Hodnotenie sezóny 2023/24

 

V uplynulej sezóne obsadili Považskobystričania 9. miesto, na konci aktuálneho ročníka im patrila 5. priečka, keď vďaka lepšiemu gólovému rozdielu skončili pred susedným Púchovom.

Bezprostredne po poslednom zápase sezóny Považská Bystrica – Myjava (1:2) sme sa rozprávali s manažérom domácich Jánom Panákom.

Pred zápasom ste hovorili, že s hodnotením sezóny počkáte až po poslednom dueli, lebo ste si stanovili nejaký cieľ. Teraz už môžeme hodnotiť, splnili ste ho?

Myslím, že áno. Piate miesto je dobré, druhý rok v novej súťaži býva pre všetky družstvá kritický. Posledné zápasy sa nám veľmi nevydarili, výsledkovo ani herne. Máme veľa zranených hráčov, Zuziak, Gerebenits a Slávik sú zranení dlhodobo. Títo nám chýbajú, herný prejav z jesene sa stratil a v posledných zápasoch sezóny sme nehrali dobre.

Aký je váš najbližší program?

Hráči budú mať ešte týždeň tréningy, potom majú dva týždne voľno a 10. júna začíname prípravu na nový ročník. Tento týždeň budeme sedieť s trénermi, máme rozrobené nejakých hráčov, aby sme vedeli doplniť tím tam, kde nás tlačí topánka. Uvidíme, čo sa podarí, podľa toho sa budeme pripravovať na nasledujúcu sezónu.

Kde vás tlačí topánka?

V strede útoku, v zálohe. Veľa lôpt vybojujeme, ale okamžite ich strácame po zlých prihrávkach. To sú také najdôležitejšie veci, vôbec nepodržíme loptu vpredu, strácame lopty, nenahráme si dve, tri prihrávky po sebe. Úplne sme stratili herný prejav.

Ale v tabuľke ste sa oproti minulému roku posunuli.

Nie sme nespokojní, čo sa týka umiestnenia alebo výsledkov ako takých. Teraz sme uhrali piate miesto, ale o rok môže byť všetko ináč a my musíme podávať výkony, doma či vonku na jednej úrovni. Nemôžeme vyhrať dva zápasy vonku a hneď nato doma dva remizovať. Treba to potvrdiť.

Celú jarnú časť sme strácali body hlavne doma. Vonku sme uhrali pomerne veľa bodov, doma sme vyhrali len s Petržalkou, potom prehrali s Humenným a teraz s Myjavou a to je veľký problém. Nemôže sa to stávať mužstvu, ktoré chce hrať o špicu tabuľky, nemôžeme mať takéto kolísavé výkony.

V záveroch zápasov dostávali príležitosti aj dorastenci. Počítate s nimi aj do ďalšieho ročníka?

Určite. Dorastencov, ktorí sa ukazujú nádejne a chceme ich zapracovať. Prechod do mužského futbalu nie je jednoduchý, budú musieť popracovať na sebe, „zahryznúť sa“ do prípravy a ukázať, že to myslia s mužským futbalom vážne. Je veľký prepad hráčov hlavne pri prechode z dorasteneckého do mužského futbalu, veľa hráčov hľadá jednoduchšiu cestu, idú hrať niekam na dedinu alebo do menších klubov, nechcú sa popasovať o to miesto.

Rozumiem im, že chcú hrávať, ale ak chcú hrať prvoligový alebo druholigový, tak sa musia popasovať o miesto. Chce to čas, trpezlivosť, zarputilosť do prípravy. To je jediné, čo ich vedie k tomu, aby sa z nich stali dobrí futbalisti. Majú nato dobrú šancu, dostanú príležitosť v príprave a niektorí aj v jesennej časti. Je len na nich, ako sa uchytia.

Z dlhodobo zranených sú už dlhšie mimo Zuziak a Gerebenits. Ako to vyzerá so Slávikom?

Cez týždeň pôjde na vyšetrenie, uvidíme. Ale nosí ortézu, podľa všetkého bude mať poškodený meniskus. To je ďalší dlhodobo zranených a to je náš najväčší problém, že takýchto máme troch kľúčových hráčov.

Zimnú prípravu sme mali pomerne dlhú, veľa hráčov sme mali zranených, jar dohrávame s 12, 13 mužmi, možno aj to sa odzrkadľuje na tých výkonoch. Niektorí sú vykartovaní, iní zranení ľahšie, už tretí alebo štvrtý zápas nehrá Tono Sloboda. To sú oslabenia, ktoré v tejto chvíli nevieme nahradiť.

Konečná tabuľka II. ligy:
1. Komárno 30 21 4 5 64:28 67
2. Petržalka 30 19 7 4 64:29 64
3. Prešov 30 19 6 5 53:21 63
4. Humenné 30 14 8 8 43:32 50
5. Pov. Bystrica 30 12 11 7 48:38 47
6. Púchov 30 14 5 11 54:49 47
7. Myjava 30 12 8 10 42:42 44
8. Lipt. Mikuláš 30 13 3 14 53:48 42
9. Žilina B 30 12 4 14 57:62 40
10. Pohronie 30 11 6 13 44:50 39
11. Šamorín 30 10 8 12 49:56 38
12. Slovan B 30 10 6 14 46:55 36
13. Trebišov 30 10 5 15 34:50 35
14. Malženice 30 6 7 17 34:51 25
15. Dolný Kubín 30 4 8 18 27:68 20
16. Sp. Nová Ves 30 3 4 23 22:55 13

Futbalisti Považskej Bystrice dohrávali jarnú časť 2. ligy bez viacerých hráčov základu. Na snímke v súboji Jakub Tancík (v červenom) v zápase proti bývalým spoluhráčom z Myjavy.
Futbalisti Považskej Bystrice dohrávali jarnú časť 2. ligy bez viacerých hráčov základu. Na snímke v súboji Jakub Tancík (v červenom) v zápase proti bývalým spoluhráčom z Myjavy. (Zdroj: Peter Mičúch)

Pred jarnou časťou 2023/24

Futbalisti Považskej Bystrice prišli pred jarnou časťou o útočníka.

V príprave pred blížiacou sa odvetnou časťou druhej futbalovej ligy prišli futbalisti MŠK Považská Bystrica o stredového útočníka Rolanda Gerebenitsa, ktorý si v zápase proti Frýdku-Místku vyvrtol koleno a do jarnej časti nezasiahne.

„Vyzerá to s ním zle, má poškodený krížny väz v kolene,“ hovoril manažér považskobystrických futbalistov Ján Panák. „Jar je preňho pasé, uvidíme, čo bude ďalej, je to uňho podobné ako u Mareka Zuziaka (záložník MŠK sa zranil v jesennom zápase proti Púchovu, sezóna sa skončila aj preňho).

Pre MŠK to je pred jarnou časťou, ktorá sa začne na budúci víkend, škrt cez rozpočet. „Nemáme stredného útočníka. Nevychádza nám to finančne, aby sme sem nejakého dotiahli. Mali sme nejaké ponuky, uvažovali sme nad troma, štyrmi menami, ktoré by sa nám hodili do hernej koncepcie aj šatne. Sú z blízkeho okolia, nemuseli by sme pre nich riešiť bývanie, ale bohužiaľ nemáme finančne na nich,“ hovoril Panák.

V hre bol Kuzma z Podbrezovej, ktorý už je v Zlatých Moravciach. „Bavili sme sa o Dedičovi, ktorý skončil v Třinci. Skloňovalo sa aj meno Mészárosa z druhej maďarskej ligy. Nie každý sa nám hodí a nie každý má požiadavky, ktoré môžeme uspokojiť.“

Nechcú kupovať mačku vo vreci

Ponúk od hráčskych agentov bolo viacero. „Chcú umiestniť hráčov hlavne teraz, keď kádre už uzavreli prvoligisti. Ale nechceme niekoho zobrať len kvôli menu, tých hráčov chceme aj vidieť na tréningu a v zápase, a až potom sa môžeme baviť. A toto agenti nechcú, tí chcú, len aby sme zobrali hráča bez skúšky. Ťažko kupovať mačku vo vreci.

Boli sme v takej situácii, keď sme postúpili do druhej ligy. Vtedy sme zháňali kvalitnejších, skúsenejších, ako sme mali. A bola tu veľká fluktuácia, za pol roka išli štyria, piati preč a tak sa káder budovať nedá. Spomínaný Mészáros mal prísť na zápas do Třinca, aj sme zaňho zaplatili poistku, ale nakoniec neprišiel. Takisto sa nechcel prísť ukázať ani do Šamorína. Máme o ňom nejaké referencie od jeho bývalých trénerov, ale to nie sú dostatočné informácie, za tú dobu sa mohol zmeniť.“

Náhrada je aspoň za druhého zraneného Zuziaka. „Do leta sme predĺžili hosťovanie Praženku z Trenčína. Z Myjavy prišiel Tancík, ktorý mal byť adekvátnou náhradou za Zuziaka. Bohužiaľ, prišlo zranenie Gerebenitsa, budeme to musieť vyriešiť hráčmi, ktorých máme, plus dorastencami, z ktorých niektorí sa ukazujú veľmi dobre. Aspoň si za pol roka zvyknú na druhú ligu.“

„Prerobiť“ niektorého hráča z aktuálneho kádra na hrotového útočníka? „Je to na trénerovi, uvažuje aj o tom. Ale keby sme, povedzme, prerobili na útočníka stopéra, tak by sme potrebovali namiesto neho ďalšieho. Máme len troch stredných obrancov, hrať druhú ligu s dvoma je nereálne. Dá sa to riešiť v niektorom zápase na určitý časový úsek, ale dlhodobo nie. Keby sa v útoku chytil stopér, tak by sme potrebovali nového namiesto neho, a nemáme peniaze ani na toho,“ rozmýšľal nahlas manažér MŠK.

Strelecky sa na jeseň u Považanov darilo najmä deväťgólovému Lukášovi Slávikovi. „Vyzerá to, že sa v príprave viac odvážil a znovu nadobudol sebavedomie. Možno by bolo treba trocha napraviť mušku, niekoľkokrát trafil žrde či brvno, v jednom zápase dokonca štyrikrát. Gólovo sa ukazuje Tancík, má výborný výber miesta, vie sa natlačiť cez obrancov. Po strelách Slávika sa k nemu odrážajú lopty a vie ich dostať do siete.“

Traja strelci, ďalší v zálohe

Po výpadku zraneneného Gerebenitsa by mohla byť dvojička Slávik-Tancík gólovým tromfom MŠK. „V závere jesene sa gólovo presadil aj Praženka, ktorý sem prišiel ako krídelník, ktorý má pripravovať šance. Počas jesene sa dokázal dostať aj do streleckých príležitostí, v ktorých ale vždy hľadal spoluhráča. Tréner naňho vplýval, aby aj vystrelil a výsledkom toho bolo, že v závere jesene dal štyri góly. V príprave, keď bol zdravý, tak dal dva góly, väčšinou kvôli chorobe nehrával. Čiže títo traja by mohli dávať naše góly.

A máme hráčov aj v zálohe, gól dokáže dať Mário Boris, Zemko, Šimon Kováč, Dušan Kucharčík, Slavo Pagáč. Nebojím sa toho, že by sme nedokázali dať gól, ale potrebovali by sme stredného útočníka, ktorý bude zakončovať.“

Káder je okrem dvoch zranených hráčov konsolidovaný. „Aj keď sme hrali s moravskými tímami, ktoré chcú uhrať nejaký výsledok s druholigistom a tie zápasy boli dosť tvrdé, dohrávali sa v nich súboje a po nich sme odchádzali so šrámami. Ale futbal je taký a hráči si musia na to zvyknúť.Ale hráči sa doliečili, odišli len tí, ktorí nehrávali, Čongrády, Saul. Jakub Ragula zrejme pôjde na hosťovanie do Ladiec. V príprave sa ukazoval veľmi dobre, ale pri pretlaku ľavákov, Vaculíka či Václava, by málo hral a potrebujeme, aby si zvykal na mužský futbal. A ostatní zostali, okrem stredného útočníka sa nám podarilo ostatné posty doplniť a dobre sa ukazujú aj dorastenci, Krasňan, Mitaš, Ernek, Solík, Ragula, Vašek. Pri dobrej príprave a zapracovaní môžu byť za rok platnými hráčmi A-mužstva.“

Určitú minutáž by mali nádejní dorastenci dostať u áčka už teraz na jar. „Ale nesmieme oslabiť náš dorast. Aj v mladšom doraste sú hráči, ktorí by ich vedeli nahradiť, ale ten starší nemôžeme rozbiť úplne, príležitosti budú dostávať postupne.“

Na úvod derby s Púchovom

Hneď na úvod jari čaká Považskobystričanov domáce derby proti Púchovu (hrá sa v sobotu 2. 3. o 14.00 h). „Pre nás je vždy zápas s Púchovom alebo predtým s Dubnicou jeden z najdôležitejších v sezóne. Je tam vzájomná rivalita, obidvaja chceme byť lepší ako ten druhý. Ale vzťahy máme korektné, nie že by sme jeden druhému nepriali. Púchov stojí podobne ako my, v tabuľke dobre, verím, že to bude kvalitný zápas, ktorý pritiahne veľa ľudí.“

MŠK Považská Bystrica v príprave:

1.PZ sobota 13.1.2024 o 11.00 hod.
B.Bystrica – P.Bystrica 3 : 0 / 1 : 0 /
2.PZ streda 17.1.2024 o 15.00 hod.
Žilina – P.Bystrica 7 : 0 / 4 : 0 /
3.PZ sobota 20.1.2024 o 11.00 hod.
P.Bystrica – Lehota pod Vtáčnikom 6 : 1 / 4 : 1 /
góly: Krasňan a Pagáč – 2, Kováč, Praženka
4.PZ sobota 27.1.2024 o 11.00 hod.
Častkovce – P.Bystrica 3 : 4 / 2 : 3 /
góly: Slávik a Tancík po 2
5.PZ piatok 2.2.2024 o 16.00 hod.
Zlínsko – P.Bystrica 2 : 3 / 1 : 2 /
góly: Praženka, Slávik a Tancík
6.PZ streda 7.2.2024 o 18.00 hod.
P.Bystrica – Fr.Místek 3 : 2 / 0 : 0 /
góly: Tancík – 2, Boris
7.PZ sobota 10.2.2024 o 11.00 hod.
Hranice – P.Bystrica 0 : 2 / 0 : 1 /
góly: Tancík, Slávik
8.PZ sobota 17.2.2024 o 10.30 hod.
Třinec – P.Bystrica 1 : 1 / 1 : 1 /
gól: Vaculík
9.PZ sobota 24.2.2024 o 11.30 hod.
Šamorín – P.Bystrica 1 : 1 / 0 : 0 /
gól: Kucharčík

 

 

 

Ocenenie trénera Solíka

Najlepší dorastenecký tréner ZsFZ: V Považskej Bystrici aj okolitých dedinách je dostatok talentov

Šeftréner mládeže a kouč staršieho dorastu MŠK Považská Bystrica Stanislav Solík (57) získal na Slovensku prvé ocenenie.

Na galavečeri Západoslovenského futbalového zväzu bol vyhlásený za najlepšieho trénera kategórie U19.

Kde všade ste pôsobili ako hráč?
Hrával som v Púchove, v pätnástich som odišiel do Ostravy. Na vojne som hral v Plzni a Hradci Králové. Vrátil som sa naspäť do Baníka a po dvoch rokoch som odišiel do Karvinej. Potom som sa vrátil naspäť do Púchova a dohrával som v Dohňanoch, za Vlasta Šamánka. Bol som aj v Hornej Porube pri Paľovi Pučekovi a aj v Streženiciach. Hrávať som skončil po štyridsiatke.

Prečo ste sa dali na prácu pri mládežníckom futbale?
Vždy som chcel robiť s deťmi. Najskôr som chcel byť učiteľom, pracoval som v športových triedach. Mám radosť, keď deti pod mojimi rukami rastú a zlepšujú sa. Myslím, že mi to bolo súdené.

Práca v mužskom futbale vás nelákala?
Bol som pri ňom v Púchove so Stanom Mrázom, v tretej a štvrtej lige. Nieže by ma to nenapĺňalo, ale myslím, že deti nepodvádzajú, u mužov je to iné. Keď vám deti veria, tak robia všetko preto, aby sa zlepšovali. Keď majú trénera radi, tak sa snažia.

Súhlasíte s tým, že je to nedocenená práca?
Práca trénera na Slovensku je nedocenená všeobecne. A čo sa týka mládežníckych trénerov, tak v porovnaný s Európou je ocenená mizerne. Mám možnosť to porovnať s prácou mládežníckych trénerov v Nemecku, Poľsku či Česku a porovnať sa to nedá.

Koľko času zo dňa vám táto práca zaberie?
Keď nepočítam čas, kedy si niečo pripravujem v priebehu dňa, tak je to tak, že skončím v práci, idem na tréning, som tu nejaké tri hodiny. Plus v Považskej zostávame aj na tréningy mužov, keďže s nimi trénujú aj niektorí naši dorastenci, sledujeme, ako sa im darí, či sa zlepšujú. Sme radi, že progres u nich je. Bol by som rád, keby sa naša práca zlepšila aj v prípravkách a u žiakov, aby sa Bystrica v mládeži vrátila tam, kde patrí.

Takže v Považskej Bystrici vidíte pri mládeži progres?
Odvtedy, ako som sem v roku 2017 prišiel z Púchova, tak sa tu urobil kus práce, zásluhu na tom má aj mesto. Ako hovorím, podmienky na Slovensku sú ťažké všade, ale my nemáme problém s tréningovou plochou, pomôckami či odvozom na vonkajšie zápasy. Samozrejme, stále sa to dá zlepšovať, na Slovensku je to zlé.

Je v Považskej Bystrici dostatok talentov?
Určite áno. U žiakov vyrastajú chlapci, s ktorými sa bude dať ďalej pracovať. Ale budeme si to musieť aj dopĺňať, druhá liga je aj o taktike, mužstvá sú viac zatvorené. Tretia liga bola otvorenejšia, tímy si dovolili viac útočiť.

Aj s mladými chlapcami sa dá hrať takticky?
Samozrejme, v doraste to už musí byť, devätnástky by sa už mali čo najviac podobať mužskému tréningu. Či je to silou, taktickou, technicko-taktickou prípravou.

Sú talenty aj na okolitých dedinách?
Áno, stiahli sme sem chalanov zo Zbyňova, Domaniže, Papradna, Brvnišťa, Maríkovej, Rašova. Teraz sme v takom postavení, že sa nám chlapci z okolia hlásia sami. Keď u nás začnú pracovať, tak je to okamžite vidieť.

Stretávate sa u klubov s pozitívnou odozvou, keď máte záujem o niektorých ich mladých hráčov?
Väčšinou áno. Keď som sem prišiel, tak bol väčšinou problém dostať ku nám hráča. Dnes nám kluby zavolajú aj sami. Ale v kluboch nechceme „rabovať“, zoberieme toho najšikovnejšieho, aby sa nestalo to, že zoberieme piatich a ten dedinský klub skončí. To nechceme, chceme aby nám ďalší rok posunuli ďalšieho šikovného hráča.

Ako vidíte zapracovávanie dorastencov do A-mužstva?
Je veľmi dobre, že je tu tréner Peter Jakuš, lebo má ochotu pracovať s mladými hráčmi a nebojí sa im dať priestor. Vždy sa nájdu nejaké hlasy, prečo nehrajú mladí viac, ale je to o skúsenostiach. Je veľká škoda, že nám na Slovensku absentujú béčka, to je veľký problém, mladí nemajú možnosť sa viac vyhrať.

Keď nachystáte mladého hráča a do áčka ho zoberú, keď o niečo ide, o postup či záchranu, tak klub nechce veľmi riskovať, hráč musí ukázať mimoriadne schopnosti, aby nastúpil. Alebo je to v takom štádiu, že klub chce naozaj pracovať s mladými a postupne ich začne zapracovávať. A tak by to malo byť.

Boli obdobia, kedy ste chceli s prácou pri mládežníckom futbale prestať?
Nie a to som už prešiel všelijakými fázami. Napríklad v Púchove nám vtedajšie vedenie mesta zatvorilo štadión a my sme chodili hrávať do Dohnian, Kočkoviec. V Nosiciach sme si vlastnoručne prerobili ihrisko, krompáčmi sme skopali terén, osádzali sme brány, kosili sme. Na majstráky sme cestovali vlakom. Kto nevie, neuverí.

Za svoju prácu ste boli teraz ocenený. Už sa vám to niekedy stalo?
Áno, ale paradoxne v zahraničí, v Poľsku a Česku. Som presvedčený, že deti si zaslúžia našu pozornosť, u nich je spätná väzba vidieť, tým, že majú ochotu chodiť na tréningy, alebo napríklad keď uvidia trénera na opačnej strane ulice, tak prejdú na druhú stranu, aby ho mohli pozdraviť.

Máte už tak vycvičené oko, že u chlapcov hneď vidíte potenciál?
Áno.

Aj sa vám to vždy potvrdí?
Samozrejme. Ale je aj druhá strana, podpora zo strany rodičov. Keď je v pätnástich, šestnástich na rozhraní, či má ďalej pokračovať, tak musí dostať spätnú väzbu od trénera, ale keď mu povie rodič, aby sa rozhodol sám a to je chyba.

Rodičia hráčov vám hovoria do práce?
Nie, ale to neznamená, že si rodičov nevypočujeme. Ale nenecháme si, aby na nás rodičia kričali z tribúny alebo pri lavičke.

Nájdu sa takí, ktorí majú na vás ťažké srdce, že ich chlapec nehráva viac?
Snažíme sa o jednu vec, aby sme hráčov čo najviac točili, aby sme im minutážou splatili, že chodieva na tréningy. Nehovorím, že veľa riskujeme, ideme do toho s tým, že chlapec nám to v zápase vráti. Veľakrát nám to prišlo vhod, niektorí, ktorých sme poslali do druhého polčasu, nám rozhodli zápasy.

A nie je to niekedy riziko?
Áno, ale čo je pre nás lepšie? Aby sme mali na tréningu dvadsať chlapcov, alebo iba desať, ktorí budú hrávať? Snažíme sa im to splácať, aj na úkor toho, že to nemusí vyjsť. Stalo sa nám, že to nevyšlo, ale máme takúto cestu a nemienime z nej ustúpiť. Ani za cenu toho, že by sme zápas mohli prehrať.

Hráči musia mať pocit, že im tréner verí. Aj tí slabší, v určitom období nemajú takú výkonnosť. Ale keď takému tréner prejaví dôveru a rešpekt, tak sa za tých 20, 30 minút bude snažiť dostať zo seba maximum a na ďalší zápas môže nastúpiť od začiatku.

Je veľký rozdiel v zabezpečení mládežníckého futbalu v Považskej Bystrici v slovenskom ponímaní?
Nie, naše deti sú rovnaké. Nevidím rozdiel v prípravke Bytče, Lednických Rovní či Domaniže, že by nemohli hrať vyrovnanú partiu s Trenčínom, len musia byť dobre vedené. Nehovorím, že ich porazia, ale všetky deti sú na rovnakej štartovacej dráhe. A keď tréner na Rovniach, v Beluši, či Plevníku bude s nimi dobre robiť, tak veľké kluby budú mať s nimi veľký problém. Napríklad prípravka Lednických Rovní sa prihlásila do prvej ligy a ešte neprehrala.

A čo na medzinárodnej úrovni?
Ani tam nevidím žiadny problém. V Púchove sme chodievali hrať Interligu. Veľa ľuďom to prekážalo, ale rodičia boli nadšení, lebo mali možnosť ísť do Prahy, Varšavy, s deťmi sme boli v Mníchove, Taliansku, Španielsku, Slovinsku. Keď sa budeme vyhýbať medzinárodnej konfrontácii, tak sa určite nezlepšíme. Oni robia lepšie, ale naše deti sú rovnaké.

Prečo to v zahraničí robia lepšie?
Lebo majú viac financií. Viac obetuje štát a deti dotuje. Aj tam si rodičia niečo hradia, prispievajú na akadémie. Futbal je tam fenomén, chlapec sa v pätnástke, šestnástke musí rozhodnúť, či chce hrať futbal ďalej. Pokiaľ nemá ochotu, tak s ním klub nebude pracovať ďalej a môže ísť študovať. U nás chcú mať všetci vysokú školu, tam to tak nefunguje. Idú tam študovať tí, ktorí sú študijné typy. U nás chce mať každý rodič vysokoškoláka a pritom niektorí na to ani nemajú.

Ale rodičom sa nemôžem študovať, na Slovensku si hráč na živobytie nezarobí, pokiaľ nehrá za Slovan a nie je Kucka alebo Weiss. Keď majú hrať hráči v Žiline či Trenčíne za 1200, 1500 eur, čo to je pre ligového hráča?

V tretej lige je toľko šikovných hráčov, ktorí by mohli hrať viac. Ale nepôjdu hrať niekami do Liptovského Mikuláša či Pohronia, kde dostanú 800 eur. Radšej si v robote zarobí 1200 a za futbal dostane v tretej alebo štvrtej lige niekde aj tisíc. Zvolí si sociálnu istotu.

 

Jar 2024

Považská lovila na Myjave, na lane mala útočníka Podbrezovej

Futbalisti MŠK začali zimnú prípravu už bez dvoch hráčov.

Rozprávali sme sa s manažérom Považskobystričanov Jánom Panákom.

Z kádra odišiel Čongrády, ktorý je na skúške v Púchove. Odišiel ešte niekto?
Ešte Saulo, ktorý sa vrátil do Brazílie. Požiadal tu o povolenie na pobyt, ale ich vydávanie sa zastavilo. V posledných jesenných zápasoch nebol už ani na lavičke, radšej sme to ukončili. Ani sa nejako neukazoval, na tréningoch ani v zápasoch, nevideli sme, že by sa dokázal presadiť.

Všetci ostatní hráči pokračujú?
Áno. Niektorí ešte nie sú doliečení po zraneniach, Marek Václav zatiaľ trénuje individuálne a Marek Zuziak netrénuje vôbec. U niektorých sú ešte dozvuky z konca jesene, kedy sme dohrávali s niektorými hráčmi, ktorí neboli zdravotne úplne v poriadku.

Ako to vyzerá s Marekom Zuziakom?
Nie dobre. Hneď po zranení mu robili artroskopiu a mal ísť na operáciu. Zadrhlo sa to na tom, že mal vtedy málo svalovej hmoty, musel nohu začať posilňovať. Vo februári má ísť na operáciu v Martine, majú mu robiť plastiku predného a zadného väzu. Nemôžeme s nim rátať celú jar a myslím, že otázne to bude aj na jeseň. To zranenie je mimoriadne vážne, ťažko povedať, či a kedy bude k dispozícii.

V príprave ste odohrali prípravné zápasy v Banskej Bystrici 0:3 a v Žiline 0:7. Čo k nim môžete povedať?
V Banskej Bystrici sme boli dlho vyrovnaným súperom, mali sme šance, nedali sme góly. V Žiline to už tak nevyzeralo, ukázali sa niektoré naše slabiny. Súper ich vedel využiť, Žilina dala gól z každej šance, nezahodili ani jednu. Boli rýchli, dobre motivovaní, hrali prvý prípravný zápas.

U nás hrali dve jedenástky, v prvom polčase chlapci, ktorí zrejme budú hrávať, okrem tých, čo sú chorí a v druhom polčase hrali dorastenci. My sme trafili tyč a mali ešte jednu šancu a Žilina hrala veľmi dobre, odhalila naše slabiny.

Prvýkrát sme chceli hrať na troch obrancov, čo sa ukázalo, že na Žilinu sme nemali ísť. Bola to chyba, že sme hrali prvýkrát štýlom, ktorým sme predtým nikdy nehrali. Asi to treba vyskúšať inokedy, alebo zostať pritom, čo vieme.

Skúšate v príprave nových adeptov?
Skúšali sme ôsmich, ale všetko je to o financiách. Keď chceme niekoho dotiahnuť, tak musíme niekoho pustiť preč. Máme nejaký balík peňazí na výplaty na mesiac, to sa nezmenilo oproti minulému roku. Novým hráčom je Tancík z Myjavy a to je všetko.

Tréner Jakuš hovoril, že potrebujete posilniť útok.
Tancík je útočník. Chceli sme sa ešte posilniť o záložníka alebo podhrotového hráča. Dlho sme jednali s Kuzmom s Podbrezovej. Mal záujem sem ísť. Oslovilo ho aj Komárno, Zlaté Moravce či Michalovce a on by dal prednosť nám.

Ale nevieme ho zaplatiť. Chcel dvojročnú zmluvu, čo by sme vedeli akceptovať. Ako hráč by sa nám veľmi hodil, pretože má svoje kvality a dlho hral pod trénerom Petrom Jakušom. Býva v Dubnici, chcel si život upraviť tak, aby nemusel byť dlho mimo. Ale ako hovorím, jeho príchod znemožnili financie.

Takže polopatisticky povedané bol pridrahý?
Nejde o to. Máme nejaký balík peňazí a keby sme ho chceli, tak by sme museli niekoho poslať preč. Celé leto sme robili na tom, aby sme vystužili obranu a dostávali menej gólov, čo sa nám aj podarilo. Keby sme chceli Kuzmu, tak by sme museli poslať preč nejakého obrancu. Bojíme sa do toho zasiahnuť, vyzerá to, že sme to nejako vyriešili.

Takže je u vás väčšia nespokojnosť s tým, koľko gólov strieľate, ako s tým, koľko dostávate?
Áno, zranením Zuziaka nám odišlo desať gólov a desať nahrávok, a to je cítiť. Po jeho zranení sme dokázali z Trenčína dotiahnuť Praženku, ktorý sa ukazuje ako veľký talent. Ale je mladý, nemôže byť ešte vodcovská osobnosť ako bol Marek Zuziak. Ten má skúsenosti, vedel dať gól, dovolil si veci, ktoré si Praženka ešte nedovolí. Má svoje kvality, ale má 19 rokov a ťažko od neho čakať, že bude vodcom mužstva.

Praženka je šikovný hráč, mládežnícky reprezentant. Nechcel vám ho niekto vyfúknuť?
Mala oňho záujem Petržalka, Trenčín chcel, aby sa vrátil ku nim do prípravy. Ale nevedeli mu garantovať, či bude hrávať a nebude znova u mládežníkov. Rozhodol sa ostať tu.

V bráne je kvalita, mládežnícky reprezentant Teplan, ktorému zdarne kryje chrbát Hodál. Zostáva táto brankárska dvojička?
Áno zostávajú. Jednotkou bol Marek Teplan. Keď si urobil výron a päť zápasov nechytal, tak sa veľmi dobre chytil Rado Hodál, ktorý ho stopercentne nahradil. Medzi nimi vznikla dobrá konkurencia, máme dvoch kvalitných brankárov, čo je dobre. Trocha sme mali obavy, keď sa zranil Teplan, ale až nás prekvapilo, ako ho dokázal Rado nahradiť.

Beriete to ako negatívum, že v základe okrem Slobodu nie je žiadny odchovanec?
Teraz máme dobrý dorastenecký mančaft, veľmi dobre sa ukazuje päť, šesť hráčov, všetci sú v príprave s áčkom. Boli tu odchovanci, Sebo Čiernik, Paťo Begáň, Kubo Valient, ale druhá liga kladie nároky na prípravu, na to, obetovať viac futbalu. Valientovci, Andrej a Jakub študovali v Bratislave, nezvládali tu tréningy, Sebo Čiernik to isté, keď chce byť lekár, tak sa musí plnohodnotne venovať škole. Druhá liga sa nedá hrať s jedným tréningom. Sebo mal vždy výborné začiatky, jesennej aj jarnej časti a potom jeho výkonnosť klesala.

Bohužiaľ, tu nemali hráči zostať z čoho. Keď vyjdú z dorastu, tak idú skoro všetci na vysoké školy. Akonáhle nejdú do Žiliny a nemajú možnosť tu denne trénovať, tak je to problém. Je len otázka času, kedy to prestanú zvládať.

Teraz sa veľmi dobre ukazujú Tomáš Krasňan, ktorý už hral aj druhú ligu, Janko Kubala, Jožko Mitaš, Slavo Solík.

Keby vám niekto pred začiatkom súťaže povedal, že budete po jeseni štvtí, tak by ste mu verili? Je s jeseňou spokojnosť?
Boli by sme spokojní, ale bol to náš cieľ. Nevyhlasovali sme to, ale je našim cieľom hrať o špicu, aby sme hrali hore a nemuseli sa klepať o záchranu. Mužstvo sme budovali, neustále ho zlepšovali, aby sme hrali o špicu. Pre nás aj ľudí je lepšie, ak vyhrávame. Vlani boli zápasy, v ktorých sme museli vyhrať, aby sme sa zachránili v druhej lige.

Teraz tých bodov máme dosť. Na jednej strane je to dobré, čo sa týka prípravy na budúci ročník. Ale na druhej strane, tlak a motivácia hráčov klesá. Na tom budeme musieť robiť, možno si s nimi častejšie sadnúť, porozprávať sa. Dobre, môžeme sa pripravovať, ale čakáme aj výsledky, aby sme pokračovali v nastolenom trende a stali sa stabilným členom horných poschodí druhej ligy.

Má na to súčasný káder?
Myslím, že áno. Už ho nedopĺňame viacerými hráčmi každého polroka. Predtým sme vždy hľadali a zohnali hneď niekoľko nových hráčov a zistili sme, že sa nám nehodia, alebo neukázali dostatok snahy, tak sme sa s nimi museli rozlúčiť. Niektorí zapadli, postupne to dopĺňame, dnes riešime jeden, dva posty, takisto aj v lete.

Samozrejme, môže sa stať hocičo, ročník je dlhý, tridsať majstrovských a pätnásť prípravných zápasov, môžu sa vyskytnúť zranenia, nejaké nedostatky u hráčov, vôľových vlastností, snahy, môžu nejako rušivo v kabíne pôsobiť. Je tam veľa faktorov, o ktorých teraz nevieme. Môže sa to vyskytnúť o pol roka alebo za týždeň, alebo vôbec, ťažko povedať. Keď sa niečo stane, tak to budeme musieť riešiť, aby sme nenarušili symbiózu a spôsob hry, aký chceme hrať.

 

Hodnotenie jesene 2023/24

V MŠK sú spokojní so štvrtým miestom.
Považskobystrickí futbalisti majú za sebou úspešnú jesennú časť 2. ligy, keď prezimujú na 4. mieste. O prvej polovici sezóny sme sa rozprávali s trénerom Petrom Jakušom.
Hovorí sa, že druhá sezóna je pre nováčika najťažšia. Štvrté miesto po jesennej súťaži svedčí o opaku. Spokojnosť?
-Áno. S konečným umiestnením po 17 kolách musíme byť spokojní a veľmi si to vážime aj vzhľadom na to, že pre nováčika väčšinou druhá sezóna býva veľmi náročná.
Po sezóne 2022/2023 ste sa rozlúčili s viacerými hráčmi – Nagy, Hapal, Mihál, Guba, Ďungel, Demjan, Ľ. Mitáš, Begáň, neskôr odišiel aj S. Čiernik. Bol to správny krok?
-Či to bol správny krok je ťažko povedať, ale určite viem, že sme mužstvo potrebovali oživiť novými hráčmi, a preto sme sa s niektorými hráčmi museli rozlúčiť, čo nebolo jednoduché. Treba povedať, že aj s týmito hráčmi sa mi pracovalo dobre, zažili sme pekné zápasy aj v predchádzajúcej sezóne a ja ako tréner som im zaželal veľa úspechov v ich kariére.
Nových tvárí je oproti odchodom menej, aj keď v príprave ste skúšali značný počet potencionálnych adeptov. Bol hráč, ktorého sa nepodarilo do tímu priviesť?
Nie, všetkých hráčov, ktorých sme si vytypovali, sme získali. Noví hráči výborne zapadli do kolektívu a priniesli potrebnú kvalitu do nášho mužstva.
V predsezónnej príprave vás preverili nielen prvoligisti, ale najmä českí treťoligisti. Čo tieto duely ukázali?
-Prípravné zápasy s prvoligistami (B. Bystrica, Žilina, Skalica) nám nastavili zrkadlo, hlavne zápasy s prvými dvoma menovanými. Duely s českými treťoligistami sú spestrením prípravy, každý zápas nám niečo ukáže a ja osobne veľmi rád hrám s českými mužstvami, mám to odskúšané aj z predchádzajúceho pôsobiska.
S akými cieľmi ste vstupovali do sezóny, určilo vedenie konkrétnu priečku či zisk bodov po 17 kolách?
-Vedenie nám neurčilo presný počet bodov a cieľom bolo skončiť v prvej polovici tabuľky, čo sa nám podarilo, za čo sme veľmi vďační.
Vstup do sezóny až na remízu v 1. kole doma so Šamorínom bol dobrý, keď ste bodovali v prvých ôsmich zápasoch. Mohlo byť bodov ešte viac?
-Vstup do sezóny sme mali výborní, nie, nemali sme bodov získať viac. Ja hovorím vždy, získali sme toľko bodov, koľko sme si zaslúžili.
Každá séria raz končí a vašu ovplyvnilo ochorenie väčšiny kádra práve v tomto okamihu. Ako ste sa tým vyrovnávali?
-Mužstvo zastihla choroba v tom najnevhodnejšom období, v zápasoch s L. Mikulášom a Komárnom nám chýbali kľúčoví hráči, ale nechcem sa na to vyhovárať. Príležitosť dostali iní hráči, ktorí v týchto zápasoch nesklamali, len sme ich jednoducho výsledkovo nezvládli, čo sa vo futbale stáva. Nebolo to jednoduché vyrovnať sa s chorobami hráčov, prerušili sme na nejaký čas aj tréningový proces a kabínu A´ mužstva sme dali vydezinfikovať.
Jediné dve prehry prišli v krátkom čase v období, kedy ste nevyhrali v piatich zápasoch a naviac ste doma prehrávali tesne pred prestávkou so Žilinou B. Čo pomohlo k obratu?
-Vedeli sme, že po výbornom vstupe do sezóny (z prvých 8 zápasov 4 víťazstvá a 4 remízy) príde aj obdobie, kde sa nám nemusí herne a výsledkovo dariť, čo sa aj stalo. Po sérii piatich zápasov bez víťazstva sme už potrebovali naplno bodovať v domácom zápase so Žilinou B, ktorá bola posilnená o hráčov z A mužstva. Toto víťazstvo si chalani na ihrisku doslova vydreli, dobre naskočili striedajúci hráči a úspešný výsledok nám veľmi pomohol do nasledujúcich zápasov.
Záver jesene nebol jednoduchý z pohľadu žrebu, predsa len hrať tri duely po sebe u súperov nebolo jednoduché. Čakali ste zisk siedmich bodov?
-Keď mám pravdu povedať, nečakal som, že získame z posledných troch zápasov sedem bodov. Veril som, že jedného z týchto troch súperov môžeme zdolať, čo sa nám podarilo hneď v Myjave, kde mužstvo podalo najlepší výkon jesennej časti na vynikajúcom ihrisku. Nasledoval zápas v Šamoríne, kde sme nepodali až taký optimálny výkon a to je sila mužstva, keď nehráte dobre, ale zápas dovediete do úspešného konca. V poslednom zápase v Malženiciach, kde sa hralo na ťažkom teréne musíme byť spokojní s remízou, keďže v závere zápasu nás podržal brankár Hodál, keď chytil jedenástku.
Súčasťou sezóny bol aj Slovnaft cup, ako ho hodnotíš?
-Slovnaft cup hodnotím pozitívne. Je to pre hráčov motivácia možnosť sa stretnúť proti najlepším družstvám na Slovensku. My sme mali to šťastie, keď po vyradení Bitarovej a Prievidze sme privítali Spartak Trnava na domácom štadióne. Bol to výborný zápas z obidvoch strán, ktorý spĺňal ligové parametre. Samozrejme, nesmiem zabudnúť na výborných fanúšikov, ktorí vytvorili na zápase fantastickú atmosféru.
Najlepšími strelcami tímu sú Lukáš Slávik (9 gólov), nasledujúc štvorgóloví Praženka s Kucharčíkom. Je spokojnosť s útočnou fázou?
-Máme piaty najlepší útok v súťaži, strelili sme 32 gólov, čo nie je zlé. Som veľmi rád, že máme v mužstve druhého najlepšieho strelca v súťaži Lukáša Slávika, i keď stále je tam u neho priestor na zlepšenie, čo je len dobré. Dušan Kucharčík mal na jeseň výbornú formu, je vynikajúci vo vzdušnom súboji, či už v útočnej fáze hry alebo obrannej a navyše je prirodzený líder družstva. Ľuboš Praženka je talentovaný futbalista, ktorý s loptou doslova tancuje a na to, koľko odohral zápasov za nás (povinnosti za reprezentáciu U-19) bol výborný žolík a strelil pomerne dosť gólov a má aj plusové body za asistencie.
Obrana inkasovala 17 gólov, čo je gól na zápas. Mohlo to byť aj lepšie?
-V obrannej fáze hry sme urobili najväčší pokrok. Spolu s Petržalkou máme tretiu najlepšiu obranu. Príchodom Tona Slobodu sa zlepšila organizácia hry, disciplína celého družstva smerom dozadu, návratová činnosť každého hráča po strate lopty, čo sa odzrkadlilo aj na inkasovaných góloch do našej siete.
Na jeseň sme kopali iba jednu penaltu.
– Nie je až také dôležité, podstatné je, že sme ju premenili a že si dokážeme vypracovať a využiť gólové príležitosti z hry a z iných štandardných situácií.
Vlani sme v závere zápasov skórovali málokedy, teraz sme dali v druhom polčase 20 z 32 a po prestávke inkasovali len 5 zo 17 gólov.
-V minulej sezóne som mal strach, keď sme viedli dokonca aj dvojgólovým rozdielom a v mnohých prípadoch sme dobre rozbehnutý zápas nedokázali dotiahnuť do víťazného konca. V súčasnosti sa obávam menej, pretože viem, že sme lepšie fyzicky pripravení ako v minulosti, čoho dôkazom sú len dve prehry zo sedemnástich zápasov. Samozrejme, treba povedať aj to, že sme reagovali na nepriaznivý vývoj stretnutia zmenou rozostavenia a väčšinou nám to hlavne v prvej polovici súťaže vychádzalo. K tomu je potrebné aj šťastie, ktoré sa k nám priklonilo a za ktorým hlavne hráči tvrdo išli.
V bráne začal Teplan, ktorý bol na jar jednotkou, no tou sa nakoniec stala Radovan Hodál. V zálohe je ešte tretí gólman Šulák. Ako medzi nimi funguje?
-Brankári fungujú na slušnej úrovni. Marek Teplan začal ako jednotka, odchytal prvé kolo so Šamorínom. Pred druhým kolom sa nešťastne zranil na tréningu na malých hrách. Rado Hodál dostal šancu, chytil sa jej a dovolím si povedať, že mal výbornú športovú formu a vo veľa zápasoch bol oporou nášho tímu. Erik Šulák je s nami v tréningovom procese a výborne sa dopĺňajú, aj keď by som bol rád, keby mal Erik zápasovú prax.
Ako hodnotíš nových hráčov v kádri?
-Noví hráči výborne zapadli do tímu, hlavne charakterovými vlastnosťami, čo je nesmierne dôležité. Kristián Mihálek má veľký potenciál stať sa výborným pravým obrancom. Má všetko, čo má mať moderný pravý krajný obranca. Slávo Pagáč je hráč, ktorý nerád prehráva a to sa mi na ňom páči. Využil svoju šancu, keď sa Maťo Matejčík zranil v prípravnom zápase so Skalicou, vytvoril stopérsku dvojicu s Dušanom Kucharčíkom. Tu je dôležité povedať, že si navzájom doprajú, skrátka funguje chémia. Nemôžem zabudnúť na Maťa Matejčíka, ktorý ich oboch dokázal nahradiť, či už v Myjave, v Šamoríne alebo v Malženiciach. Tono Sloboda je skúsený hráč, ktorý je veľký profesionál a svojim prístupom k futbalu je skvelý príklad pre mladých futbalistov. Šimon Kováč je mladý, ambiciózny futbalista, dáva futbalu strašne veľa a potrebuje hrať mužský futbal. Ľuboš Praženka je silný v hre jeden na jedného, dokáže zmeniť priebeh zápasu z pozície žolíka a je to tímový hráč. Marek Václav rovnako dobre zapadol do tímu, je to takisto už skúsený hráč, ktorý má niečo za sebou. Vystužil ľavú stranu obrany, má silnú ľavú nohu, fyzicky veľmi zdatný hráč, môže hrať aj na pozícii ľavého stredného obrancu, použiteľný pri štandardných situáciách.
Problémom, ktorý trvá už dlhšie, je disciplína a s ňou súvisiace karty, pre ktoré už stáli Zemko, Pagáč, Slávik. Ako sa to snažíš eliminovať?
-Hráči majú stanovené v disciplinárnom poriadku pokuty za rečnenie s rozhodcami. Nemyslím si, že je problém s disciplínou. Až tak mi nevadí, keď hráč dostane napr. žltú kartu za dôraz v osobnom súboji, ako keď dostane hráč kartu za odvrávanie, rečnenie s rozhodcom. Všetci hráči, ktorí už stáli pre trest sú výbušnejšej povahy a musia na tom popracovať, lebo v prvom rade škodia sami sebe a mužstvu.
V kádri sa vystriedalo 22 hráčov, no po Zuziakovi, ktorý chýba dlhšie, jeseň nedohrali pre zranenia aj Václav s Kucharčíkom. Ako vyzerá situácia a kedy by mali byť späť?
-Marek Václav má zlomenú ihlicu a Dušan Kucharčík zlomené rebro, ale obidvaja budú chvalabohu v zimnej príprave k dispozícii.
Klubu sa darí napĺňať povinnosť štartu hráčov do 21 rokov, nie je s tým problém?
-S týmto problém nemáme, mladí hráči ako Rišo Pečarka, Šimon Kováč alebo Ľuboš Praženka kedykoľvek môžu hrať v základnej zostave
Nasleduje zimná pauza, aký je váš program do konca roka – tréningy zápasy?
-Po poslednom zápase dostali hráči týždeň voľno. Od 27. novembra do 14. decembra budeme trénovať v normálnom režime. V tomto období sa urobia aj silovo – vytrvalostné testy a je tam vložený jeden zápas 7.12. o 16. h so Zlínskom, kde chceme dať príležitosť hráčom, ktorí hrávali menej a našim dorastencom..
Aj keď do štartu jarnej časti ostáva niečo viac ako tri mesiace, je už známy program zimnej prípravy vrátane súperov?
-Začiatok zimnej prípravy je naplánovaný na 8. januára 2024. Počas zimnej prípravy odohráme osem prípravných zápasov:
sobota 13.1. v Radvani o 11. hod. B. Bystrica – Pov. Bystrica
streda 17.1 .o 15. hod. Žilina – Pov. Bystrica
sobota 20.1. 11. hod. Pov. Bystrica – Lehota pod Vtáčnikom
sobota 27.1. o 11. hod. Pov. Bystrica – Častkovce (možno sa bude hrať v Častkovciach na novej umelej tráve)
piatok 2.2. o 16. hod. v Jičíne Zlínsko – Pov. Bystrica
sobota 10.2. o 11. hod. Pov. Bystrica – Frýdek-Místek
sobota 17.2. 10.30 hod. Třinec – Pov. Bystrica
sobota 24.2. generálka – v štádiu riešenia.
Dôjde počas zimy k zmenám v kádri? S kým klub neráta a ktoré posty by ste chceli doplniť?
-K zmenám v kádri a k prípadným posilám sa vyjadrím neskôr.
Na súpiske sa pravidelne objavovali aj dorastenci, no väčšiu šancu dostali iba v pohári. Ako hodnotíš ich prístup?
-Spolupráca s trénerom U19 Stanom Solíkom je na slušnej úrovni. Spolu komunikujeme o hráčoch, ak sa mi dá, navštevujem naše domáce zápasy U19. Hráčov aktívne zapájam do tréningového procesu A družstva. Či už je to Tomáš Krasňan, Samo Solík, Patrik Nosáľ, Jozef Mitaš. Zaujímaví do budúcnosti budú pre nás Andrej Baštek či Ján Kubala.
Na domáce zápasy chodili slušné návštevy, čo by si odkázal divákom?
-Divákom by som chcel odkázať aj za hráčov a celý realizačný team, že im veľmi pekne ďakujeme za ich podporu, nesmierne si to vážime a verím, že budú chodiť v takom hojnom počte aj jarnú časť, pretože ich budeme potrebovať.
Aj keď máš pri príprave, určovaní zostavy a koučovaní hlavné slovo, bez spolupracovníkov sa nezaobídeš. Aká je spolupráca s kolegami?
-Tréner Alexander Homér má na starosti obranné aj útočné štandardné situácie. Má veľký podiel na tom ako riešime štandardné situácie, či už v obrane alebo útoku. Sme veľmi nebezpeční po štandardkách, čo je hlavne jeho zásluha a hráčov, ktorí ich realizujú. Má cit pre hru, vie mi poradiť v kritických herných situáciách, využíva bohaté hráčske a trénerské skúsenosti. Miro Smataník je kondičný tréner nášho družstva. Je zodpovedný za fyzickú pripravenosť družstva. Má na starosti silový program, tréningové a zápasové rozcvičenie + kondičnú zložku. Má veľký podiel na tom, že dokážeme vydržať v tempe počas celých 90 minút, že sa nám vyhýbajú svalové zranenia, čo je jeho vizitka, že sa svojmu remeslu rozumie. Tomáš Homola je skúsený fyzioterapeut + masér, ktorý má skúsenosti s ligovými družstvami a rozumie sa svojej profesii. Je vždy hráčom nápomocný, vie poradiť a urobiť partiu, čo je veľmi dôležité.
Na obrázku môže byť 1 osoba, hranie amerického futbalu, hranie futbalu a text

Pred sezónou 2023/24

O hráčskych pohyboch sme sa rozprávali s manažérom MŠK Jánom Panákom.

Odchádzajúci hráči Dávid Guba, Peter Ďungel, Ondřej Hapal a Mário Mihál nepresvedčili?
Neboli sme s nimi celkom spokojní. Ďungel, Guba a Mihál sú skúsení hráči, čakali sme od nich viac, že zmenia systém hry, prepracujú sa do základu.Guba nehral skoro vôbec, lebo bol celý čas zranený. Ďungel nás nejako nepresvedčil, mal problém sa presadiť do základnej zostavy. Mihál sa nám aj zdal, ale obrancu sme potrebovali skôr na ľavú stranu. Hľadáme stopéra, ktorý by dokázal hrať aj na kraji obrany, a Mihál bol čisto stopér

Hapal na jeseň hrával často, ale na jar už príležitosti nedostával…
Je dobrý technicky, čo sa týka spracovania lopty. Ale chýbala nám uňho súbojovosť, fyzický kontakt. A hlavne bránenie, vôbec nebránil. Hra dopredu mu celkom išla, ale dozadu absolútne nie. Na tej strane, na ktorej hral, mal problémy krajný obranca.

Vychádzalo nám, že potrebujeme skôr záložníkov, ktorí sú fyzicky silnejší pre druhú ligu. V nej sa zápasy vyhrávajú v strede poľa. Dochádza tam k fyzickým kontaktom a on si nato za celý čas nezvykol. Preto dostával aj menej príležitostí.

Hľadali sme fyzicky silnejších hráčov. Mali sme fyzicky slabšieho Mária Borisa, Hapala, Begáňa. Keď tí traja sa stretli na ihrisku, tak to bol pre nás problém. V strede poľa sme nedokázali vyhrávať súboje.

Tomáš Nagy zostáva?
Nie, už je v Šamoríne. Je to škoda, na jar hral veľmi dobre. Opak Hapala, jeho štart nebol najlepší. Ale postupne, tým, že tu býval, trénoval viac ako iní, bol na jar už platným hráčom. Ale celkom to nezafungovalo v kabíne a chcel ísť aj bližšie k domovu v Bratislave.

Trénuje v Šamoríne, možno by aj mal záujem ísť naspäť, ale my sme medzitým zobrali Slobodu, prišli Zemko a Kováč, už nemáme peniaze na ďalšieho kvalitného záložníka.

Čo očakávate od Antona Slobodu?
V prvom rade potrebujeme jeho skúsenosti, výborné čítanie hry. V Trnave aj Zlatých Moravciach bol vodcom, kapitánom. V Spartaku dokonca vtedy, keď sa stali po dlhých rokoch majstrami.

Čakáme od neho aj veľký vplyv na hráčov, aby im vedel poradiť. A že bude mať v kabíne slovo. Že dokáže niektorých „zrovnať“, vyburcovať ich k lepším výkonom, povedať im narovinu, aké robia chyby. Mal by byť predĺžená ruka trénerov na ihrisku. Tak ako bol Kuciak, ktorý dirigoval celé mužstvo.

Vo ViOne patril medzi trojicu najlepšie platených hráčov. Nemal prehnané finančné požiadavky?
Každý hráč, keď sem ide, tak skúša. Ale jedna vec je, čo hráči chcú a druhá, na čo máme. Devätnásťročný chlapec, ktorý skončí niekde v akadémii má väčšie požiadavky, ako najlepšie platený Zuziak.

Takto skúšajú všetci. Najprv povedia prvý nástrel, to skúšal aj Sloboda. Jasné, že sme nato nemali peniaze, musel dosť výrazne zľaviť.

Na lane ste ho mali už dlhšie, je tak?
Skoro sme boli dohodnutí už vlani, keď odchádzal z Trnavy. Potom ale dostal ponuku z ViOnu, ktorej sme nemohli konkurovať. Zlaté Moravce sa ledva zachránili, dosť výrazne omladzujú káder, dochádza tam ku generačnej výmene. Oslovili sme ho a nakoniec sa rozhodol, že bude hrať tu.

Spýtam sa aj na ďalších nových hráčov. Čo prezradíte o Romanovi Zemkovi, ktorého ste z Dolného Kubína získali po polročnom hosťovaní na prestup?
Je to bojovník, takého hráča sme potrebovali. Je to typ, ktorý nerád prehráva, chce vyhrať každý zápas, každý súboj. Keď nastúpil, tak nesklamal, nerobil chyby, ktoré by negatívne ovplyvnili výsledky. A mám pocit, že tu futbalovo rastie.

Ďalší dvaja noví, Šimon Kováč a Kristián Mihálek, čo k nim?
Sú to typy, ktorých sme potrebovali. Kováč je mladý, potrebovali sme hráča do 21 rokov, takých máme Pečarku a dorastencov. Slabinu máme na krajoch obrany a museli sme hľadať pravého obrancu. Podaril sa nám dobrý úlovok, zatiaľ sa dobre ukazuje Mihálek.

Ale tým pádom nemôže hrať Pečarka. Mal pomerne veľký výpadok, nejaké zdravotné problémy už v Žiline, keď sme ho brali. Mysleli sme si, že je z toho vonku. Ale v príprave so Starým Mestom mu nakopli pätu, mal v nej zlomenú kosť a celú jar nehral.

Nevedeli sme, či bude schopný nastúpiť do základu a tak sme museli hľadať ďalšieho, a našli sme Kováča. Tréner musí mať teraz veľkú hlavu z toho, že teraz má štyroch kvalitných záložníkov, Slobodu, Borisa, Zemka a Kováča.

Rolanda Gerebenitsa ste zobrali z Petržalky na prestup…
Angažovali sme ho už v zime, ponúkli nám ho, ale už sme naňho nemali peniaze. Celú jarnú časť hral len za prémie, povedali sme mu, že ho zoberieme, ak sa po polroku chytí.

Bral to ako reštart, mal nejaké problémové štácie. Odišiel zo Žiliny, ako mladý mal ísť do Interu Miláno. Nešiel tam, ale do Podbrezovej, kde sa mu nedarilo. Potom odišiel niekam do zahraničia. Reštart sa mu podaril, uzatvorili sme s nim zmluvu a vybavili prestup. Ukazuje sa ako adekvátna náhrada za Roba Demjana.

Čo mal s Interom Miláno?
Ako 16-ročný tam mal ísť do akadémie. Vtedy sa však už taký mladý dohodol so Žilinou, že mu dajú profesionálnu zmluvu. Ale asi nedostal u dospelých toľko príležitostí, koľko čakal a jeho kariéra nabrala zlý smer, nikde sa nevedel uplatniť.

Zmenil životný štýl, oženil sa, tento týždeň sa mu narodila dcérka. Je platným hráčom, dobre trénuje, pochudol, je na tom lepšie fyzicky. Veríme, že bude gólový, ako bol na jar.

Na odchode je odchovanec Patrik Begáň?
Zatiaľ nemá namierené nikam. Tréner to reprodukoval tak, že bol určitým spôsobom nespokojný, že v príprave dostal menej príležitostí. Tréner sa rozhodol tak, že potrebuje na pravú stranu nového hráča.

Z oboch strán obrany sme mali problémy. Hľadáme alternatívu aj k Dušanovi Kucharčíkovi, aby vedel zahrať aj na stopérskom poste. Dnes (vo štvrtok 13. júla, pozn. red.) ku nám príde na skúšku jeden.

Dorastenec Ľuboš Mitáš sa pripravuje s Lednickými Rovňami?
Áno, včera bol na ich prvom tréningu. Telefonoval, že majú oňho záujem. Čo je dobré, u nás by toho veľa nenahral, bol tretím hráčom do 21 rokov. Potrebuje fyzicky zosilnieť, hrávať mužský futbal.

Tu by dostával príležitosť na pár minút, je lepšie, keď sa pôjde rozohrať niekde inde. Dvere tu bude mať otvorené, bude trénovať tu aj na Rovniach. Ide tam na hosťovanie, uvidíme, ako sa vyrovná s mužským futbalom, bude hrávať o dve ligy nižšiu súťaž, ale aj tá je kvalitná.

Róbert Demjan končí?
Asi pred rokom a pol sme sa bavili, že by bolo lepšie, keby začal rozmýšľať o trénerskej kariére, začal študovať. Vtedy s tým viac-menej súhlasil. Potom sme postúpili z tretej ligy a povedali, že dáme príležitosť každému, teda aj Demjanovi. Hľadali sme zaňho náhradu, boli tu Fabuš, Hundák, Gerebenits a ďalší na jeho poste. Teraz sa ukazuje Gerebenits a Slávik, ten je v tejto fáze prípravy aj gólový.

Robovi sme ponúkli to, čo chcel, aby robil správcu štadióna. Ešte sa k tomu ale nevyjadril. Bol na dovolenke, po nej nebol na tréningu. Takže neviem, či sa už rozhodol.

Podľa všetkého si myslel, že bude robiť správcu aj hrať. Ale to už asi nepôjde, nemáme toľko peňazí, aby sme mu platili normálne zamestnanie aj hranie. Bol by už len náhradník, a náhradník cez tisíc eur je pre nás už priveľa.

Peter Mičúch

športový redaktor

Vyhodnotenie sezóny 2022/23

Výsledky mohli byť lepšie, musíme zlepšiť najmä disciplínu, hodnotí uplynulú sezónu tréner mužov Peter Jakuš.
Máš za sebou prvú sezónu, s akými pocitmi a si do nej vstupoval?
– Do prvej sezóny v Považskej Bystrici som vstupoval s rešpektom. Vedel som, že ľudia v klube vynakladajú maximálne úsilie pre futbal, takže nechcel som sklamať ich dôveru, ktorú mi dali.
Vyrovnaná bilancia 10-10-10, plusové skóre – spokojnosť?
¬- Tréner nikdy nemôže byť spokojný. Pozitívne hodnotím našu hru smerom do útočnej fázy, pretože sme strelili 52 gólov. Nahnevaný som na obrannú činnosť celého mužstva, lebo sme obdržali „strašne“ veľa gólov.
Považská Bystrica bola mužstvom prvých polčasov, kde dala 32 z 52 gólov a inkasovala iba 16 zo 48. Druhé polčasy už boli slabšie. V čom vidíš príčinu?
– Príčinu vidím v tom, že sme nevedeli dohrať zápasy, ktoré sme mali výborne rozohrané. Niekedy sme hrali živelný futbal, ktorý stojí veľa fyzických síl a tie nám na konci zápasov chýbali. Taktiež si myslím, že sme niektoré zápasy nezvládali v hlave. U niektorých hráčov bolo cítiť v prípade priaznivého výsledku ,,strach zo zlyhania´´ a bolo vidieť, že hrajú v kŕči, pretože viac mysleli v hlavách na výsledok, ako na samotný herný výkon. Jednoducho povedané výsledok im zväzoval nohy.
V zime odišli viacerí hráči, podarilo sa ich adekvátne nahradiť?
¬- Niektorí hráči splnili naše očakávania, ale od iných hráčov som čakal viac a mal som vyššie nároky na tých, ktorí už odohrali nejaké zápasy v najvyššej súťaži.
Medzi strelcov sa zapísalo 13 hráčov, ako si spokojný s útočnou fázou?
– Útočná fáza bola naša silná stránka, o čom hovorí počet vstrelených gólov…
V kádri patril medzi stálice nestárnúci štyridsiatnik Róbert Demjan, ktorý vynechal iba dva zápasy. Ako hodnotíš jeho vplyv na tím?
-Robo Demjan má pozitívny vplav na kabínu. Vie poradiť hráčom, takisto aj ja sa priznám, že som s ním veľa komunikoval ohľadom mužstva, kabíny, ale aj mimo futbalových vecí.Má bohaté hráčske skúsenosti, je vždy nápomocný hráčom aj realizačnému tímu.
Inkasovali ste dosť žltých kariet, viacero z nich bolo zbytočných za rečnenie, kým červená bola iba jediná za dve žlté. Budete na tom pracovať?
– V tom musíme popracovať najviac, pretože je nemysliteľné, aby sme dostali toľko žltých kariet za zbytočné rečnenie. Pri tomto bode musíme zmeniť aj disciplinárny poriadok a hráči budú finančne potrestaní za odvrávanie a rečnenie s rozhodcami!
Po odchode Kuciaka pred sezónou bol jednotkou Matej Slávik, no po tom siahla v zime Žiline. Ako si spokojný s Marekom Teplanom, čo rozhodlo o tom, že sa stal jednotkou?
– S Marekom som veľmi spokojný. Je fyzicky výborne pripravený, vychytal nám veľa zápasov, dobre zapadol do kabíny a spolu s Radom Hodálom tvoria výborný tandem.
V defenzíve sme mali najmä v strede obrany vhodné typy hráčov, no aj tí sa nevyhli chybám.
– Do stredu obrany sme sa posilnili ešte o Mária Mihála. Hľadali sme optimálnu dvojicu stredných obrancov. Bolo potrebné, aby si na seba zvykli. Potrebujeme si dobre zanalyzovať chyby, vyhodnotiť si ich v prvom rade s hráčmi a potom urobiť z toho výstup.
Posty krajných obrancov, najmä na pravej strane boli miestom, kde nás asi najviac tlačila topánka. Čo s tým?
– Krajní obrancovia striedali lepšie výkony so slabšími. Na ľavej strane obrany bol Matej Vaculík, ktorého výkonnosť išla nahor, tým, že mal zápasovú prax. Patrik Begáň je prerobený krajný obranca zo stredového hráča. Myslím si, že svoje miesto si zastal, aj keď tam boli vidieť individuálne chyby, ale tie vyplývali z toho, že nie je typický pravý krajný obranca.
Zmeny postihli aj záložnú radu, kde bol stálicou Boris. Odišiel Gamboš, Begáň musel hrávať v obrane a zmeny bolo cítiť.
¬- Stredová formácia sa zlepšila príchodom Romana Zemka. Začali sme byť úspešní v strede ihriska v osobných súbojoch, stabilné výkony podával Tomáš Nagy a Mário Boris má veľký akčný rádius a strelil pre nás veľmi dôležité góly..
V útoku sme si dokázali vytvoriť veľa šancí, no premieňanie bolo horšie, inak by gólov aj bodov bolo viac.
– Ja stále hovorím, že dôležité je, že sme sa do gólových šancí dostávali. Samozrejme, v niektorých zápasoch, kde sa zápas lámal, sme mali byť efektívnejší, ale získali sme toľko bodov, koľko sme si zaslúžili.
Kým z pokutových kopov v sezóne neboli úspešní iba Matejčík v pohári a Hapal v Pohroní, chýbali góly z priamych kopov, aj keď po nich zopár padlo.
¬- Po štandardných situáciách sme boli viac úspešní ako neúspešní, čo potvrdzujú aj údaje z Instatu. Samozrejme, prial by som si viac gólov hlavne po priamych kopoch z menších vzdialeností, pretože máme strelcov, ktorí to vedia trafiť. Musíme sa tomu individuálne viac venovať v tréningovom procese.
Po sezóne dôjde k viacerým zmenám, kto tím opustí?
– Do prípravy nastúpia všetci na rovnakej štartovacej čiare, zmluvy majú do 30. júna.
Ktoré posty potrebujeme posilniť a sú vytipovaní vhodní adepti?
-S výnimkou brankárskeho máme vytipované posily do všetkých formácií.
S mužmi sa pripravovalo aj viacero mladých hráčov, no do hry zatiaľ zasiahol iba Ľubo Mitáš a niektorí si zahrali v pohári. Rozšíria káder?
– Nie je jednoduchý prechod z končiaceho dorastu do mužského futbalu. Ragula, Ernek, Solík, Krasňan, Bačík, absolvovali väčšiu časť zimnej prípravy s A mužstvom. Myslím si, že im to neublížilo, ale skôr pomohlo. Niektorí hráči z dorastu začnú s nami aj letnú prípravu a rozšíria náš káder.
Osobitnou kapitolou boli dvaja hráči, ktorí v zimnej príprave ukazovali svoj potenciál. Prišli zranenia, David Guba odohral iba 137 minút, kým Richard Pečarka ani minútu.
– Dávid Guba a Rišo Pečarka sa zranili v prípravnom období . Určite majú obidvaja potenciál, ale musia byť zdraví.
Ako vidíš povinnosť stavať hráčov do 21 rokov, nebude s tým problém v nasledujúcej sezóne?
– V mužstve máme Ľuba Mitáša a Riša Pečarku, ktorí spadajú do tejto vekovej kategórie, ale budeme hľadať a máme vytypovaných hráčov do 21 rokov.
Po zápase s Komárnom dostali hráči voľno, aký bude ďalší program – s kým budeme hrať?
– Do 4 júna majú hráči voľno, od 5. – 11. júna sa budú pripravovať podľa individuálnych plánov. Letnú prípravu začíname v pondelok 12. júna. Program: piatok 16.6. zápas medzi sebou, sobota 24.6. o 11. h Žilina doma, streda 28.6. Banská Bystrica vonku, sobota 1.7. Kroměříž doma, streda 5.7. Skalica doma, sobota 8.7. Frýdek–Místek vonku, sobota 15.7. Znojmo vonku, sobota 22.7. Beluša doma.
Aká bola spolupráca s asistentom Alexandrom Homerom či kondičným trénerom Miroslavom Smataníkom?
– Spolupráca s oboma je v poriadku.
Futbal sa hrá aj pre divákov, akí boli považskobystrickí?
– Som rád, že chodili diváci v hojnom počte a to je aj záväzok do nasledujúcej sezóny, pretože futbal sa hrá v prvom rade pre ľudí. Potrebujeme sa ešte lepšie pripraviť na nasledujúcu sezónu, aby sme si získali ich dôveru.
J. Šprocha
Na obrázku môže byť 7 ľudí, ľudia hrajúci futbal, ľudia hrajúci futbal, kopačky, dav a text

Pred jarou 2022/23

Futbalisti Považskej skúšajú v príprave aj ofenzívneho hráča so zvučným menom
V Považskej Bystrici sa futbalisti pripravujú na nadchádzajúcu jarnú časť II. ligy už bez piatich hráčov, na skúške sú piati.
Peter Mičúch
športový redaktor mypovazska.sme.sk
MŠK začali zimnú prípravu v pondelok 9. januára pod vedením doterajšieho trénera Petra Jakuša.
Ako bude prebiehať zimná príprava?
V domácich podmienkach. Dohodnutých máme šesť prípravných zápasov, jeden každý víkend. Potrebujeme zlepšiť kondičné veci, v príprave bude kondičný aj herný blok. Vyvrcholí generálkou v Znojme 19. februára.
Chceli by sme zohnať ešte jedného, dvoch súperov na zápasy v týždni. Väčšinou hráme vonku, takto som to chcel zvoliť.
Trénovať budete v Považskej Bystrici na umelej tráve?
Áno, máme tu všetko k dispozícii, na regeneráciu, plaváreň, podmienky tu máme dobré. Môžeme využívať aj tartanovú dráhu. Preferujem prípravu v domácich podmienkach.
EŠTE SA DOČÍTATE:​​​
S ktorými hráčmi sa v Považskej Bystrici rozlúčili po jesennej časti,
o brankárskej výmene s MŠK Žilina,
ktorých hráčov skúšajú v zimnej príprave,
ako dajú hráčom v príprave viac zabrať,
či ide veľký počet inkasovaných gólov na jeseň na vrub obrany,
či už Jakuš zažil takúto extrémne vyrovnanú II. ligu,
ktorí súperi čakajú Pov. Bystricu v prípravných zápasoch.
Po jeseni ste sa rozlúčili s niektorými hráčmi?
S Danielom Hundákom, Vratkom Gajdošom a Šimonom Gabrišom. Z pracovných dôvodov skončil Braňo Gamboš, oznámil nám to počas sviatkov.
Čo k brankárskej výmene so Žilinou Teplan – Matej Slávik?
Maťo išiel do Žiliny. Nebránili sme mu v tom, sme za to radi, že sa tu uchytil a Žilina si ho všimla. Mal u nás aj slabšie zápasy, ale aj výborné a bol našou oporou.
Uvidíme, ako sa ukáže Marek Teplan. Ale verím tomu, že to nebude žiadny problém, Marek bude pokračovať v Slávikových šľapajách a adekvátne ho nahradí.
Na skúške máte akých hráčov?
Skúšame Dávida Gubu (na jeseň hosťujúci v treťoligovej Bánovej z Košíc, s AS Trenčín získal dva ligové tituly, pozn. red.), ktorý môže hrať na krídle alebo hrote útoku, pravého obrancu Richarda Pečarku (zo Žiliny B), hrotového útočníka Petra Ďungela z Liptovského Mikuláša, Romana Jambora (z Nového Mesta n/V.).
Piatym na skúšku by mal byť brat brankára Mareka Teplana Juraj, ktorý je momentálne v Karvinej, ten môže hrať na pozícii stredového hráča aj stopéra.
Určite ešte hľadáme hráčov, ktorí by zapadli, aj vzhľadom na veľký počet odídených. Navyše sa nám počas obdobia individuálnych tréningov zranil Ľuboš Mitáš, ale mal by byť v priebehu dvoch týždňov v poriadku.
Chorý je Mário Boris, ale očakávame ho, čoskoro by mal začal s nami trénovať. A samozrejme „Majky“ Vala, ktorému chcem dať šancu, ale uvidíme, ako sa to s ním bude vyvíjať. V prvom rade musí byť zdravý.
Hráči mali doma individuálne tréningové plány?
Áno, trénovali sme do 14. decembra, potom mali dva týždne voľno. 28. decembra začali plniť tréningové plány, posielali mi to, všetko poctivo splnili.
V utorok (10. januára, pozn. red.) máme testovanie, uvidíme, ako na tom sme. Ale príprava je na to, aby sa hráči zlepšili po fyzickej, mentálnej aj taktickej stránke. Máme veľa roboty, ale od toho sme tu.
Dáte hráčom viac zabrať?
Určite áno, aj to potrebujeme. Závery niektorých zápasov na jeseň sme nedotiahli do konca. Vyhodnotili sme si ju, boli tam taktické, individuálne chyby ale aj chyby fyzického rázu. Na tom musíme pracovať, hráči dostanú zabrať.
Nielen hernou formou, ale aj tým, že sme zvýšili tréning v týždni o jeden naviac. Štvrtky sme na jeseň mávali voľno, teraz budeme trénovať.
Takisto budú chlapci behať dva, trikrát do týždňa bez lopty. Ale oni o tom vedia, tak to je, musia byť na to pripravení.
Pri vyhodnocovaní sezóny, prevládali pozitíva alebo negatíva?
Pre mňa je pozitívom, že sme ani v jednom zápase vyslovene nesklamali. Keby sa hral futbal do šesťdesiatej minúty, tak by bola Považská Bystrica na prvom mieste.
Ako som si to zanalyzoval, tak ešte po polčasoch sme bývali v zápasoch veľmi vysoko. Treba pátrať po tom, prečo sme dostávali góly v závere. Či už to bolo proti Šamorínu, v Humennom, kde to ale nebolo spôsobené fyzickými parametrami, ale tým, že sme zle odkopli loptu a dostali sme gól v samom závere.
Aj v Trebišove sme dostal gól v závere z jedenástky. Domáci zápas s Račou bol neospravedlniteľný. Viedli sme 3:1, aj keď bol prvý polčas z našej strany katastrofálny, mala viesť Rača. V tom zápase som videl futbalovú spravodlivosť, my sme si mali víťazstvo ustrážiť, ale nakoniec skončil 3:3.
Takéto zápasy ma mrzia, takisto duel so Slovanom B, kedy sme dohrávali desiati po vylúčení.
Dávame veľa gólov, ale negatívom je, že ich veľa dostávame. Toľko gólov sme nedostávali v žiadnom klube, v ktorom som pôsobil. Či už to bolo v Dubnici alebo Senici pri mládeži.
Pozitívom je, že okrem zápasu v Košiciach sme dali v každom dueli gól. Vedeli sme si vypracovať šance. Desiate miesto by som pred sezónou bral, ale teraz vidím, že sme mali mať o tri, štyri body viac.
Inkasované góly idú na vrub obrany?
To sme tiež analyzovali, stále dookola si pozerám naše zápasy. Hovorí sa, že obrana je už o bránení celého mužstva. Myslím, že každý vidí len obrancov, ale taká, aká mala byť nebola defenzíva celého mužstva.
Hráči neboli preverení v tretej lige, v nej mali jedného, dvoch súperov, Považská ostatných valcovala. Ale tretia liga sa s druhou nedá porovnať. V druhej lige je každá chyba potrestaná.
Preto zháňame posily do obrannej fázy, ktoré budú mať parametre aké očakávame. Chyby boli spôsobené aj individuálne, veľa hráčov sme skúšali na mieste pravého obrancu, čo nerobí dobrotu, keď na každý zápas meníte obranu.
Takéto chyby sa už nemôžu opakovať, nemôžeme hrať naivne, skoro každý útok súpera bol potrestaný. Opakujem ešte raz, hráči hrávali tretiu ligu a tam neboli trestaní za chyby, tu sú trestaní za každú mikrochybu.
Ale až taký veľký rozdiel medzi treťou a druhou ligou vo vašej hre nebol, ako nováčik ste obstáli. Súhlasíte?
V každom zápase sme hrali vyrovnané partie, rozhodujú v nich striedania, fyzická pripravenosť a iné detaily, ktorými zasahujete do zápasu. Myslím, že sme obstáli, ale v tomto som náročný.
Viem, že hráči dokážu viac. Dokázali mi to v generálke v Skalici, rozdali si to s prvoligistom, remizovali 0:0 bez väčšej šance súpera. Toto musia zopakovať v každom zápase, to bude trochu problém. Takisto dobre naskočili do súťaže doma s Košicami, favoritom, ale potom sme to neudržali na úrovni, na akej sme to chceli mať. Na tom musíme popracovať.
Máte skúsenosti s druhou ligou aj z Dubnice. Tento ročník je extrémne vyrovnaný, čo poviete?
Každý môže poraziť každého. Takýto vyrovnaný ročník som ešte nezažil, v každom boli mužstvá, ktoré „odpadli“. Uvidíme, ako to bude teraz, ale tento je extrémne vyrovnaný, posledný môže poraziť prvého. Hocikto môže vypadnúť a hocikto postúpiť.
Na tabuľku by som sa teraz ani nepozeral, teraz sa treba pozerať v prvom rade na seba a odstraňovať chyby.
Na jar sa budete chcieť asi v prvom rade vyhnúť bojom o záchranu, je tak?
Určite. Cieľom je vyhnúť sa takýmto bojom. Urobíme všetko pre to, aby sme Považskú zachránili, ideálne by bolo hrať v pokojnom strede tabuľky. Ako nováčik sa chceme zachrániť, to je prvoradý cieľ.
Prípravné zápasy MŠK Považská Bystrica:
sobota 14. 1. o 13.00 h Ružomberok – Pov. Bystrica
sobota 21. 1. o 11.00 h Opava – Pov. Bystrica
sobota 28. 1. o 11.00 h Sereď – Pov. Bystrica
sobota 4. 2. o 11.00 h Pov. Bystrica – Slovácko
sobota 11. 2. o 11.00 h Pov. Bystrica – Častkovce
nedeľa 19. 2. Znojmo – Pov. Bystrica

Prípravné zápasy zima 2022/23

Považskobystričania skúšali štyroch hráčov a trafili štyrikrát žrď.
🟥MŠK POVAŽSKÁ BYSTRICA – SFC OPAVA 1:3 (0:0)
Týždeň po skončení druholigových bojov odohrala Pov. Bystrica prípravný zápas s jedenástym tímom druhej najvyššej českej ligy. Domácim chýbali okrem zranených Valu, Ľ. Mitáša a Borisa aj Demjan, Zuziak, Gamboš, Kucharčík, Petruš a Matejčík, ktorí dostali voľno. Tréner Peter Jakuš skúšal kvarteto hráčov – Vladislava Ciceka z Námestova, Tibora Ďungela z Martina, Richarda Pečarku zo Žiliny a Dávida Gubu z Bánovej. Považania začali útočne a už v 2. min Hundákovu strelu vytlačil Čož na brvno. Po následnom rohu Gubov strieľaný center neskončil v sieti a jeho strelu z voleja v 8. min kryl gólman. Po Hapalovej akcii zakončoval Nagy z 25 metrov strelou vedľa a v 16. min po jeho krížnej prihrávke chytil Číž strelu S. Čiernika. Begáň pálil o minútu nad a po Hapalovom priamom kope neprekonal gólmana ani v 19. min Hundák. Po jednom z množstva rohov nedal gól zblízka ani v 23. min Nagy a po Hundákovom dôraznom zisku lopty Hapal v 25. min namiesto prihrávky voľnému Gubovi zakončil z 20 metrov a obrana loptu zrazila na roh. Tlak MŠK silnel, Begáň v 26. min napálil loptu zdiaľky iba do žrde. Až v 32. min sa do šance dostal Latoň, no M. Slávik mu včas znížil strelecký uhol. Po Gubovom úniku a centri v 35. min sa po Hundákovej delovke triasla žrď a v 36. min Hapalova gólová strela tečovaná Veselým skončila znova na žrdi. V 37. min Ščudlov strieľaný center Rataj nezachytil a v 41. min M. Slávik vyrazil Ščudlovu strelu. Úspešný nebol ani S. Čiernik, ktorému zabránil v gólovej radosti Číž a obrana odkopla loptu na roh. Po prestávke hostia zlepšili defenzívu a domácich do šestnástky vôbec nepúšťali. V 55. min Rataj tečovanou strelou spoza šestnástky trafil k žrdi – 0:1. Odpovedať mohol v 62. min L. Slávik, lenže minul horný roh. V 63. min Dostál prehodil ďaleko vybehnutého Hodála a zvýšil do prázdnej brány na 0:2. Po krížnej prihrávke L. Slávika poslal Guba loptu do päťky, kde ju Begáň poslal nekompromisne pod brvno – 1:2. Fojtíček si v 71. min poradil so strelou L. Slávika a Cicek v 74. min nedočiahol Gubov center. Opava pohrozila v 76. min Židekom , o päť minút netrafil bránu Begáň. Snaha MŠK vyrovnať nebola úspešná, lebo Hundák hlavičkoval v 84. min tesne nad a v 85. min minul bránu aj Gajdoš. V 86. min sa po zaváhaní obrany usmernil Krömer loptu do domácej brány – 1:3.
🟥Góly: 69. Begáň – 55. Rataj, 63. Dostál, 86. Krömer. Tréner Peter Jakuš
🟥Pov. Bystrica: L. Slávik (46. Radovan Hodál) – Pečarka, Gabriš (46. Gajdoš), Ďungel, Vaculík, Begáň, Nagy (46. L. Slávik), Hapal, S. Čiernik (46. Cicek), Hundák, Guba.
🟨Opava: Číž (46. Fojtíček) – Celta, Latoň, Pejša, Mikulenka, Ščudla (46. Židek), Gorčica, Doleček (46. Blatný), Dostál, Rataj, Hranoš (46. Krömer).
🟧Rozhodoval Hrenák.
🟥Jozef Šprocha
Považskobystrickí záložníci mali strelecký deň.
🟥MŠK Pov. Bystrica – SK Kvítkovice 6:2 (3:1)
V druhom prípravnom zápase pred koncoročnou dovolenkou hostili Považskobystričania ôsmy tím tretej najvyššej českej súťaže – MSFL – SK Kvítkovice (donedávna Otrokovice). Domácim chýbalo pre zranenie, choroby, či povinnosti v zamestnaní a škole viacero hráčov. Príležitosť dostalo trio dorastencov – Peter Ernek, Jakub Bačík a Samuel Solík, na skúške bol aj Roman Jambor z Nového Mesta spolu s Richardom Pečarkom. Úvod patril MŠK, po Zuziakovej akcii sa L. Slávik ani Demjan nepresadili, no Gamboš zo šestnástky trafil presne – 1:0. Hostia pridali a v 10. min Guzík prekvapil Hodála – 1:1.O dve minúty znova ušiel Guzík, ale jeho pokus o lob Hodál chytil. V 13. min prudká strela hostí letela nad. Po krížnom Nagyovom pase brankár s námahou vyrazil tvrdú Zuziakovu strelu. O tri minúty sa rútil na bránu Ernek, no gólmana neprekonal. V 23. min Zuziak poľahky prešiel obranou až k bránkovej čiare a jeho prudkú prihrávku usmernil Hapal z kroku do prázdnej brány – 2:1. Po Jamborovom úniku v 26. min osamotený Gamboš loptu netrafil hlavou ideálne a o dve minúty Hodál zachraňoval pádom pod súperove nohy. V 35. min Zuziak si to namieril po krídle k bránkovej čiare a jeho presnú prihrávku poslal Gamboš pod brvno – 3:1. Hodál úspešne zakročil aj v 36. min a s chuťou hrajúci Zuziak po peknom sóle mohol dať gól v 43. min., no brankár bravúrne zasiahol. Po prestávke domácim chvíľu trvalo, kým si našli svoje miesta a v 53. min Hapalov priamy kop skončil v náručí gólmana. Na druhej strane skončila strela v 55. min vedľa. V 61. min Nagy parádnou strelou z 25 metrov trafil k žrdi – 4:1. Považskobystričania hrali rýchlo, darili sa im kombinácie a v 65. min po Begáňovej strele vyrazenej brankárom poslal Ernek loptu tesne vedľa. V 67. min si za obranu nabehol Hapal a pomedzi gólmanove nohy zvyšoval na 5:1. V 75. min Begáň krížnou prihrávkou našiel nabiehajúceho Hapala, a ten chladnokrvne povedľa vybiehajúceho brankára zavŕšil svoj hetrik – 6:1. Domáci mali náznaky ďalších šancí, ale gól nadali. V poslednej minúte sa hostia dostali do šestnástky a Kiška umiestnenou strelou znížil na 6:2.
🟥Góly: 23., 67. a 75. Hapal, 3. a 35. Gamboš, 61. Nagy – 10. Guzík, 90. Kiška
🟥Pov. Bystrica: Radovan Hodál (60. Bačík) – Jambor, Pečarka, Kucharčík (46. Vaculík), Petruš, Hapal, Gamboš, Nagy, Demjan (46. Solík), Zuziak (46. Begáň), L. Slávik (12. Ernek).
🟧Rozhodoval: Oselský.
🟥Jozef Šprocha
3.PZ – 2.12.2022 o 14.00 hod.
🟥MŠK ŽILINA – MŠK POVAŽSKÁ BYSTRICA 3:0 (1:0)
V zápase proti takmer kompletnému extraligistovi začali hostia v bráne so Žilinčanom Teplanom, kým v domácej bráne stál M. Slávik. Pov. Bystrica hrala nebojácne, náznak šance L. Slávika skončil iba rohom. Domáci pohrozili v 13. min Galčíkom, ktorého krížna strela smerovala vedľa a o minútu prudko pálil vedľa zo šestnástky Myslovič. V 17. min priamy kop Zuziaka M. Slávik neudržal, no Hundák ani Kucharčík sa k lopte nestačili dostať. O dve minúty Teplan kontroloval Kaprálikov pokus z uhla smerujúci tesne vedľa. V 25. min po rýchlej akcii Kaprálik obišiel vybiehajúceho Teplana a poslal loptu do prázdnej brány – 1:0. Hostí gól vyburcoval a v 28. min Zuziakovom centri musel vyrážať M. Slávik Hapalovu strelu. V 29. min Myslovič mieril vedľa a o minútu Bariho pokus spoza šestnástky vytlačil Teplan na roh. Závere polčasu patril Žilinčanom, v 42. min po galčíkovom úniku Kaprálik netrafil bránu a v 44. min Kaprálikov únik zmaril pohotovým zákrokom Teplan. V sieti neskončil ani Myslovičov pokus v 45. min spoza šestnástky, ktorý gólman vyrazil. Po prestávke prišli noví hráčí a už v 46. min Begáň poslal loptu pomedzi Belaníkove nohy, no ten sa včas zorientoval a loptu zachytil. Galčík v 47. min poslal loptu iba do žrde a o dve minúty Belaník s námahou vyrazil dobre zakrútenú Begáňovu strelu o šibenice na roh. Hra bola vyrovnaná a ďalšia šanca prišla až v 60. min, keď po Galčíkovej strele Teplan včas zasiahol pred Krstičom. V 63. min Gamboš našiel dlhým pasom nabiehajúceho S. Čiernika, no ten bez prípravy vystrelil mimo. Nepresný bol aj Begáňov pokus v 65. min a tak udrelo na druhej strane. Anang v 67. min poslal do úniku Kaprálika, ktorý prihral úplne voľnému Krstičovi, ktorý skóroval do prázdnej brány – 2:0. Po Gambošovom centri v 70. min Belaník reflexívne zasiahol pri Nagyovej strele. Galčík zaváhal v šanci v 76. min a obrovskú možnosť spálil Krstič v 80. min, keď zblízka netrafil odkrytú bránu. V 83. min sa presadil v šestnástke Kaprálik a z uhla bombou pod brvno zvyšoval na 3:0. Hostia bojovali, strelu Petruša v 85. min kryl domáci gólman. V závere mal dve šance Galčík, ale v 87. min mu loptu pádom pod nohy Teplan, ktorý obetavo zmaril prudkú strelu aj v 90. min.
🟥Góly: 25. a 83. Kaprálik, 67. Krstič.
🟨Žilina: M. Slávik (46. Belaník) – Leitner (46. Minárik), Kopásek, Myslovič (46. Šnajder), Kaprálik, Iľko, Stojčevski (46. Ndjeungoue), T. Jambor (46. Krstič), Bari (46. Anang), Nemčík (46. Kopas), Galčík.
🟥Pov. Bystrica: Teplan – Pečarka, Kucharčík (46. Jambor), Matejčík (46. Vaculík), Petruš, Gamboš (72. Solík), Hapal (72. Ernek), Nagy, Hundák (72. Mitáš), Slávik (46. Begáň), Zuziak (46. Čiernik).
🟧Rozhodoval Papuča.
🟥Jozef Šprocha
4.PZ – sobota 14.1.2023 o 13.00 hod.
Považskobystričania siahali po prestávke po výhre nad prvoligistom.
🟥MFK RUŽOMBEROK – MŠK POVAŽSKÁ BYSTRICA 1:1 (1:0)
Oba tímy nastúpili na svoje premiérové prípravné duely v novom roku. Hostia nastúpili oproti jesennej časti vo výrazne pozmenenej zostave s päticou nových tvárí. Dôležitý moment sa odohral už v 5. min, kedy išiel Guba dôrazne za loptou, no tú pred ním vyrazil padajúci gólman Frühwald rukou mimo šestnástky, ale rozhodca po následnom faule nariadil iba priamy kop a brankára nevylúčil. V 11. min prešiel obranou Úradník, no Teplan nohou loptu odvrátil. O tri minúty nebezpečný Gubov padáčik skončil iba tesne nad brvnom a v 15. min Úradníkov pokus vyrazil brankár a dorážka smerovala vedľa. Hapalov prienik v 18. min skončil nepresnou prihrávkou, nasledoval protiútok a po Chrienovej strele tečovanej Matejčíkom Teplan loptu vytiahol spod brvna na roh. V 21. min po rohu pálil Zsigmund z hranice šestnástky z voleja nad. Hra bola potom vyrovnaná, hralo sa medzi šestnástkami. Až v 34. min vyskúšal z 20 metrov Macejko brankára, no ten jeho strelu vyrazil. V 38. min Frühwald po riskantnej kľučke na Gubu takmer prišiel o loptu a o minútu Chrien hlavičkoval nad bránu MŠK. V 42. min po ochotnom páde domáceho hráča nariadil nepresný rozhodca jedenástku, ktorú mu Teplan vyrazil a spoluhráči poslali odrazenú loptu na roh.
Gólman hostí v 45. min vyrazil strelu Luterána, vzápätí aj pokus Kelemena, ale na Madleňákov krížny pokus k žrdi nestačil – 1:0. V 50. min Giulianov nebezpečný center preletel ponad bránu hostí a o minútu po centri Kucharčík minul domácu bránu. V 57. min Halabrínova strela minula považskobystrickú bránu. Hostia začali tlačiť a domácim neostávalo nič iné, iba sa brániť. V 65. min po Gubovom prieniku sa v skrumáži nepresadili Boris s Demjanom. O minútu po akcii L. Slávika Ťapaj vyrazil strelu Čiernika, ktorý v 68. min pálil z diaľky vedľa. V 70. min vytiahol domáci brankár bombu L. Slávika na roh, po ktorom Kucharčík trafil iba bočnú sieť. V 73. min sa hostia dočkali. Meninový oslávenec Hodál vysunul na ľavom krídle Vaculíka, ktorého center sklepol Demjan pred nabiehajúceho Čiernika a jeho delovka skončila v hornom rohu – 1:1. O päť minút skončila lopta po priamom kope Slávika tesne nad bránou a v 80. min domáci zamrzli, keď si na nádherný Borisov center naskočil Kucharčík, no jeho hlavička skončila na brvne. Domáci Ťapaj si ešte poradil v 85. min so strelou Slávika a nádejný pokus Gubu v poslednej chvíli zblokoval domáci obranca.
🟥Góly: 45. Madleňák – 73. Čiernik.
🟨Ružomberok: Frühwald (46. Ťapaj) – Fabiš (46. Marek), Mrva (67. Malý), Malý (46. J. Maslo), Madleňák, Zsigmund (46. Švehla), Úradník (38. Luterán), Chrien (46. Halabrín), Rakyta (31. Matej), Macejko (62. Úradník), Kelemen (46. Gerec).
🟥Pov. Bystrica: Teplan (46. Hodál) – Jambor (46. Pečarka), Matejčík, Kucharčík, Petruš (46. Vaculík), Nagy, Begáň (46. Boris), Hapal (46. Slávik), Guba, Ďungel (46. Demjan), Zuziak (46. Čiernik).
Na sníme autor gólu Pov. Bystrice Sebastián Čiernik (v červenom).
🟥Jozef Šprocha
5.PZ – utorok 24.1.2023 o 14.00 hod.
MŠK POVAŽSKÁ BYSTRICA – SFC OPAVA 2:4 (1:1)
Považskobystričania doplatili na zaváhania v zadných radoch.
Vo svojom druhom prípravnom zápase skúšal šťastie v 6. min Slávik, no jeho ďalekonosný pokus smeroval nad bránu hostí. O štyri minúty minúty po Pečarkovom faule, ktorý sa zranil a o chvíľu musel striedať, zahrávali hostia trestný kop a na presnú Helebrandovu hlavičku bol aj napriek snahe Teplan krátky – 0:1. V 12. min zachraňoval domáci brankár iba odvážnym pádom pod Ratajove nohy. Na druhej strane sa v 14. min uvoľnil na šestnástke Slávik, ale Číž jeho strelu do horného rohu vyrazil. Hosťujúci Kramář sa v 16. min dostával do šance, ale Teplan mu loptu odkopol na roh. Ščudla zbehol v 21. min po krídle, ale jeho prihrávka cez päťku nenašla nikoho pred domácou bránou. Hostia mali v 27. min obrovskú šancu, keď po Dostálovej prihrávke Teplan vyrazil Kramářovu tutovku a poradil si aj s následným gólovým volejom Šiguta. Kramář nemal šťastie ani o minútu, keď opäť prehral súboj s domácim gólmanom. V 41. min si Slávik všimol, že opavský brankár stojí ďaleko pred bránou, poslal loptu z vlastnej polovici, ktorá preletela ponad Číža a skončila v sieti – 1:1. Po prestriedaní začali Považskobystričania druhý polčas aktívne, no Gubov prienik ani strela Ďungela Fojtíčkovi problémy nenarobili. V 50. min domáci nechali na hranici šestnástky manévrovať s loptou Kadleca a tečovaná strela prekvapila Hodála, ktorý sa márne za ňou naťahoval – 1:2. Autor gólu v 53. min z dobrej pozície hlavičkoval vedľa a v 60. min pálil Klenot zo šestnástky nad domácu bránu. Opavčania mali v týchto momentoch loptu častejšie pod kontrolou a hráči MŠK sa do blízkosti ich brány dostávali iba sporadicky. Hodál v 62. min stihol vykopnúť loptu pred dobiehajúcim Buchvaldekom, no podobný kúsok sa mu nevyplatil v 70. min, keď bol pri lopte rýchlejší Hronoš a poslal ju povedľa neho do siete – 1:3. Domáci sa nevzdávali, aktívny Slávik prešiel v 73. min po krídle a prudkou strelou pod brvno znížil na 2:3. O päť minút po faule na dvojgólového strelca MŠK kryl Fojtíček priamy kop Petruša z 18 metrov. V 84. min Bílek mieril zo šestnástky tesne nad. Snaha MŠK nebola úspešná, v 85. min po strate lopty ušiel Hranoš a Šeba zblízka nezaváhal – 2:4.
🟥Góly: 41. a 73. Slávik – 10. Helebrand, 50. Kadlec, 70. Hranoš, 85. Šeba.
🟥Pov. Bystrica: Teplan (46. Hodál) – Pečarka (20. Vaculík), Matejčík, Kucharčík (46. Ďungel), Slaninka, Nagy (46. Petruš), Čiernik, Boris (46. Hapal), Slávik, Demjan (46. Guba), Zuziak (46. Begáň).
🟨Opava: Číž (46. Fojtíček) – Vincour, Janoščin, Dostál (46. Gorčica), Šigut (46. Janjuš), Ščudla (46. Kadlec), Tsykalo (46. Bílek), Buchvaldek (65. Šeba), Helebrand (46. Pejša), Kramář (46. Klejnot), Rataj (46. Hranoš).
🟧Rozhodovali B. Mihálik, Zboran, Vojtík.
🟥Jozef Šprocha
6.PZ – sobota 28.1.2023 o 11.00 hod.
ŠKF SEREĎ – MŠK POVAŽSKÁ BYSTRICA 0:2 (0:1)
V treťom prípravnom zápase nastúpili Považskobystričania proti tretiemu tímu 3. ligy, ktorý ešte vlani hral najvyššiu súťaž. Domáci sa od úvodu snažili prekonať pevnú defenzívu súpera, ale veľmi sa im to nedarilo. Prvý pokus v 9. min spoza šestnástky Teplan pohodlne kryl. Po priamom kope Slávika v 12. min akrobaticky zakončoval Demjan, no Yakubu jeho strelu chytil. V 15. a 16. min Sereďania dvakrát pohrozili po rýchlych akciách, no Teplan si so strelami poradil. Strelu Slávika v 18. min zblokovala obrana a ten istý hráč v 20. min po Vaculíkovom centri, ktorý podbehol obranca, mieril vedľa. Hralo sa rýchlo, ale väčšinou medzi šestnástkami. V 29. min domáci vystrelili zdiaľky, no strela nebola nebezpečná. Po Demjanovej zblokovanej strele nasledoval roh, no Kucharčík, ktorý vyskočil najvyššie, hlavičkoval nad. Priamy kop Mpofua v 33. min z 20 metrov skončil tesne nad horným rohom Teplanovej brány. Aj hostia mali šancu po priamom kope Slávika v 37. min, keď jeho bombu Yakubu neudržal, ale pri lopte bol skôr ako dobiehajúci Kucharčík. Ten bol na začiatku gólovej akcie v 42. min. Na jeho krížny pas si nabehol na ľavom krídle Zuziak, potiahol akciu, našiel Gubu, ktorého strelu bez prípravy gólman iba vyrazil a pohotový Demjan osvedčil gólový inštinkt – 0:1. O minútu pohrozili domáci, ale Teplan včas zasiahol. V 50. min chytil domáci brankár loptu po malej domov v šestnástke, no chybu napravil, keď vyrazil prudkú strelu Slávika po nepriamom kope. O dve minúty centrovaná lopte skončila na brvne brány MŠK. Guba sa v 56. min v šestnástke nepresadil, o minútu Yakubu vyrazil Hapalovu strelu z 25 metrov do brvna. V 59. min Demjan využil nedorozumenie v zadných radoch a strelou povedľa vybiehajúceho brankára zvýšil na 0:2. Po prestriedaní pätice hráčov už v 61. min letela strela Čiernika zo šestnástky nad. Teplan si pripísal úspešný zákrok aj v 65. min, no s blížiacim sa záverom sa Považskobystričania viac a viac tlačili pred domácu bránu. Begáň v 79. min prešiel obranou, ale vybiehajúci brankár nohou zachránil. Po prihrávke Čiernika skončila Hapalova strela tesne vedľa a v 85. min Yakubu s námahou vytlačil Borisovu strelu spoza šestnástky na roh.
🟥Góly: 42. a 59. Demjan.
🟥Pov. Bystrica: Teplan – Vaculík (61. Petruš)), Matejčík (61. Čiernik), Kucharčík, Ďungel, Nagy, Hapal, Slávik (61. Begáň), Demjan (61. Boris), Guba, Zuziak (61. Krasňan).
7.PZ – sobota 4.2.2023 o 11.00 hod.
Považskobystričania sa nevyvarovali chýb v zadných radoch.
🟥MŠK POVAŽSKÁ BYSTRICA – 1. FC SLOVÁCKO B B 2:2 (0:1)
Vo štvrtom prípravnom zápase domácemu trénerovi chýbali pre zranenie okrem dlhšie absentujúceho Ľ. Mitáša aj Pečarka a Guba, Slávik dostal voľno. Piaty tím tretej najvyššej súťaže MSFL, ktorý je rezervou prvoligového Slovácka, začal výborne. Už v 2. min domáci zadáci podcenili nakopnutú loptu, za ktorou sa vydal Aldin a krížnou strelou z hranice šestnástky umiestnil loptu nechytateľne k žrdi – 0:1. O dve minúty mohlo byť vyrovnané, ale Ďungelovu strelu brankár vyrazil. Hostia hrali rýchlo, kombinačne a domácich do šancí nepúšťali. V 12. min po priamom kope Hapala hlavičkoval Nagy vedľa a v 14. min si brankár poradil s nepríjemným Zuziakovým centrom, ktorý padal do šibenice. Považskobystričania potom kopali tri rohy, no bez úspešného zakončenia. V 22. min sa pred Teplanom ocitol osamotený hráč súpera, no jeho strelu obrana zblokovala. Potom prišla silná snehová prehánka, počas ktorej sa hralo iba v strede ihriska. Až v 43. min predviedol reflexívny zákrok Teplan, o minútu na druhej strane neprestrelil gólmana Ďungel a po následnom rohu nebol úspešný pri zakončení ani Kucharčík, ktorý pre zdravotné problémy už v hre nepokračoval. Po prestávke domáci útok oživil nestárnúci Demjan a v 47. min priamy kop Zuziaka letel iba tesne nad. V 55. min po dlhom pase S. Čiernika na Zuziaka zahral pozične zle postavený obranca Slovácka v šestnástke rukou a Hapal z jedenástky poslal brankára na opačnú stranu – 1:1. Súper odpovedal v 62. min parádnym volejom spoza šestnástky, no Teplan bol pripravený. S chuťou hrajúci Hapal v 66. min krásne vysunul nabiehajúce Ďungela, ktorý ustál súboj s obranou a popod vybiehajúceho gólmana poslal loptu druhýkrát do siete – 2:1. Hostia nechceli prehrať a zvýšili aktivitu. Strela v 72. min ešte mierila vedľa, no po strate lopty na útočnej polovci domáci obrancovia prepadli v defenzíve a Šlachta prudkou strelou z voleja v 75. min spoza šestnástky od žrde vyrovnal na 2:2. Teplan si v závere pripísal v 80. a v 82. min dva veľmi dobré zákroky. Domáci sa s trojicou dorastencov v ofenzíve snažili strhnúť výhru na svoju stranu, ale chýbal pokoj a tak sa duel skončil remízou.
🟥Góly: 55. Hapal (11 m), 66. Ďungel – 2. Aldin, 75. Šlachta.
🟥Pov. Bystrica: Teplan – Begáň, Matejčík, Kucharčík (46. Demjan), Vaculík (22. Petruš), Nagy, Boris (67. Solík), Hapal (67. Krasňan),  Čiernik, Ďungel (67. Ernek), Zuziak.
🟥Jozef Šprocha
8.PZ – piatok 10.2.2023 o 17.00 hod.
Výhru nad húževnatým treťoligistom zariadil Lukáš Slávik
🟥MŠK POVAŽSKÁ BYSTRICA – OK ČASTKOVCE 3:0 (1:0)
V piatom prípravnom dueli proti štvrtému tímu 3. ligy domáci nastúpili bez zranených Gubu, Pečarku, Kucharčíka, Borisa, Ľ. Mitáša a chorých Demjana a Teplana.na skúške boli Lotyš Daniel Davydovycs a Mário Mihál z Liptovského Mikuláša. Prvý pokus mal domáci Hapal v 4. min, ale bránu netrafil. Hostia hrali spoľahlivo zozadu, držali loptu a snažili sa o kombináciu, no finálna prihrávka chýbala. Domáci mali potom výbornú útočnú päťminútovku. Po Zuziakovej akcii v 12. min Hapalovu strelu kryl brankár a o minútu sa pred šestnástkou uvoľnil Zuziaka, ale jeho tvrdá strela sa odrazila iba od žrde. Slávik nebol úspešný pri ďalekonosnom pokuse v 14. min, kedy lopta skončila nad a v 15. min po Zuziakovom centri hlavičkoval vedľa. Potom sa hralo väčšinou v strede, až v 24. min po dlhom nákope a prečíslení sa uvoľnil Begáň,posunul loptu Slávikovi, ktorý ušiel obrancovi a spoza šestnástky prestrelil gólmana – 1:0. Po Ďungelovom centri pálil aktívny  Slávik v 26. min z voleja z hranice šestnástky nad. Hostia mali o minútu najväčšiu šancu, ale tvrdú strelu odvrátil Mihál a následný pokus nožničkami Hodál kryl. V 41. min po rohu sa ocitol v šanci Mihál, no brankára zblízka neprekonal. Po prestávke v 49. min nabiehajúci Hapal nedočiahol na pekný Zuziakov center. Častkovce pokračovali vo svojej hre, no domáca obrana fungovala spoľahlivo. V 56. min Hodál dvakrát odvážne vybehol a odvrátil loptu pred útočníkmi súpera. V 60. min unikol po krídle Hapal, ale nemal presnú mušku. O minútu Mihál krásnou kolmicou poslal do úniku Slávika, ktorý bol na hranici ofsajdu a sólo zakončil strelou povedľa gólmana – 2:0. O dve minúty ušiel dvojgólový strelec, no namiesto zakončenia hľadal Hapala, ktorý sa k lopte nedostal. Ďalšie pokusy domácich boli neúspešné, no v 74. min vybojoval Slávik loptu na krídle, poslal šikovne loptu do šestnástky, kde si nabehol Vaculík. Domáci obranca namiesto strely posunul loptu Zuziakovi, a ten z uhla trafil presne do prázdnej brány – 3:0. Hodál v 79. min pádom pod nohami pokazil hosťom možnosť dosiahnuť aspoň čestný gól. V 81. min vyhral súboj s brankárom dorastenec Krasňan, ale jeho gól do prázdnej brány neplatil pre ofsajd. V 88. min vymyslel Hapal akciu na hetrik pre Slávika, ten prekonal brankára, lenže lopta o niekoľko centimetrov minula žrď brány Častkoviec.
🟥Góly: 24. a 61. Slávik, 74. Zuziak.
🟥Pov. Bystrica:  Hodál – Matejčík, Nagy (46. Vaculík), Mihál, Davydovycs, Begáň, Čiernik (74. J. Ragula), Hapal, Zuziak (74. Solík),  Slávik, Ďungel (56. Krasňan).
🟥Jozef Šprocha

Príprava na 2.ligu

Futbalisti Považskej Bystrice pracujú na posilách už s novým trénerom.
Gro mužstva Považskej Bystrice by malo zostať zachované, doplnené o kvalitných hráčov, hovorí manažér MŠK Marián Lovíšek. Na posilách do bojov v druhej lige už pracujú s novým trénerom.
Peter Mičúch
športový redaktor mypovazsaka.sme.sk
Ako víťazi tretej ligy budete v budúcom ročníku pôsobiť v druhej najvyššej. Ale druholigové celky už začali prípravu na nový ročník. Takže príprava na nový ročník bude minimálna…
V sobotu hráme posledný zápas, potom bude nasledovať týždenná dovolenka, už 27. júna začneme letnú prípravu. V nej odohráme dva prípravné zápasy v Námestove a Beluši.
Ale ešte by som sa vrátil k nášmu postupu. Chcel by som poďakovať chalanom v starej partii, Mirovi Zlatošovi a spol., ktorí to rozbehli. Zobrala sa tretia liga od Borčíc, čo bolo správne. Zostalo tu gro hráčov z Borčíc, žilinská partia, ktorá sa potom doplnila. To bol základ úspechu.
Na prípravu máme veľmi krátky čas, prvý zápas hráme doma s Košicami. Uvidíme, ako sa mužstvo doplní. Vieme, kde by sme potrebovali nejakú zmenu.
Akú zmenu?
Jedná sa o stopéra, krajného obrancu a hrotového útočníka. Tieto tri posty by sme mali doplniť hráčmi, ktorí by mohli hrávať v základe.
Keď sme boli v tretej lige, tak bolo veľmi ťažké zohnať hráča, ktorý by zapadol a pomohol nám postúpiť. Teraz je vidieť, že chlapi vedia o tom, že v Bystrici sa robí futbal poctivo. Že to, na čom sa dohodneme, tak aj platí.
Teší ma to, že hráči, ktorí boli nedočkaví a odišli preč, sa mi ozývajú, aby sme ich zobrali späť. Taký prípad je Hundák.
Rozlúčili sme sa zatiaľ len s Častulínom a Kuciakom, solídnymi hráčmi, čo sa týka kabíny aj prípravy mužstva.
Gro mužstva by malo zostať pokope?
Áno, základ zostane pokope. Je osem hráčov, o ktorých sme mali záujem už v zime, aby sme s nimi podpísali zmluvu aj na budúci rok.
Kto teda zostáva?
Dôležité je, že už od zimy máme na druhú ligu brankára Mateja Slávika. Stabilita v obrane je zaručená Mravcom a Kucharčíkom.
Veľmi dobre sa javil mladý Matejčík. Z krajných obrancov rastie s každou súťažou Marián Vala. V zálohe s defenzívnymi úlohami zostávajú Mário Boris s Begáňom.
Ďalej sa jedná o Zuziaka, Gamboša. Vpredu Lukáš Slávik a Robo Demjan. Zostali hráči, ktorí mali menšiu minutáž, ale zapadli do kolektívu a majú nato, aby stabilne rástli.
Jedná sa o Seba Čiernika a chlapcov, ktorí ešte pomáhajú dorastu postúpiť a mali by tiež zostať s nami. Možno sa ich počet rozšíri, lebo by mal nastupovať jeden hráč do 20 rokov. Tam máme tri alternatívy, tie by mali zostať trénovať s nami.
Z dorastencov asi máte koho vyberať, keďže sa bijú, taktiež ako muži, o postup do druhej ligy.
Teraz ich ešte čaká rozhodujúci zápas so Sereďou. Možno by sme zaradili do prípravy niektorých ďalších dorastencov.
Dlho ste lanárili trénera Petra Jakuša do Považskej Bystrice?
Mali sme šesť alebo sedem vytipovaných kandidátov. Nakoniec sme sa rozhodli pre Jakuša, lebo má skúsenosti s druhou ligou, je z tohto kraja, rozumie si s Alexandrom Homérom. S jeho robotou boli spokojní aj v Dubnici.
Ktorých trénerov ste ešte oslovili?
Jednalo sa o Černáka zo Žiliny, Ančica z Trenčína, Cifraniča z Púchova, Patrika Mojžiša, Dušana Kramlíka, Michala Haneka.
Voľba bola pri Petrovi Jakušovi jednoznačná?
Mal prehľad o tom, kto tu hráva. Keď sme sa prvýkrát s ním bavili, tak mal takú istú mienku o možných posilách ako my.
V tretej lige ste dominovali, ale asi budete súhlasiť, že na druhú bude treba káder posilniť.
Určite. Ale tento kolektív nechceme rozbíjať. V prípravných zápasoch proti druholigistom sme tým dokázali byť rovnocennými partnermi a niekedy aj lepšími.
Ale nechceme vymeniť pol mužstva. Nech sa ukážu a keď bude treba doplniť, tak to urobíme dodatočne.
Posledný domáci zápas s Belušou sa hral na umelej tráve. Bude sa druhá liga hrať už na vynovenom štadióne?
Áno, už prvý zápas s Košicami sa bude hrať na hlavnom štadióne. Momentálne na ňom prebieha rekonvalescencia trávnika, prípravu teda zahájime na ihrisku v Prečíne, kde sú dobré podmienky, aj čo sa týka wellnesu. Keď nám trávnikári dovolia, tak sa budeme pripravovať na hlavnom štadióne.
Ako to vyzerá s atletickou dráhou?
Čaká sa už len na stabilné počasie a bude sa pokladať posledná tartanová vrstva. Malo by sa to stihnúť.
S akými očakávaniami pôjdete do druhej ligy?
Sám som hrával futbal a tak viem, že vždy nebýva kritický prvý rok, kedy ešte prevláda entuziazmus. Kritický býva druhý rok.
Myslím, že toto mužstvo by po doplnení malo hrať o stred tabuľky.
Ale sú varovné prípady, ako napríklad Námestovo, ktoré sa do druhej ligy pozrelo len na rok.
Všetko ukáže až začiatok súťaže. Tak ako som veril tomuto mužstvu, že postúpi, tak verím aj tomu, že sú to futbalisti, ktorí na to majú.
Okrem príchodu Jakuša, posunu hlavného trénera Homéra na pozíciu asistenta a odchodu Kuciaka sú ešte nejaké zmeny v realizačnom tíme?
Miroslav Smataník zostáva ako kondičný tréner, nemení sa ani vedúci mužstva Martin Vícena. Momentálne riešime trénera brankárov. Tam tiež máme vytipovaných asi troch, mená zatiaľ nepoviem.
Tréner Homér bol zmierený s tým, že pôjde z pozície hlavného trénera na asistenta?
Áno. Odviedol tu kus dobrej roboty, stmelil kabínu, vyžaruje z neho pokoj. Hľadali sme k nemu živšieho trénera. „Alino“ si zaslúži, aby sa to, čo tu odviedol, zostal robiť asistenta.
Očakávate na vynovenom štadióne a vyššej lige aj vyššie divácke návštevy?
Ukázali to už zápasy so silnejšími klubmi, že záujem bude podstatne vyšší. Samozrejme to bude záležať od našich výsledkov.
Stretávate sa s väčším záujmom okolia o futbal?
Myslím, že stúpol. Väčšina ľudí, s ktorými sa stretávam, sú radi, že sa to podarilo. Toto mesto si zaslúži hrávať druhú ligu, ako to bolo za fungovania Považských strojární.
Druhá liga k Považskej Bystrici patrí, pracuje sa tu veľmi dobre s mládežou. To je základ toho, aby sme v druhej lige neboli len rok alebo dva, ale zostali v nej stabilne.
Niektoré tímy na tom stroskotali, že nemali kvalitnú mládež.
Je tu veľa mladých perspektívnych trénerov. Toto je jediná správna cesta. Dôležité je to aj z pohľadu doplňovania kádra.
Kuciak je v Žiline asistentom trénera. A tá nám vždy vyšla v ústrety, keď sme potrebovali nejakého hráča. A boli to hráči, ktorí zapadli do kolektívu. V tejto spolupráci by sme chceli pokračovať aj naďalej.
Takýto prísľub máme od Martina Kuciaka, že keď budú mať hráčov, ktorí už nespĺňajú prvoligové atribúty, tak ich v prvom rade vyskúšame my.
Kto bude v budúcej sezóne kapitánom?
Bude to záležať na dohode kolektívu. Ale myslím, že sa dohodnú na tom, že kapitánom bude Dušan Kucharčík.
Ale hovorili ste, že doterajší kapitán Demjan zostáva.
Áno, zostane tu. Je to hráč, ktorý aj pri menšej minutáži vie rozhodovať zápasy. Potrebujeme na jeho post hráča v mladšom veku. Ale Robo je stále platný hráč a končiť ešte nebude.
Peter Jakuš prevezme tím na začiatku letnej prípravy?
Bol s nami na zápase v Liptovskom Mikuláši (so Slovenskom 19, ktoré sa pripravuje na ME prehra 1:3, pozn. red.) a proti Beluši.
Odo dneška už bude aj v prípravnom procese, aby sa zoznámil s hráčmi, ktorí pôjdu po poslednom zápase na týždňovú dovolenku. Oficiálne sa stane trénerom Považskej Bystrice 1. júla, ale spolupracuje s nami na vytipovaní nových hráčov.
Posledný zápas v Imeli odohráte s náhradníkmi?
Nedalo sa to takto zariadiť. Uvažovali sme o tom, že keď sa rozhodne o postupe, tak budú hrávať hráči s menšou zápasovou minutážou.
Ale dorastencov ešte čaká dôležitý zápas a aj najvyťažovanejší chalani ešte musia absolvovať posledný zápas, dovolenky sa nedali vybaviť skôr.
Na obrázku môže byť 8 ľudí, stojaci ľudia a vonku