Pred sezónou 2023/24

O hráčskych pohyboch sme sa rozprávali s manažérom MŠK Jánom Panákom.

Odchádzajúci hráči Dávid Guba, Peter Ďungel, Ondřej Hapal a Mário Mihál nepresvedčili?
Neboli sme s nimi celkom spokojní. Ďungel, Guba a Mihál sú skúsení hráči, čakali sme od nich viac, že zmenia systém hry, prepracujú sa do základu.Guba nehral skoro vôbec, lebo bol celý čas zranený. Ďungel nás nejako nepresvedčil, mal problém sa presadiť do základnej zostavy. Mihál sa nám aj zdal, ale obrancu sme potrebovali skôr na ľavú stranu. Hľadáme stopéra, ktorý by dokázal hrať aj na kraji obrany, a Mihál bol čisto stopér

Hapal na jeseň hrával často, ale na jar už príležitosti nedostával…
Je dobrý technicky, čo sa týka spracovania lopty. Ale chýbala nám uňho súbojovosť, fyzický kontakt. A hlavne bránenie, vôbec nebránil. Hra dopredu mu celkom išla, ale dozadu absolútne nie. Na tej strane, na ktorej hral, mal problémy krajný obranca.

Vychádzalo nám, že potrebujeme skôr záložníkov, ktorí sú fyzicky silnejší pre druhú ligu. V nej sa zápasy vyhrávajú v strede poľa. Dochádza tam k fyzickým kontaktom a on si nato za celý čas nezvykol. Preto dostával aj menej príležitostí.

Hľadali sme fyzicky silnejších hráčov. Mali sme fyzicky slabšieho Mária Borisa, Hapala, Begáňa. Keď tí traja sa stretli na ihrisku, tak to bol pre nás problém. V strede poľa sme nedokázali vyhrávať súboje.

Tomáš Nagy zostáva?
Nie, už je v Šamoríne. Je to škoda, na jar hral veľmi dobre. Opak Hapala, jeho štart nebol najlepší. Ale postupne, tým, že tu býval, trénoval viac ako iní, bol na jar už platným hráčom. Ale celkom to nezafungovalo v kabíne a chcel ísť aj bližšie k domovu v Bratislave.

Trénuje v Šamoríne, možno by aj mal záujem ísť naspäť, ale my sme medzitým zobrali Slobodu, prišli Zemko a Kováč, už nemáme peniaze na ďalšieho kvalitného záložníka.

Čo očakávate od Antona Slobodu?
V prvom rade potrebujeme jeho skúsenosti, výborné čítanie hry. V Trnave aj Zlatých Moravciach bol vodcom, kapitánom. V Spartaku dokonca vtedy, keď sa stali po dlhých rokoch majstrami.

Čakáme od neho aj veľký vplyv na hráčov, aby im vedel poradiť. A že bude mať v kabíne slovo. Že dokáže niektorých „zrovnať“, vyburcovať ich k lepším výkonom, povedať im narovinu, aké robia chyby. Mal by byť predĺžená ruka trénerov na ihrisku. Tak ako bol Kuciak, ktorý dirigoval celé mužstvo.

Vo ViOne patril medzi trojicu najlepšie platených hráčov. Nemal prehnané finančné požiadavky?
Každý hráč, keď sem ide, tak skúša. Ale jedna vec je, čo hráči chcú a druhá, na čo máme. Devätnásťročný chlapec, ktorý skončí niekde v akadémii má väčšie požiadavky, ako najlepšie platený Zuziak.

Takto skúšajú všetci. Najprv povedia prvý nástrel, to skúšal aj Sloboda. Jasné, že sme nato nemali peniaze, musel dosť výrazne zľaviť.

Na lane ste ho mali už dlhšie, je tak?
Skoro sme boli dohodnutí už vlani, keď odchádzal z Trnavy. Potom ale dostal ponuku z ViOnu, ktorej sme nemohli konkurovať. Zlaté Moravce sa ledva zachránili, dosť výrazne omladzujú káder, dochádza tam ku generačnej výmene. Oslovili sme ho a nakoniec sa rozhodol, že bude hrať tu.

Spýtam sa aj na ďalších nových hráčov. Čo prezradíte o Romanovi Zemkovi, ktorého ste z Dolného Kubína získali po polročnom hosťovaní na prestup?
Je to bojovník, takého hráča sme potrebovali. Je to typ, ktorý nerád prehráva, chce vyhrať každý zápas, každý súboj. Keď nastúpil, tak nesklamal, nerobil chyby, ktoré by negatívne ovplyvnili výsledky. A mám pocit, že tu futbalovo rastie.

Ďalší dvaja noví, Šimon Kováč a Kristián Mihálek, čo k nim?
Sú to typy, ktorých sme potrebovali. Kováč je mladý, potrebovali sme hráča do 21 rokov, takých máme Pečarku a dorastencov. Slabinu máme na krajoch obrany a museli sme hľadať pravého obrancu. Podaril sa nám dobrý úlovok, zatiaľ sa dobre ukazuje Mihálek.

Ale tým pádom nemôže hrať Pečarka. Mal pomerne veľký výpadok, nejaké zdravotné problémy už v Žiline, keď sme ho brali. Mysleli sme si, že je z toho vonku. Ale v príprave so Starým Mestom mu nakopli pätu, mal v nej zlomenú kosť a celú jar nehral.

Nevedeli sme, či bude schopný nastúpiť do základu a tak sme museli hľadať ďalšieho, a našli sme Kováča. Tréner musí mať teraz veľkú hlavu z toho, že teraz má štyroch kvalitných záložníkov, Slobodu, Borisa, Zemka a Kováča.

Rolanda Gerebenitsa ste zobrali z Petržalky na prestup…
Angažovali sme ho už v zime, ponúkli nám ho, ale už sme naňho nemali peniaze. Celú jarnú časť hral len za prémie, povedali sme mu, že ho zoberieme, ak sa po polroku chytí.

Bral to ako reštart, mal nejaké problémové štácie. Odišiel zo Žiliny, ako mladý mal ísť do Interu Miláno. Nešiel tam, ale do Podbrezovej, kde sa mu nedarilo. Potom odišiel niekam do zahraničia. Reštart sa mu podaril, uzatvorili sme s nim zmluvu a vybavili prestup. Ukazuje sa ako adekvátna náhrada za Roba Demjana.

Čo mal s Interom Miláno?
Ako 16-ročný tam mal ísť do akadémie. Vtedy sa však už taký mladý dohodol so Žilinou, že mu dajú profesionálnu zmluvu. Ale asi nedostal u dospelých toľko príležitostí, koľko čakal a jeho kariéra nabrala zlý smer, nikde sa nevedel uplatniť.

Zmenil životný štýl, oženil sa, tento týždeň sa mu narodila dcérka. Je platným hráčom, dobre trénuje, pochudol, je na tom lepšie fyzicky. Veríme, že bude gólový, ako bol na jar.

Na odchode je odchovanec Patrik Begáň?
Zatiaľ nemá namierené nikam. Tréner to reprodukoval tak, že bol určitým spôsobom nespokojný, že v príprave dostal menej príležitostí. Tréner sa rozhodol tak, že potrebuje na pravú stranu nového hráča.

Z oboch strán obrany sme mali problémy. Hľadáme alternatívu aj k Dušanovi Kucharčíkovi, aby vedel zahrať aj na stopérskom poste. Dnes (vo štvrtok 13. júla, pozn. red.) ku nám príde na skúšku jeden.

Dorastenec Ľuboš Mitáš sa pripravuje s Lednickými Rovňami?
Áno, včera bol na ich prvom tréningu. Telefonoval, že majú oňho záujem. Čo je dobré, u nás by toho veľa nenahral, bol tretím hráčom do 21 rokov. Potrebuje fyzicky zosilnieť, hrávať mužský futbal.

Tu by dostával príležitosť na pár minút, je lepšie, keď sa pôjde rozohrať niekde inde. Dvere tu bude mať otvorené, bude trénovať tu aj na Rovniach. Ide tam na hosťovanie, uvidíme, ako sa vyrovná s mužským futbalom, bude hrávať o dve ligy nižšiu súťaž, ale aj tá je kvalitná.

Róbert Demjan končí?
Asi pred rokom a pol sme sa bavili, že by bolo lepšie, keby začal rozmýšľať o trénerskej kariére, začal študovať. Vtedy s tým viac-menej súhlasil. Potom sme postúpili z tretej ligy a povedali, že dáme príležitosť každému, teda aj Demjanovi. Hľadali sme zaňho náhradu, boli tu Fabuš, Hundák, Gerebenits a ďalší na jeho poste. Teraz sa ukazuje Gerebenits a Slávik, ten je v tejto fáze prípravy aj gólový.

Robovi sme ponúkli to, čo chcel, aby robil správcu štadióna. Ešte sa k tomu ale nevyjadril. Bol na dovolenke, po nej nebol na tréningu. Takže neviem, či sa už rozhodol.

Podľa všetkého si myslel, že bude robiť správcu aj hrať. Ale to už asi nepôjde, nemáme toľko peňazí, aby sme mu platili normálne zamestnanie aj hranie. Bol by už len náhradník, a náhradník cez tisíc eur je pre nás už priveľa.

Peter Mičúch

športový redaktor

Vyhodnotenie sezóny 2022/23

Výsledky mohli byť lepšie, musíme zlepšiť najmä disciplínu, hodnotí uplynulú sezónu tréner mužov Peter Jakuš.
Máš za sebou prvú sezónu, s akými pocitmi a si do nej vstupoval?
– Do prvej sezóny v Považskej Bystrici som vstupoval s rešpektom. Vedel som, že ľudia v klube vynakladajú maximálne úsilie pre futbal, takže nechcel som sklamať ich dôveru, ktorú mi dali.
Vyrovnaná bilancia 10-10-10, plusové skóre – spokojnosť?
¬- Tréner nikdy nemôže byť spokojný. Pozitívne hodnotím našu hru smerom do útočnej fázy, pretože sme strelili 52 gólov. Nahnevaný som na obrannú činnosť celého mužstva, lebo sme obdržali „strašne“ veľa gólov.
Považská Bystrica bola mužstvom prvých polčasov, kde dala 32 z 52 gólov a inkasovala iba 16 zo 48. Druhé polčasy už boli slabšie. V čom vidíš príčinu?
– Príčinu vidím v tom, že sme nevedeli dohrať zápasy, ktoré sme mali výborne rozohrané. Niekedy sme hrali živelný futbal, ktorý stojí veľa fyzických síl a tie nám na konci zápasov chýbali. Taktiež si myslím, že sme niektoré zápasy nezvládali v hlave. U niektorých hráčov bolo cítiť v prípade priaznivého výsledku ,,strach zo zlyhania´´ a bolo vidieť, že hrajú v kŕči, pretože viac mysleli v hlavách na výsledok, ako na samotný herný výkon. Jednoducho povedané výsledok im zväzoval nohy.
V zime odišli viacerí hráči, podarilo sa ich adekvátne nahradiť?
¬- Niektorí hráči splnili naše očakávania, ale od iných hráčov som čakal viac a mal som vyššie nároky na tých, ktorí už odohrali nejaké zápasy v najvyššej súťaži.
Medzi strelcov sa zapísalo 13 hráčov, ako si spokojný s útočnou fázou?
– Útočná fáza bola naša silná stránka, o čom hovorí počet vstrelených gólov…
V kádri patril medzi stálice nestárnúci štyridsiatnik Róbert Demjan, ktorý vynechal iba dva zápasy. Ako hodnotíš jeho vplyv na tím?
-Robo Demjan má pozitívny vplav na kabínu. Vie poradiť hráčom, takisto aj ja sa priznám, že som s ním veľa komunikoval ohľadom mužstva, kabíny, ale aj mimo futbalových vecí.Má bohaté hráčske skúsenosti, je vždy nápomocný hráčom aj realizačnému tímu.
Inkasovali ste dosť žltých kariet, viacero z nich bolo zbytočných za rečnenie, kým červená bola iba jediná za dve žlté. Budete na tom pracovať?
– V tom musíme popracovať najviac, pretože je nemysliteľné, aby sme dostali toľko žltých kariet za zbytočné rečnenie. Pri tomto bode musíme zmeniť aj disciplinárny poriadok a hráči budú finančne potrestaní za odvrávanie a rečnenie s rozhodcami!
Po odchode Kuciaka pred sezónou bol jednotkou Matej Slávik, no po tom siahla v zime Žiline. Ako si spokojný s Marekom Teplanom, čo rozhodlo o tom, že sa stal jednotkou?
– S Marekom som veľmi spokojný. Je fyzicky výborne pripravený, vychytal nám veľa zápasov, dobre zapadol do kabíny a spolu s Radom Hodálom tvoria výborný tandem.
V defenzíve sme mali najmä v strede obrany vhodné typy hráčov, no aj tí sa nevyhli chybám.
– Do stredu obrany sme sa posilnili ešte o Mária Mihála. Hľadali sme optimálnu dvojicu stredných obrancov. Bolo potrebné, aby si na seba zvykli. Potrebujeme si dobre zanalyzovať chyby, vyhodnotiť si ich v prvom rade s hráčmi a potom urobiť z toho výstup.
Posty krajných obrancov, najmä na pravej strane boli miestom, kde nás asi najviac tlačila topánka. Čo s tým?
– Krajní obrancovia striedali lepšie výkony so slabšími. Na ľavej strane obrany bol Matej Vaculík, ktorého výkonnosť išla nahor, tým, že mal zápasovú prax. Patrik Begáň je prerobený krajný obranca zo stredového hráča. Myslím si, že svoje miesto si zastal, aj keď tam boli vidieť individuálne chyby, ale tie vyplývali z toho, že nie je typický pravý krajný obranca.
Zmeny postihli aj záložnú radu, kde bol stálicou Boris. Odišiel Gamboš, Begáň musel hrávať v obrane a zmeny bolo cítiť.
¬- Stredová formácia sa zlepšila príchodom Romana Zemka. Začali sme byť úspešní v strede ihriska v osobných súbojoch, stabilné výkony podával Tomáš Nagy a Mário Boris má veľký akčný rádius a strelil pre nás veľmi dôležité góly..
V útoku sme si dokázali vytvoriť veľa šancí, no premieňanie bolo horšie, inak by gólov aj bodov bolo viac.
– Ja stále hovorím, že dôležité je, že sme sa do gólových šancí dostávali. Samozrejme, v niektorých zápasoch, kde sa zápas lámal, sme mali byť efektívnejší, ale získali sme toľko bodov, koľko sme si zaslúžili.
Kým z pokutových kopov v sezóne neboli úspešní iba Matejčík v pohári a Hapal v Pohroní, chýbali góly z priamych kopov, aj keď po nich zopár padlo.
¬- Po štandardných situáciách sme boli viac úspešní ako neúspešní, čo potvrdzujú aj údaje z Instatu. Samozrejme, prial by som si viac gólov hlavne po priamych kopoch z menších vzdialeností, pretože máme strelcov, ktorí to vedia trafiť. Musíme sa tomu individuálne viac venovať v tréningovom procese.
Po sezóne dôjde k viacerým zmenám, kto tím opustí?
– Do prípravy nastúpia všetci na rovnakej štartovacej čiare, zmluvy majú do 30. júna.
Ktoré posty potrebujeme posilniť a sú vytipovaní vhodní adepti?
-S výnimkou brankárskeho máme vytipované posily do všetkých formácií.
S mužmi sa pripravovalo aj viacero mladých hráčov, no do hry zatiaľ zasiahol iba Ľubo Mitáš a niektorí si zahrali v pohári. Rozšíria káder?
– Nie je jednoduchý prechod z končiaceho dorastu do mužského futbalu. Ragula, Ernek, Solík, Krasňan, Bačík, absolvovali väčšiu časť zimnej prípravy s A mužstvom. Myslím si, že im to neublížilo, ale skôr pomohlo. Niektorí hráči z dorastu začnú s nami aj letnú prípravu a rozšíria náš káder.
Osobitnou kapitolou boli dvaja hráči, ktorí v zimnej príprave ukazovali svoj potenciál. Prišli zranenia, David Guba odohral iba 137 minút, kým Richard Pečarka ani minútu.
– Dávid Guba a Rišo Pečarka sa zranili v prípravnom období . Určite majú obidvaja potenciál, ale musia byť zdraví.
Ako vidíš povinnosť stavať hráčov do 21 rokov, nebude s tým problém v nasledujúcej sezóne?
– V mužstve máme Ľuba Mitáša a Riša Pečarku, ktorí spadajú do tejto vekovej kategórie, ale budeme hľadať a máme vytypovaných hráčov do 21 rokov.
Po zápase s Komárnom dostali hráči voľno, aký bude ďalší program – s kým budeme hrať?
– Do 4 júna majú hráči voľno, od 5. – 11. júna sa budú pripravovať podľa individuálnych plánov. Letnú prípravu začíname v pondelok 12. júna. Program: piatok 16.6. zápas medzi sebou, sobota 24.6. o 11. h Žilina doma, streda 28.6. Banská Bystrica vonku, sobota 1.7. Kroměříž doma, streda 5.7. Skalica doma, sobota 8.7. Frýdek–Místek vonku, sobota 15.7. Znojmo vonku, sobota 22.7. Beluša doma.
Aká bola spolupráca s asistentom Alexandrom Homerom či kondičným trénerom Miroslavom Smataníkom?
– Spolupráca s oboma je v poriadku.
Futbal sa hrá aj pre divákov, akí boli považskobystrickí?
– Som rád, že chodili diváci v hojnom počte a to je aj záväzok do nasledujúcej sezóny, pretože futbal sa hrá v prvom rade pre ľudí. Potrebujeme sa ešte lepšie pripraviť na nasledujúcu sezónu, aby sme si získali ich dôveru.
J. Šprocha
Na obrázku môže byť 7 ľudí, ľudia hrajúci futbal, ľudia hrajúci futbal, kopačky, dav a text

Pred jarou 2022/23

Futbalisti Považskej skúšajú v príprave aj ofenzívneho hráča so zvučným menom
V Považskej Bystrici sa futbalisti pripravujú na nadchádzajúcu jarnú časť II. ligy už bez piatich hráčov, na skúške sú piati.
Peter Mičúch
športový redaktor mypovazska.sme.sk
MŠK začali zimnú prípravu v pondelok 9. januára pod vedením doterajšieho trénera Petra Jakuša.
Ako bude prebiehať zimná príprava?
V domácich podmienkach. Dohodnutých máme šesť prípravných zápasov, jeden každý víkend. Potrebujeme zlepšiť kondičné veci, v príprave bude kondičný aj herný blok. Vyvrcholí generálkou v Znojme 19. februára.
Chceli by sme zohnať ešte jedného, dvoch súperov na zápasy v týždni. Väčšinou hráme vonku, takto som to chcel zvoliť.
Trénovať budete v Považskej Bystrici na umelej tráve?
Áno, máme tu všetko k dispozícii, na regeneráciu, plaváreň, podmienky tu máme dobré. Môžeme využívať aj tartanovú dráhu. Preferujem prípravu v domácich podmienkach.
EŠTE SA DOČÍTATE:​​​
S ktorými hráčmi sa v Považskej Bystrici rozlúčili po jesennej časti,
o brankárskej výmene s MŠK Žilina,
ktorých hráčov skúšajú v zimnej príprave,
ako dajú hráčom v príprave viac zabrať,
či ide veľký počet inkasovaných gólov na jeseň na vrub obrany,
či už Jakuš zažil takúto extrémne vyrovnanú II. ligu,
ktorí súperi čakajú Pov. Bystricu v prípravných zápasoch.
Po jeseni ste sa rozlúčili s niektorými hráčmi?
S Danielom Hundákom, Vratkom Gajdošom a Šimonom Gabrišom. Z pracovných dôvodov skončil Braňo Gamboš, oznámil nám to počas sviatkov.
Čo k brankárskej výmene so Žilinou Teplan – Matej Slávik?
Maťo išiel do Žiliny. Nebránili sme mu v tom, sme za to radi, že sa tu uchytil a Žilina si ho všimla. Mal u nás aj slabšie zápasy, ale aj výborné a bol našou oporou.
Uvidíme, ako sa ukáže Marek Teplan. Ale verím tomu, že to nebude žiadny problém, Marek bude pokračovať v Slávikových šľapajách a adekvátne ho nahradí.
Na skúške máte akých hráčov?
Skúšame Dávida Gubu (na jeseň hosťujúci v treťoligovej Bánovej z Košíc, s AS Trenčín získal dva ligové tituly, pozn. red.), ktorý môže hrať na krídle alebo hrote útoku, pravého obrancu Richarda Pečarku (zo Žiliny B), hrotového útočníka Petra Ďungela z Liptovského Mikuláša, Romana Jambora (z Nového Mesta n/V.).
Piatym na skúšku by mal byť brat brankára Mareka Teplana Juraj, ktorý je momentálne v Karvinej, ten môže hrať na pozícii stredového hráča aj stopéra.
Určite ešte hľadáme hráčov, ktorí by zapadli, aj vzhľadom na veľký počet odídených. Navyše sa nám počas obdobia individuálnych tréningov zranil Ľuboš Mitáš, ale mal by byť v priebehu dvoch týždňov v poriadku.
Chorý je Mário Boris, ale očakávame ho, čoskoro by mal začal s nami trénovať. A samozrejme „Majky“ Vala, ktorému chcem dať šancu, ale uvidíme, ako sa to s ním bude vyvíjať. V prvom rade musí byť zdravý.
Hráči mali doma individuálne tréningové plány?
Áno, trénovali sme do 14. decembra, potom mali dva týždne voľno. 28. decembra začali plniť tréningové plány, posielali mi to, všetko poctivo splnili.
V utorok (10. januára, pozn. red.) máme testovanie, uvidíme, ako na tom sme. Ale príprava je na to, aby sa hráči zlepšili po fyzickej, mentálnej aj taktickej stránke. Máme veľa roboty, ale od toho sme tu.
Dáte hráčom viac zabrať?
Určite áno, aj to potrebujeme. Závery niektorých zápasov na jeseň sme nedotiahli do konca. Vyhodnotili sme si ju, boli tam taktické, individuálne chyby ale aj chyby fyzického rázu. Na tom musíme pracovať, hráči dostanú zabrať.
Nielen hernou formou, ale aj tým, že sme zvýšili tréning v týždni o jeden naviac. Štvrtky sme na jeseň mávali voľno, teraz budeme trénovať.
Takisto budú chlapci behať dva, trikrát do týždňa bez lopty. Ale oni o tom vedia, tak to je, musia byť na to pripravení.
Pri vyhodnocovaní sezóny, prevládali pozitíva alebo negatíva?
Pre mňa je pozitívom, že sme ani v jednom zápase vyslovene nesklamali. Keby sa hral futbal do šesťdesiatej minúty, tak by bola Považská Bystrica na prvom mieste.
Ako som si to zanalyzoval, tak ešte po polčasoch sme bývali v zápasoch veľmi vysoko. Treba pátrať po tom, prečo sme dostávali góly v závere. Či už to bolo proti Šamorínu, v Humennom, kde to ale nebolo spôsobené fyzickými parametrami, ale tým, že sme zle odkopli loptu a dostali sme gól v samom závere.
Aj v Trebišove sme dostal gól v závere z jedenástky. Domáci zápas s Račou bol neospravedlniteľný. Viedli sme 3:1, aj keď bol prvý polčas z našej strany katastrofálny, mala viesť Rača. V tom zápase som videl futbalovú spravodlivosť, my sme si mali víťazstvo ustrážiť, ale nakoniec skončil 3:3.
Takéto zápasy ma mrzia, takisto duel so Slovanom B, kedy sme dohrávali desiati po vylúčení.
Dávame veľa gólov, ale negatívom je, že ich veľa dostávame. Toľko gólov sme nedostávali v žiadnom klube, v ktorom som pôsobil. Či už to bolo v Dubnici alebo Senici pri mládeži.
Pozitívom je, že okrem zápasu v Košiciach sme dali v každom dueli gól. Vedeli sme si vypracovať šance. Desiate miesto by som pred sezónou bral, ale teraz vidím, že sme mali mať o tri, štyri body viac.
Inkasované góly idú na vrub obrany?
To sme tiež analyzovali, stále dookola si pozerám naše zápasy. Hovorí sa, že obrana je už o bránení celého mužstva. Myslím, že každý vidí len obrancov, ale taká, aká mala byť nebola defenzíva celého mužstva.
Hráči neboli preverení v tretej lige, v nej mali jedného, dvoch súperov, Považská ostatných valcovala. Ale tretia liga sa s druhou nedá porovnať. V druhej lige je každá chyba potrestaná.
Preto zháňame posily do obrannej fázy, ktoré budú mať parametre aké očakávame. Chyby boli spôsobené aj individuálne, veľa hráčov sme skúšali na mieste pravého obrancu, čo nerobí dobrotu, keď na každý zápas meníte obranu.
Takéto chyby sa už nemôžu opakovať, nemôžeme hrať naivne, skoro každý útok súpera bol potrestaný. Opakujem ešte raz, hráči hrávali tretiu ligu a tam neboli trestaní za chyby, tu sú trestaní za každú mikrochybu.
Ale až taký veľký rozdiel medzi treťou a druhou ligou vo vašej hre nebol, ako nováčik ste obstáli. Súhlasíte?
V každom zápase sme hrali vyrovnané partie, rozhodujú v nich striedania, fyzická pripravenosť a iné detaily, ktorými zasahujete do zápasu. Myslím, že sme obstáli, ale v tomto som náročný.
Viem, že hráči dokážu viac. Dokázali mi to v generálke v Skalici, rozdali si to s prvoligistom, remizovali 0:0 bez väčšej šance súpera. Toto musia zopakovať v každom zápase, to bude trochu problém. Takisto dobre naskočili do súťaže doma s Košicami, favoritom, ale potom sme to neudržali na úrovni, na akej sme to chceli mať. Na tom musíme popracovať.
Máte skúsenosti s druhou ligou aj z Dubnice. Tento ročník je extrémne vyrovnaný, čo poviete?
Každý môže poraziť každého. Takýto vyrovnaný ročník som ešte nezažil, v každom boli mužstvá, ktoré „odpadli“. Uvidíme, ako to bude teraz, ale tento je extrémne vyrovnaný, posledný môže poraziť prvého. Hocikto môže vypadnúť a hocikto postúpiť.
Na tabuľku by som sa teraz ani nepozeral, teraz sa treba pozerať v prvom rade na seba a odstraňovať chyby.
Na jar sa budete chcieť asi v prvom rade vyhnúť bojom o záchranu, je tak?
Určite. Cieľom je vyhnúť sa takýmto bojom. Urobíme všetko pre to, aby sme Považskú zachránili, ideálne by bolo hrať v pokojnom strede tabuľky. Ako nováčik sa chceme zachrániť, to je prvoradý cieľ.
Prípravné zápasy MŠK Považská Bystrica:
sobota 14. 1. o 13.00 h Ružomberok – Pov. Bystrica
sobota 21. 1. o 11.00 h Opava – Pov. Bystrica
sobota 28. 1. o 11.00 h Sereď – Pov. Bystrica
sobota 4. 2. o 11.00 h Pov. Bystrica – Slovácko
sobota 11. 2. o 11.00 h Pov. Bystrica – Častkovce
nedeľa 19. 2. Znojmo – Pov. Bystrica

Prípravné zápasy zima 2022/23

Považskobystričania skúšali štyroch hráčov a trafili štyrikrát žrď.
🟥MŠK POVAŽSKÁ BYSTRICA – SFC OPAVA 1:3 (0:0)
Týždeň po skončení druholigových bojov odohrala Pov. Bystrica prípravný zápas s jedenástym tímom druhej najvyššej českej ligy. Domácim chýbali okrem zranených Valu, Ľ. Mitáša a Borisa aj Demjan, Zuziak, Gamboš, Kucharčík, Petruš a Matejčík, ktorí dostali voľno. Tréner Peter Jakuš skúšal kvarteto hráčov – Vladislava Ciceka z Námestova, Tibora Ďungela z Martina, Richarda Pečarku zo Žiliny a Dávida Gubu z Bánovej. Považania začali útočne a už v 2. min Hundákovu strelu vytlačil Čož na brvno. Po následnom rohu Gubov strieľaný center neskončil v sieti a jeho strelu z voleja v 8. min kryl gólman. Po Hapalovej akcii zakončoval Nagy z 25 metrov strelou vedľa a v 16. min po jeho krížnej prihrávke chytil Číž strelu S. Čiernika. Begáň pálil o minútu nad a po Hapalovom priamom kope neprekonal gólmana ani v 19. min Hundák. Po jednom z množstva rohov nedal gól zblízka ani v 23. min Nagy a po Hundákovom dôraznom zisku lopty Hapal v 25. min namiesto prihrávky voľnému Gubovi zakončil z 20 metrov a obrana loptu zrazila na roh. Tlak MŠK silnel, Begáň v 26. min napálil loptu zdiaľky iba do žrde. Až v 32. min sa do šance dostal Latoň, no M. Slávik mu včas znížil strelecký uhol. Po Gubovom úniku a centri v 35. min sa po Hundákovej delovke triasla žrď a v 36. min Hapalova gólová strela tečovaná Veselým skončila znova na žrdi. V 37. min Ščudlov strieľaný center Rataj nezachytil a v 41. min M. Slávik vyrazil Ščudlovu strelu. Úspešný nebol ani S. Čiernik, ktorému zabránil v gólovej radosti Číž a obrana odkopla loptu na roh. Po prestávke hostia zlepšili defenzívu a domácich do šestnástky vôbec nepúšťali. V 55. min Rataj tečovanou strelou spoza šestnástky trafil k žrdi – 0:1. Odpovedať mohol v 62. min L. Slávik, lenže minul horný roh. V 63. min Dostál prehodil ďaleko vybehnutého Hodála a zvýšil do prázdnej brány na 0:2. Po krížnej prihrávke L. Slávika poslal Guba loptu do päťky, kde ju Begáň poslal nekompromisne pod brvno – 1:2. Fojtíček si v 71. min poradil so strelou L. Slávika a Cicek v 74. min nedočiahol Gubov center. Opava pohrozila v 76. min Židekom , o päť minút netrafil bránu Begáň. Snaha MŠK vyrovnať nebola úspešná, lebo Hundák hlavičkoval v 84. min tesne nad a v 85. min minul bránu aj Gajdoš. V 86. min sa po zaváhaní obrany usmernil Krömer loptu do domácej brány – 1:3.
🟥Góly: 69. Begáň – 55. Rataj, 63. Dostál, 86. Krömer. Tréner Peter Jakuš
🟥Pov. Bystrica: L. Slávik (46. Radovan Hodál) – Pečarka, Gabriš (46. Gajdoš), Ďungel, Vaculík, Begáň, Nagy (46. L. Slávik), Hapal, S. Čiernik (46. Cicek), Hundák, Guba.
🟨Opava: Číž (46. Fojtíček) – Celta, Latoň, Pejša, Mikulenka, Ščudla (46. Židek), Gorčica, Doleček (46. Blatný), Dostál, Rataj, Hranoš (46. Krömer).
🟧Rozhodoval Hrenák.
🟥Jozef Šprocha
Považskobystrickí záložníci mali strelecký deň.
🟥MŠK Pov. Bystrica – SK Kvítkovice 6:2 (3:1)
V druhom prípravnom zápase pred koncoročnou dovolenkou hostili Považskobystričania ôsmy tím tretej najvyššej českej súťaže – MSFL – SK Kvítkovice (donedávna Otrokovice). Domácim chýbalo pre zranenie, choroby, či povinnosti v zamestnaní a škole viacero hráčov. Príležitosť dostalo trio dorastencov – Peter Ernek, Jakub Bačík a Samuel Solík, na skúške bol aj Roman Jambor z Nového Mesta spolu s Richardom Pečarkom. Úvod patril MŠK, po Zuziakovej akcii sa L. Slávik ani Demjan nepresadili, no Gamboš zo šestnástky trafil presne – 1:0. Hostia pridali a v 10. min Guzík prekvapil Hodála – 1:1.O dve minúty znova ušiel Guzík, ale jeho pokus o lob Hodál chytil. V 13. min prudká strela hostí letela nad. Po krížnom Nagyovom pase brankár s námahou vyrazil tvrdú Zuziakovu strelu. O tri minúty sa rútil na bránu Ernek, no gólmana neprekonal. V 23. min Zuziak poľahky prešiel obranou až k bránkovej čiare a jeho prudkú prihrávku usmernil Hapal z kroku do prázdnej brány – 2:1. Po Jamborovom úniku v 26. min osamotený Gamboš loptu netrafil hlavou ideálne a o dve minúty Hodál zachraňoval pádom pod súperove nohy. V 35. min Zuziak si to namieril po krídle k bránkovej čiare a jeho presnú prihrávku poslal Gamboš pod brvno – 3:1. Hodál úspešne zakročil aj v 36. min a s chuťou hrajúci Zuziak po peknom sóle mohol dať gól v 43. min., no brankár bravúrne zasiahol. Po prestávke domácim chvíľu trvalo, kým si našli svoje miesta a v 53. min Hapalov priamy kop skončil v náručí gólmana. Na druhej strane skončila strela v 55. min vedľa. V 61. min Nagy parádnou strelou z 25 metrov trafil k žrdi – 4:1. Považskobystričania hrali rýchlo, darili sa im kombinácie a v 65. min po Begáňovej strele vyrazenej brankárom poslal Ernek loptu tesne vedľa. V 67. min si za obranu nabehol Hapal a pomedzi gólmanove nohy zvyšoval na 5:1. V 75. min Begáň krížnou prihrávkou našiel nabiehajúceho Hapala, a ten chladnokrvne povedľa vybiehajúceho brankára zavŕšil svoj hetrik – 6:1. Domáci mali náznaky ďalších šancí, ale gól nadali. V poslednej minúte sa hostia dostali do šestnástky a Kiška umiestnenou strelou znížil na 6:2.
🟥Góly: 23., 67. a 75. Hapal, 3. a 35. Gamboš, 61. Nagy – 10. Guzík, 90. Kiška
🟥Pov. Bystrica: Radovan Hodál (60. Bačík) – Jambor, Pečarka, Kucharčík (46. Vaculík), Petruš, Hapal, Gamboš, Nagy, Demjan (46. Solík), Zuziak (46. Begáň), L. Slávik (12. Ernek).
🟧Rozhodoval: Oselský.
🟥Jozef Šprocha
3.PZ – 2.12.2022 o 14.00 hod.
🟥MŠK ŽILINA – MŠK POVAŽSKÁ BYSTRICA 3:0 (1:0)
V zápase proti takmer kompletnému extraligistovi začali hostia v bráne so Žilinčanom Teplanom, kým v domácej bráne stál M. Slávik. Pov. Bystrica hrala nebojácne, náznak šance L. Slávika skončil iba rohom. Domáci pohrozili v 13. min Galčíkom, ktorého krížna strela smerovala vedľa a o minútu prudko pálil vedľa zo šestnástky Myslovič. V 17. min priamy kop Zuziaka M. Slávik neudržal, no Hundák ani Kucharčík sa k lopte nestačili dostať. O dve minúty Teplan kontroloval Kaprálikov pokus z uhla smerujúci tesne vedľa. V 25. min po rýchlej akcii Kaprálik obišiel vybiehajúceho Teplana a poslal loptu do prázdnej brány – 1:0. Hostí gól vyburcoval a v 28. min Zuziakovom centri musel vyrážať M. Slávik Hapalovu strelu. V 29. min Myslovič mieril vedľa a o minútu Bariho pokus spoza šestnástky vytlačil Teplan na roh. Závere polčasu patril Žilinčanom, v 42. min po galčíkovom úniku Kaprálik netrafil bránu a v 44. min Kaprálikov únik zmaril pohotovým zákrokom Teplan. V sieti neskončil ani Myslovičov pokus v 45. min spoza šestnástky, ktorý gólman vyrazil. Po prestávke prišli noví hráčí a už v 46. min Begáň poslal loptu pomedzi Belaníkove nohy, no ten sa včas zorientoval a loptu zachytil. Galčík v 47. min poslal loptu iba do žrde a o dve minúty Belaník s námahou vyrazil dobre zakrútenú Begáňovu strelu o šibenice na roh. Hra bola vyrovnaná a ďalšia šanca prišla až v 60. min, keď po Galčíkovej strele Teplan včas zasiahol pred Krstičom. V 63. min Gamboš našiel dlhým pasom nabiehajúceho S. Čiernika, no ten bez prípravy vystrelil mimo. Nepresný bol aj Begáňov pokus v 65. min a tak udrelo na druhej strane. Anang v 67. min poslal do úniku Kaprálika, ktorý prihral úplne voľnému Krstičovi, ktorý skóroval do prázdnej brány – 2:0. Po Gambošovom centri v 70. min Belaník reflexívne zasiahol pri Nagyovej strele. Galčík zaváhal v šanci v 76. min a obrovskú možnosť spálil Krstič v 80. min, keď zblízka netrafil odkrytú bránu. V 83. min sa presadil v šestnástke Kaprálik a z uhla bombou pod brvno zvyšoval na 3:0. Hostia bojovali, strelu Petruša v 85. min kryl domáci gólman. V závere mal dve šance Galčík, ale v 87. min mu loptu pádom pod nohy Teplan, ktorý obetavo zmaril prudkú strelu aj v 90. min.
🟥Góly: 25. a 83. Kaprálik, 67. Krstič.
🟨Žilina: M. Slávik (46. Belaník) – Leitner (46. Minárik), Kopásek, Myslovič (46. Šnajder), Kaprálik, Iľko, Stojčevski (46. Ndjeungoue), T. Jambor (46. Krstič), Bari (46. Anang), Nemčík (46. Kopas), Galčík.
🟥Pov. Bystrica: Teplan – Pečarka, Kucharčík (46. Jambor), Matejčík (46. Vaculík), Petruš, Gamboš (72. Solík), Hapal (72. Ernek), Nagy, Hundák (72. Mitáš), Slávik (46. Begáň), Zuziak (46. Čiernik).
🟧Rozhodoval Papuča.
🟥Jozef Šprocha
4.PZ – sobota 14.1.2023 o 13.00 hod.
Považskobystričania siahali po prestávke po výhre nad prvoligistom.
🟥MFK RUŽOMBEROK – MŠK POVAŽSKÁ BYSTRICA 1:1 (1:0)
Oba tímy nastúpili na svoje premiérové prípravné duely v novom roku. Hostia nastúpili oproti jesennej časti vo výrazne pozmenenej zostave s päticou nových tvárí. Dôležitý moment sa odohral už v 5. min, kedy išiel Guba dôrazne za loptou, no tú pred ním vyrazil padajúci gólman Frühwald rukou mimo šestnástky, ale rozhodca po následnom faule nariadil iba priamy kop a brankára nevylúčil. V 11. min prešiel obranou Úradník, no Teplan nohou loptu odvrátil. O tri minúty nebezpečný Gubov padáčik skončil iba tesne nad brvnom a v 15. min Úradníkov pokus vyrazil brankár a dorážka smerovala vedľa. Hapalov prienik v 18. min skončil nepresnou prihrávkou, nasledoval protiútok a po Chrienovej strele tečovanej Matejčíkom Teplan loptu vytiahol spod brvna na roh. V 21. min po rohu pálil Zsigmund z hranice šestnástky z voleja nad. Hra bola potom vyrovnaná, hralo sa medzi šestnástkami. Až v 34. min vyskúšal z 20 metrov Macejko brankára, no ten jeho strelu vyrazil. V 38. min Frühwald po riskantnej kľučke na Gubu takmer prišiel o loptu a o minútu Chrien hlavičkoval nad bránu MŠK. V 42. min po ochotnom páde domáceho hráča nariadil nepresný rozhodca jedenástku, ktorú mu Teplan vyrazil a spoluhráči poslali odrazenú loptu na roh.
Gólman hostí v 45. min vyrazil strelu Luterána, vzápätí aj pokus Kelemena, ale na Madleňákov krížny pokus k žrdi nestačil – 1:0. V 50. min Giulianov nebezpečný center preletel ponad bránu hostí a o minútu po centri Kucharčík minul domácu bránu. V 57. min Halabrínova strela minula považskobystrickú bránu. Hostia začali tlačiť a domácim neostávalo nič iné, iba sa brániť. V 65. min po Gubovom prieniku sa v skrumáži nepresadili Boris s Demjanom. O minútu po akcii L. Slávika Ťapaj vyrazil strelu Čiernika, ktorý v 68. min pálil z diaľky vedľa. V 70. min vytiahol domáci brankár bombu L. Slávika na roh, po ktorom Kucharčík trafil iba bočnú sieť. V 73. min sa hostia dočkali. Meninový oslávenec Hodál vysunul na ľavom krídle Vaculíka, ktorého center sklepol Demjan pred nabiehajúceho Čiernika a jeho delovka skončila v hornom rohu – 1:1. O päť minút skončila lopta po priamom kope Slávika tesne nad bránou a v 80. min domáci zamrzli, keď si na nádherný Borisov center naskočil Kucharčík, no jeho hlavička skončila na brvne. Domáci Ťapaj si ešte poradil v 85. min so strelou Slávika a nádejný pokus Gubu v poslednej chvíli zblokoval domáci obranca.
🟥Góly: 45. Madleňák – 73. Čiernik.
🟨Ružomberok: Frühwald (46. Ťapaj) – Fabiš (46. Marek), Mrva (67. Malý), Malý (46. J. Maslo), Madleňák, Zsigmund (46. Švehla), Úradník (38. Luterán), Chrien (46. Halabrín), Rakyta (31. Matej), Macejko (62. Úradník), Kelemen (46. Gerec).
🟥Pov. Bystrica: Teplan (46. Hodál) – Jambor (46. Pečarka), Matejčík, Kucharčík, Petruš (46. Vaculík), Nagy, Begáň (46. Boris), Hapal (46. Slávik), Guba, Ďungel (46. Demjan), Zuziak (46. Čiernik).
Na sníme autor gólu Pov. Bystrice Sebastián Čiernik (v červenom).
🟥Jozef Šprocha
5.PZ – utorok 24.1.2023 o 14.00 hod.
MŠK POVAŽSKÁ BYSTRICA – SFC OPAVA 2:4 (1:1)
Považskobystričania doplatili na zaváhania v zadných radoch.
Vo svojom druhom prípravnom zápase skúšal šťastie v 6. min Slávik, no jeho ďalekonosný pokus smeroval nad bránu hostí. O štyri minúty minúty po Pečarkovom faule, ktorý sa zranil a o chvíľu musel striedať, zahrávali hostia trestný kop a na presnú Helebrandovu hlavičku bol aj napriek snahe Teplan krátky – 0:1. V 12. min zachraňoval domáci brankár iba odvážnym pádom pod Ratajove nohy. Na druhej strane sa v 14. min uvoľnil na šestnástke Slávik, ale Číž jeho strelu do horného rohu vyrazil. Hosťujúci Kramář sa v 16. min dostával do šance, ale Teplan mu loptu odkopol na roh. Ščudla zbehol v 21. min po krídle, ale jeho prihrávka cez päťku nenašla nikoho pred domácou bránou. Hostia mali v 27. min obrovskú šancu, keď po Dostálovej prihrávke Teplan vyrazil Kramářovu tutovku a poradil si aj s následným gólovým volejom Šiguta. Kramář nemal šťastie ani o minútu, keď opäť prehral súboj s domácim gólmanom. V 41. min si Slávik všimol, že opavský brankár stojí ďaleko pred bránou, poslal loptu z vlastnej polovici, ktorá preletela ponad Číža a skončila v sieti – 1:1. Po prestriedaní začali Považskobystričania druhý polčas aktívne, no Gubov prienik ani strela Ďungela Fojtíčkovi problémy nenarobili. V 50. min domáci nechali na hranici šestnástky manévrovať s loptou Kadleca a tečovaná strela prekvapila Hodála, ktorý sa márne za ňou naťahoval – 1:2. Autor gólu v 53. min z dobrej pozície hlavičkoval vedľa a v 60. min pálil Klenot zo šestnástky nad domácu bránu. Opavčania mali v týchto momentoch loptu častejšie pod kontrolou a hráči MŠK sa do blízkosti ich brány dostávali iba sporadicky. Hodál v 62. min stihol vykopnúť loptu pred dobiehajúcim Buchvaldekom, no podobný kúsok sa mu nevyplatil v 70. min, keď bol pri lopte rýchlejší Hronoš a poslal ju povedľa neho do siete – 1:3. Domáci sa nevzdávali, aktívny Slávik prešiel v 73. min po krídle a prudkou strelou pod brvno znížil na 2:3. O päť minút po faule na dvojgólového strelca MŠK kryl Fojtíček priamy kop Petruša z 18 metrov. V 84. min Bílek mieril zo šestnástky tesne nad. Snaha MŠK nebola úspešná, v 85. min po strate lopty ušiel Hranoš a Šeba zblízka nezaváhal – 2:4.
🟥Góly: 41. a 73. Slávik – 10. Helebrand, 50. Kadlec, 70. Hranoš, 85. Šeba.
🟥Pov. Bystrica: Teplan (46. Hodál) – Pečarka (20. Vaculík), Matejčík, Kucharčík (46. Ďungel), Slaninka, Nagy (46. Petruš), Čiernik, Boris (46. Hapal), Slávik, Demjan (46. Guba), Zuziak (46. Begáň).
🟨Opava: Číž (46. Fojtíček) – Vincour, Janoščin, Dostál (46. Gorčica), Šigut (46. Janjuš), Ščudla (46. Kadlec), Tsykalo (46. Bílek), Buchvaldek (65. Šeba), Helebrand (46. Pejša), Kramář (46. Klejnot), Rataj (46. Hranoš).
🟧Rozhodovali B. Mihálik, Zboran, Vojtík.
🟥Jozef Šprocha
6.PZ – sobota 28.1.2023 o 11.00 hod.
ŠKF SEREĎ – MŠK POVAŽSKÁ BYSTRICA 0:2 (0:1)
V treťom prípravnom zápase nastúpili Považskobystričania proti tretiemu tímu 3. ligy, ktorý ešte vlani hral najvyššiu súťaž. Domáci sa od úvodu snažili prekonať pevnú defenzívu súpera, ale veľmi sa im to nedarilo. Prvý pokus v 9. min spoza šestnástky Teplan pohodlne kryl. Po priamom kope Slávika v 12. min akrobaticky zakončoval Demjan, no Yakubu jeho strelu chytil. V 15. a 16. min Sereďania dvakrát pohrozili po rýchlych akciách, no Teplan si so strelami poradil. Strelu Slávika v 18. min zblokovala obrana a ten istý hráč v 20. min po Vaculíkovom centri, ktorý podbehol obranca, mieril vedľa. Hralo sa rýchlo, ale väčšinou medzi šestnástkami. V 29. min domáci vystrelili zdiaľky, no strela nebola nebezpečná. Po Demjanovej zblokovanej strele nasledoval roh, no Kucharčík, ktorý vyskočil najvyššie, hlavičkoval nad. Priamy kop Mpofua v 33. min z 20 metrov skončil tesne nad horným rohom Teplanovej brány. Aj hostia mali šancu po priamom kope Slávika v 37. min, keď jeho bombu Yakubu neudržal, ale pri lopte bol skôr ako dobiehajúci Kucharčík. Ten bol na začiatku gólovej akcie v 42. min. Na jeho krížny pas si nabehol na ľavom krídle Zuziak, potiahol akciu, našiel Gubu, ktorého strelu bez prípravy gólman iba vyrazil a pohotový Demjan osvedčil gólový inštinkt – 0:1. O minútu pohrozili domáci, ale Teplan včas zasiahol. V 50. min chytil domáci brankár loptu po malej domov v šestnástke, no chybu napravil, keď vyrazil prudkú strelu Slávika po nepriamom kope. O dve minúty centrovaná lopte skončila na brvne brány MŠK. Guba sa v 56. min v šestnástke nepresadil, o minútu Yakubu vyrazil Hapalovu strelu z 25 metrov do brvna. V 59. min Demjan využil nedorozumenie v zadných radoch a strelou povedľa vybiehajúceho brankára zvýšil na 0:2. Po prestriedaní pätice hráčov už v 61. min letela strela Čiernika zo šestnástky nad. Teplan si pripísal úspešný zákrok aj v 65. min, no s blížiacim sa záverom sa Považskobystričania viac a viac tlačili pred domácu bránu. Begáň v 79. min prešiel obranou, ale vybiehajúci brankár nohou zachránil. Po prihrávke Čiernika skončila Hapalova strela tesne vedľa a v 85. min Yakubu s námahou vytlačil Borisovu strelu spoza šestnástky na roh.
🟥Góly: 42. a 59. Demjan.
🟥Pov. Bystrica: Teplan – Vaculík (61. Petruš)), Matejčík (61. Čiernik), Kucharčík, Ďungel, Nagy, Hapal, Slávik (61. Begáň), Demjan (61. Boris), Guba, Zuziak (61. Krasňan).
7.PZ – sobota 4.2.2023 o 11.00 hod.
Považskobystričania sa nevyvarovali chýb v zadných radoch.
🟥MŠK POVAŽSKÁ BYSTRICA – 1. FC SLOVÁCKO B B 2:2 (0:1)
Vo štvrtom prípravnom zápase domácemu trénerovi chýbali pre zranenie okrem dlhšie absentujúceho Ľ. Mitáša aj Pečarka a Guba, Slávik dostal voľno. Piaty tím tretej najvyššej súťaže MSFL, ktorý je rezervou prvoligového Slovácka, začal výborne. Už v 2. min domáci zadáci podcenili nakopnutú loptu, za ktorou sa vydal Aldin a krížnou strelou z hranice šestnástky umiestnil loptu nechytateľne k žrdi – 0:1. O dve minúty mohlo byť vyrovnané, ale Ďungelovu strelu brankár vyrazil. Hostia hrali rýchlo, kombinačne a domácich do šancí nepúšťali. V 12. min po priamom kope Hapala hlavičkoval Nagy vedľa a v 14. min si brankár poradil s nepríjemným Zuziakovým centrom, ktorý padal do šibenice. Považskobystričania potom kopali tri rohy, no bez úspešného zakončenia. V 22. min sa pred Teplanom ocitol osamotený hráč súpera, no jeho strelu obrana zblokovala. Potom prišla silná snehová prehánka, počas ktorej sa hralo iba v strede ihriska. Až v 43. min predviedol reflexívny zákrok Teplan, o minútu na druhej strane neprestrelil gólmana Ďungel a po následnom rohu nebol úspešný pri zakončení ani Kucharčík, ktorý pre zdravotné problémy už v hre nepokračoval. Po prestávke domáci útok oživil nestárnúci Demjan a v 47. min priamy kop Zuziaka letel iba tesne nad. V 55. min po dlhom pase S. Čiernika na Zuziaka zahral pozične zle postavený obranca Slovácka v šestnástke rukou a Hapal z jedenástky poslal brankára na opačnú stranu – 1:1. Súper odpovedal v 62. min parádnym volejom spoza šestnástky, no Teplan bol pripravený. S chuťou hrajúci Hapal v 66. min krásne vysunul nabiehajúce Ďungela, ktorý ustál súboj s obranou a popod vybiehajúceho gólmana poslal loptu druhýkrát do siete – 2:1. Hostia nechceli prehrať a zvýšili aktivitu. Strela v 72. min ešte mierila vedľa, no po strate lopty na útočnej polovci domáci obrancovia prepadli v defenzíve a Šlachta prudkou strelou z voleja v 75. min spoza šestnástky od žrde vyrovnal na 2:2. Teplan si v závere pripísal v 80. a v 82. min dva veľmi dobré zákroky. Domáci sa s trojicou dorastencov v ofenzíve snažili strhnúť výhru na svoju stranu, ale chýbal pokoj a tak sa duel skončil remízou.
🟥Góly: 55. Hapal (11 m), 66. Ďungel – 2. Aldin, 75. Šlachta.
🟥Pov. Bystrica: Teplan – Begáň, Matejčík, Kucharčík (46. Demjan), Vaculík (22. Petruš), Nagy, Boris (67. Solík), Hapal (67. Krasňan),  Čiernik, Ďungel (67. Ernek), Zuziak.
🟥Jozef Šprocha
8.PZ – piatok 10.2.2023 o 17.00 hod.
Výhru nad húževnatým treťoligistom zariadil Lukáš Slávik
🟥MŠK POVAŽSKÁ BYSTRICA – OK ČASTKOVCE 3:0 (1:0)
V piatom prípravnom dueli proti štvrtému tímu 3. ligy domáci nastúpili bez zranených Gubu, Pečarku, Kucharčíka, Borisa, Ľ. Mitáša a chorých Demjana a Teplana.na skúške boli Lotyš Daniel Davydovycs a Mário Mihál z Liptovského Mikuláša. Prvý pokus mal domáci Hapal v 4. min, ale bránu netrafil. Hostia hrali spoľahlivo zozadu, držali loptu a snažili sa o kombináciu, no finálna prihrávka chýbala. Domáci mali potom výbornú útočnú päťminútovku. Po Zuziakovej akcii v 12. min Hapalovu strelu kryl brankár a o minútu sa pred šestnástkou uvoľnil Zuziaka, ale jeho tvrdá strela sa odrazila iba od žrde. Slávik nebol úspešný pri ďalekonosnom pokuse v 14. min, kedy lopta skončila nad a v 15. min po Zuziakovom centri hlavičkoval vedľa. Potom sa hralo väčšinou v strede, až v 24. min po dlhom nákope a prečíslení sa uvoľnil Begáň,posunul loptu Slávikovi, ktorý ušiel obrancovi a spoza šestnástky prestrelil gólmana – 1:0. Po Ďungelovom centri pálil aktívny  Slávik v 26. min z voleja z hranice šestnástky nad. Hostia mali o minútu najväčšiu šancu, ale tvrdú strelu odvrátil Mihál a následný pokus nožničkami Hodál kryl. V 41. min po rohu sa ocitol v šanci Mihál, no brankára zblízka neprekonal. Po prestávke v 49. min nabiehajúci Hapal nedočiahol na pekný Zuziakov center. Častkovce pokračovali vo svojej hre, no domáca obrana fungovala spoľahlivo. V 56. min Hodál dvakrát odvážne vybehol a odvrátil loptu pred útočníkmi súpera. V 60. min unikol po krídle Hapal, ale nemal presnú mušku. O minútu Mihál krásnou kolmicou poslal do úniku Slávika, ktorý bol na hranici ofsajdu a sólo zakončil strelou povedľa gólmana – 2:0. O dve minúty ušiel dvojgólový strelec, no namiesto zakončenia hľadal Hapala, ktorý sa k lopte nedostal. Ďalšie pokusy domácich boli neúspešné, no v 74. min vybojoval Slávik loptu na krídle, poslal šikovne loptu do šestnástky, kde si nabehol Vaculík. Domáci obranca namiesto strely posunul loptu Zuziakovi, a ten z uhla trafil presne do prázdnej brány – 3:0. Hodál v 79. min pádom pod nohami pokazil hosťom možnosť dosiahnuť aspoň čestný gól. V 81. min vyhral súboj s brankárom dorastenec Krasňan, ale jeho gól do prázdnej brány neplatil pre ofsajd. V 88. min vymyslel Hapal akciu na hetrik pre Slávika, ten prekonal brankára, lenže lopta o niekoľko centimetrov minula žrď brány Častkoviec.
🟥Góly: 24. a 61. Slávik, 74. Zuziak.
🟥Pov. Bystrica:  Hodál – Matejčík, Nagy (46. Vaculík), Mihál, Davydovycs, Begáň, Čiernik (74. J. Ragula), Hapal, Zuziak (74. Solík),  Slávik, Ďungel (56. Krasňan).
🟥Jozef Šprocha

Príprava na 2.ligu

Futbalisti Považskej Bystrice pracujú na posilách už s novým trénerom.
Gro mužstva Považskej Bystrice by malo zostať zachované, doplnené o kvalitných hráčov, hovorí manažér MŠK Marián Lovíšek. Na posilách do bojov v druhej lige už pracujú s novým trénerom.
Peter Mičúch
športový redaktor mypovazsaka.sme.sk
Ako víťazi tretej ligy budete v budúcom ročníku pôsobiť v druhej najvyššej. Ale druholigové celky už začali prípravu na nový ročník. Takže príprava na nový ročník bude minimálna…
V sobotu hráme posledný zápas, potom bude nasledovať týždenná dovolenka, už 27. júna začneme letnú prípravu. V nej odohráme dva prípravné zápasy v Námestove a Beluši.
Ale ešte by som sa vrátil k nášmu postupu. Chcel by som poďakovať chalanom v starej partii, Mirovi Zlatošovi a spol., ktorí to rozbehli. Zobrala sa tretia liga od Borčíc, čo bolo správne. Zostalo tu gro hráčov z Borčíc, žilinská partia, ktorá sa potom doplnila. To bol základ úspechu.
Na prípravu máme veľmi krátky čas, prvý zápas hráme doma s Košicami. Uvidíme, ako sa mužstvo doplní. Vieme, kde by sme potrebovali nejakú zmenu.
Akú zmenu?
Jedná sa o stopéra, krajného obrancu a hrotového útočníka. Tieto tri posty by sme mali doplniť hráčmi, ktorí by mohli hrávať v základe.
Keď sme boli v tretej lige, tak bolo veľmi ťažké zohnať hráča, ktorý by zapadol a pomohol nám postúpiť. Teraz je vidieť, že chlapi vedia o tom, že v Bystrici sa robí futbal poctivo. Že to, na čom sa dohodneme, tak aj platí.
Teší ma to, že hráči, ktorí boli nedočkaví a odišli preč, sa mi ozývajú, aby sme ich zobrali späť. Taký prípad je Hundák.
Rozlúčili sme sa zatiaľ len s Častulínom a Kuciakom, solídnymi hráčmi, čo sa týka kabíny aj prípravy mužstva.
Gro mužstva by malo zostať pokope?
Áno, základ zostane pokope. Je osem hráčov, o ktorých sme mali záujem už v zime, aby sme s nimi podpísali zmluvu aj na budúci rok.
Kto teda zostáva?
Dôležité je, že už od zimy máme na druhú ligu brankára Mateja Slávika. Stabilita v obrane je zaručená Mravcom a Kucharčíkom.
Veľmi dobre sa javil mladý Matejčík. Z krajných obrancov rastie s každou súťažou Marián Vala. V zálohe s defenzívnymi úlohami zostávajú Mário Boris s Begáňom.
Ďalej sa jedná o Zuziaka, Gamboša. Vpredu Lukáš Slávik a Robo Demjan. Zostali hráči, ktorí mali menšiu minutáž, ale zapadli do kolektívu a majú nato, aby stabilne rástli.
Jedná sa o Seba Čiernika a chlapcov, ktorí ešte pomáhajú dorastu postúpiť a mali by tiež zostať s nami. Možno sa ich počet rozšíri, lebo by mal nastupovať jeden hráč do 20 rokov. Tam máme tri alternatívy, tie by mali zostať trénovať s nami.
Z dorastencov asi máte koho vyberať, keďže sa bijú, taktiež ako muži, o postup do druhej ligy.
Teraz ich ešte čaká rozhodujúci zápas so Sereďou. Možno by sme zaradili do prípravy niektorých ďalších dorastencov.
Dlho ste lanárili trénera Petra Jakuša do Považskej Bystrice?
Mali sme šesť alebo sedem vytipovaných kandidátov. Nakoniec sme sa rozhodli pre Jakuša, lebo má skúsenosti s druhou ligou, je z tohto kraja, rozumie si s Alexandrom Homérom. S jeho robotou boli spokojní aj v Dubnici.
Ktorých trénerov ste ešte oslovili?
Jednalo sa o Černáka zo Žiliny, Ančica z Trenčína, Cifraniča z Púchova, Patrika Mojžiša, Dušana Kramlíka, Michala Haneka.
Voľba bola pri Petrovi Jakušovi jednoznačná?
Mal prehľad o tom, kto tu hráva. Keď sme sa prvýkrát s ním bavili, tak mal takú istú mienku o možných posilách ako my.
V tretej lige ste dominovali, ale asi budete súhlasiť, že na druhú bude treba káder posilniť.
Určite. Ale tento kolektív nechceme rozbíjať. V prípravných zápasoch proti druholigistom sme tým dokázali byť rovnocennými partnermi a niekedy aj lepšími.
Ale nechceme vymeniť pol mužstva. Nech sa ukážu a keď bude treba doplniť, tak to urobíme dodatočne.
Posledný domáci zápas s Belušou sa hral na umelej tráve. Bude sa druhá liga hrať už na vynovenom štadióne?
Áno, už prvý zápas s Košicami sa bude hrať na hlavnom štadióne. Momentálne na ňom prebieha rekonvalescencia trávnika, prípravu teda zahájime na ihrisku v Prečíne, kde sú dobré podmienky, aj čo sa týka wellnesu. Keď nám trávnikári dovolia, tak sa budeme pripravovať na hlavnom štadióne.
Ako to vyzerá s atletickou dráhou?
Čaká sa už len na stabilné počasie a bude sa pokladať posledná tartanová vrstva. Malo by sa to stihnúť.
S akými očakávaniami pôjdete do druhej ligy?
Sám som hrával futbal a tak viem, že vždy nebýva kritický prvý rok, kedy ešte prevláda entuziazmus. Kritický býva druhý rok.
Myslím, že toto mužstvo by po doplnení malo hrať o stred tabuľky.
Ale sú varovné prípady, ako napríklad Námestovo, ktoré sa do druhej ligy pozrelo len na rok.
Všetko ukáže až začiatok súťaže. Tak ako som veril tomuto mužstvu, že postúpi, tak verím aj tomu, že sú to futbalisti, ktorí na to majú.
Okrem príchodu Jakuša, posunu hlavného trénera Homéra na pozíciu asistenta a odchodu Kuciaka sú ešte nejaké zmeny v realizačnom tíme?
Miroslav Smataník zostáva ako kondičný tréner, nemení sa ani vedúci mužstva Martin Vícena. Momentálne riešime trénera brankárov. Tam tiež máme vytipovaných asi troch, mená zatiaľ nepoviem.
Tréner Homér bol zmierený s tým, že pôjde z pozície hlavného trénera na asistenta?
Áno. Odviedol tu kus dobrej roboty, stmelil kabínu, vyžaruje z neho pokoj. Hľadali sme k nemu živšieho trénera. „Alino“ si zaslúži, aby sa to, čo tu odviedol, zostal robiť asistenta.
Očakávate na vynovenom štadióne a vyššej lige aj vyššie divácke návštevy?
Ukázali to už zápasy so silnejšími klubmi, že záujem bude podstatne vyšší. Samozrejme to bude záležať od našich výsledkov.
Stretávate sa s väčším záujmom okolia o futbal?
Myslím, že stúpol. Väčšina ľudí, s ktorými sa stretávam, sú radi, že sa to podarilo. Toto mesto si zaslúži hrávať druhú ligu, ako to bolo za fungovania Považských strojární.
Druhá liga k Považskej Bystrici patrí, pracuje sa tu veľmi dobre s mládežou. To je základ toho, aby sme v druhej lige neboli len rok alebo dva, ale zostali v nej stabilne.
Niektoré tímy na tom stroskotali, že nemali kvalitnú mládež.
Je tu veľa mladých perspektívnych trénerov. Toto je jediná správna cesta. Dôležité je to aj z pohľadu doplňovania kádra.
Kuciak je v Žiline asistentom trénera. A tá nám vždy vyšla v ústrety, keď sme potrebovali nejakého hráča. A boli to hráči, ktorí zapadli do kolektívu. V tejto spolupráci by sme chceli pokračovať aj naďalej.
Takýto prísľub máme od Martina Kuciaka, že keď budú mať hráčov, ktorí už nespĺňajú prvoligové atribúty, tak ich v prvom rade vyskúšame my.
Kto bude v budúcej sezóne kapitánom?
Bude to záležať na dohode kolektívu. Ale myslím, že sa dohodnú na tom, že kapitánom bude Dušan Kucharčík.
Ale hovorili ste, že doterajší kapitán Demjan zostáva.
Áno, zostane tu. Je to hráč, ktorý aj pri menšej minutáži vie rozhodovať zápasy. Potrebujeme na jeho post hráča v mladšom veku. Ale Robo je stále platný hráč a končiť ešte nebude.
Peter Jakuš prevezme tím na začiatku letnej prípravy?
Bol s nami na zápase v Liptovskom Mikuláši (so Slovenskom 19, ktoré sa pripravuje na ME prehra 1:3, pozn. red.) a proti Beluši.
Odo dneška už bude aj v prípravnom procese, aby sa zoznámil s hráčmi, ktorí pôjdu po poslednom zápase na týždňovú dovolenku. Oficiálne sa stane trénerom Považskej Bystrice 1. júla, ale spolupracuje s nami na vytipovaní nových hráčov.
Posledný zápas v Imeli odohráte s náhradníkmi?
Nedalo sa to takto zariadiť. Uvažovali sme o tom, že keď sa rozhodne o postupe, tak budú hrávať hráči s menšou zápasovou minutážou.
Ale dorastencov ešte čaká dôležitý zápas a aj najvyťažovanejší chalani ešte musia absolvovať posledný zápas, dovolenky sa nedali vybaviť skôr.
Na obrázku môže byť 8 ľudí, stojaci ľudia a vonku

Postup do 2.ligy

Majú skúsené mužstvo. Po 30 rokoch postupuje do druhej ligy bývalá bašta.

MŠK Považská Bystrica je víťazom III. ligy Západ.

Na čele tabuľky majú priepastný 11-bodový náskok. Futbalisti MŠK Považská Bystrica sú istým víťazom III. ligy Západ a postupujúcim do druhej ligy.

Víťazstvo spečatili jasným triumfom 3:0 proti Marcelovej. Na štadióne vypukli oslavy a nechýbalo ani šampanské. Tréner ALEXANDER HOMÉR (51) hovoril o zaslúženom triumfe a postupe do vyššej súťaže.

Do druhej ligy sa Považania vracajú po dlhých tridsiatich rokoch.

Tri kolá pred koncom máte nedostihnuteľný náskok. Ako ste to oslávili?

Oficiálne oslavy nás len čakajú. Hráči sa však už zabavili. Viem, že mali šampanské, ale ja som s nimi pobudol len krátko. O niektorých veciach tréner radšej nechce vedieť (smiech).

Stále máme pred sebou tri zápasy, ktoré chceme zvládnuť. Aby sme nepokazili celkový dojem zo sezóny.

Druhá liga vám už neunikne. Aké pocity prežívate?

Som šťastný, že to máme úspešne za sebou. Pretože vedenie klubu nebralo nič iné, ako postup. Boli sme pod tlakom, ktorý však patrí k futbalu. A treba sa s ním vedieť vysporiadať.

Nepripúšťali sme si nič iné ako prvenstvo, ale stať sa mohlo hocičo. Po športovej stránke sme preto spravili všetky potrebné kroky, aby bolo mužstvo pripravené na sto percent.

Kolektív, tréneri a vedenie, všetko do seba zapadlo.

Čo rozhodlo vo váš prospech?

Že máme v tíme hráčov, ktorí hrali najvyššie súťaže. Vedeli odovzdať svoje skúsenosti a tým pádom sme zvládli aj zápasy, ktoré sa nevyvíjali v náš prospech. Aj keď mal súper navrch, dokázali sme vyhrať, čo sa ukázalo hlavne na jeseň, ktorú sme mali famóznu.

Jednoznačne sme vyhrali všetky zápasy, čo sa často nevidí.

Na čele ste mali štrnásťbodový náskok, no druhá Myjava ho na jar skresala na šesť. Čo sa stalo? Nebáli ste sa, že o titul prídete?

Priepasť bola natoľko veľká, že nastalo uspokojenie a mnohí dvíhali ruky nad hlavy predčasne. Upozorňoval som, že nás čakajú ťažké zápasy. A to sa aj potvrdilo.

V apríli prišla nie herná, ale výsledková kríza a Myjava bola zrazu nadostrel. Myjavčania hrali bez tlaku a zápasy zvládli, zatiaľ čo my sme trikrát zaváhali. Isté obavy tam preto boli.

Také veci však futbal prináša a treba vedieť správne reagovať. Od začiatku som vedel, že súťaž nepreletíme.

V priamom súboji prvých dvoch tímov ste však Myjavu zdolali doma 2:0 a spravili ste výrazný krok k postupu.

Na súpera sme sa dobre pripravili. Vyšiel nám úvod zápasu a hostí sme potom do ničoho nepustili. Som rád, že sme to zvládli. Bol to rozhodujúci zápas sezóny.

Ako sa hovorí, útok vyhráva zápasy a obrana súťaže. Potvrdilo sa to aj v našom prípade, pretože defenzíva nášho tímu fungovala na výbornú. Nejedná sa len o brankára a obrancov, ale i zálohu a útok.

Všetko začínalo v útoku, pretože keď útočníci dostávajú súperových hráčov pod tlak, obrancovia zbierajú sily. Mali sme dobré napádanie a rozohrávky sme súperom poriadne znepríjemňovali.

MŠK Považská Bystrica – víťaz III. ligy Západ. (Autor: MŠK)

Ktoré herné činnosti vám ešte vychádzali?

Štandardné situácie. Výbornými hlavičkármi sú Dušan Kucharčík, Róbert Demjan a Lukáš Mravec.

Ktorých hráčov by ste ešte vyzdvihli?

Žiadnych. Nechcem nikoho menovať, pretože by sa mohli niektorí uraziť (smiech). Chválim všetkých hráčov, či hrali viac alebo menej zápasov. Náš úspech je spoločným dielom.

Aké budú ambície Považskej Bystrici v druhej lige?

Prioritou bude udržanie sa v súťaži. Gro mužstva by malo zostať pokope, preto verím, že sa nám to podarí. Pretože kabína je dobre mentálne nastavená a má svoju kvalitu. Potrebujeme len zdvojiť niektoré posty, aby sme mali alternatívu v prípade zranení či kariet.

Nekončia niektorí hráči s kariérou? Šepká sa o brankárovi Martinovi Kuciakovi.

Lúčil sa už viackrát, ale verím, že to ešte potiahne. Pretože stále má mužstvu čo ponúknuť. Nielen on, ale aj ďalší skúsení chlapci.

Bude to náročné, pretože máme ešte tri kolá a potom už 16. júla začína súťaž. Verím však, že to zvládneme.

Považská Bystrica bola v minulosti tradičným účastníkom najvyšších súťaží. Vracia sa futbal v meste na méty z minulosti?

To si netrúfnem tvrdiť, ale postupnými krokmi sa tam posúva. Ožíva, preberá sa, čo si začínajú uvedomovať fanúšikovia a ľudia z mesta. Na každom domácom zápase je prítomný primátor Karol Janas a niekedy príde aj na tréning.

Teším sa, že je nám samospráva naklonená, pretože inak sa futbal robiť nedá.

Čomu, prípadne komu ešte vďačíte za zlepšené výsledky?

V klube sú chlapci, ktorí prešli akadémiami v Žiline, Trenčíne či Dubnici. Niektorí majú za sebou reprezentačné štarty v mládežníckych kategóriách a vyskúšali si vyššie súťaže v zahraničí.

V tíme máme dobrých hráčov, no kvalita sa ukáže až v budúcej sezóne. V druhej lige majú kluby prepracovanú defenzívu, ktorú nebude ľahké prekonávať.

Očakávam, že ľahšie sa nám bude hrať vonku ako doma. Nechajme sa však prekvapiť. Už teraz sa na nový ročník teším.

História futbalu v Považskej Bystrici

Prvý futbalový klub bol založený v roku 1920 ako ŠK Považská Bystrica. Prvý zápas odohrali Považskobystričania v marci 1921 na domácej pôde a vyhrali nad Trenčínom 3:1.

V roku 1939 už pod názvom AC Sparta Považská Bystrica sa futbalisti od Váhu stali víťazmi Slovenského pohára a vyhlásili ich za neoficiálnych majstrov Slovenska.

V ročníku 1939/1940 štartovala Považská Bystrica v 1. slovenskej lige po boku takých klubov ako ŠK Bratislava, Žilina, Trenčín a Banská Bystrica. V sezóne 1945/1946 to bola dokonca 1. československá liga proti súperom ako Slávia Praha či Viktoria Plzeň.

V sezóne 1963/1964 Považania pôsobili v 2. lige. Do Považskej Bystrice zavítala slávna Dukla Praha a zrodila sa senzácia, keď v štvrtom kole Československého pohára dokázal klub už pod názvom Spartak zdolať vtedy slávneho rivala 2:1.

V ďalších rokoch pôsobila Považská Bystrica v druhej lige, až v ročníku 1989/1990 si zahrala opäť v 1. československej lige, z ktorej však hneď vypadla.

Najväčší úspech posledných rokov dosiahol klub v roku 1989, kedy hral finále Slovenského pohára (v Hlohovci prehral so Slovanom Bratislava 1:2).

V ročníku 1991/92 vypadli Považania z 1. slovenskej národnej futbalovej ligy, keď skončili na predposlednom mieste. Na začiatku deväťdesiatych rokov skrachovali miestne strojárne, ktoré podporovali futbal a od tej doby nastala kríza.

Klub v roku 1998 odišiel z tretej ligy a začínal od najnižších tried. V roku 2000 patronát nad klubom prevzala firma Raven a od tej doby prakticky každý rok postupoval o jednu súťaž vyššie.

V sezóne 2012/13 hrala Považská Bystrica v Majstrovstvách regiónu ZsFZ (4. najvyššia súťaž) a po jeseni bola na postupovej priečke. Na jar, po tom, ako sa majiteľ klubu nedohodol s mestom, však klub ukončil svoju činnosť.

Vedenie prebralo mesto, ktoré sa snaží vychovať vlastných hráčov v premenovanom klube MŠK Považská Bystrica.

V roku 2018 došlo k fúzii s Iskrou Borčice, ktorá pôsobila v III. lige Západ. Považská Bystrica dohrala tento ročník ešte pod hlavičkou Borčíc a odvtedy pôsobí pod názvom MŠK Považská Bystrica. Z piatej ligy tak poskočila do tretej a dnes je prvým nováčikom v druhej lige.

Historické názvy

 • ŠK Považská Bystrica (1920-1924)
 • Orol Považská Bystrica (1924-1926)
 • ŠK Považská Bystrica (1926-1933)
 • ŠK Munička Považská Bystrica (1933-1936)
 • AC Sparta Považská Bystrica (1936-1939)
 • AC Považská Bystrica (1939-1945)
 • AC Sparta Považská Bystrica (1945-1948)
 • Sokol Manet Považská Bystrica (1948-1953)
 • Spartak Považská Bystrica (1953-1966)
 • Sparta Považská Bystrica (1966-1968)
 • ZVL Považská Bystrica (1968-1990)
 • FK Sparta Považská Bystrica (1990-1997)
 • FK Raven Považská Bystrica (1997-2013)
 • MŠK Považská Bystrica (2013)

Kuciak sa lúči s kariérou.

Doviedol futbalistov Považskej k historickému postupu a zavesil rukavice na klinec.
Brankár Martin Kuciak sa v záverečnom domácom zápase futbalistov Považskej Bystrice lúčil nielen s MŠK, ale aj s aktívnou kariérou.
Peter Mičúch
športový redaktor mypovazska.sme.sk
Po záverečnom hvizde zápasu s Belušou, ktorý hostia vyhrali 1:2, sa mohli domáci futbalisti radovať zo zisku pohára určeného pre víťazov III. ligy Západ. Titul im zaručuje postup do II. najvyššej súťaže, v ktorej sa Považská Bystrica predstaví po dlhých troch desaťročiach.
Hovorili ste, že po postupe Považskej Bystrice skončíte. Skončili by ste, aj keby sa nepostúpilo?
To je čistá teória, vôbec som sa nad týmto nezamýšľal. Pred rokom to bolo jasné zadefinované, hráme o postup. Myslím, že súťaž sme vyhrali s prehľadom, systémom štart-cieľ.
Takúto myšlienku som ani nemal. Bol som nastavený tak, že Považskú Bystricu dovedieme k postupu a v tom prípade moja hráčska anabáza tu skončí.
Aké máte plány do budúcnosti?
Pokračujem v štruktúrach MŠK Žilina ako asistent Jaroslavovi Hynkovi pri prvom mužstve. Pre mňa je to obrovská výzva, ktorá sa v daný moment asi nedala odmietnuť. Aj keď ponuka zo strany Považskej Bystrice na pokračovanie hráčskej kariéry bola. Myslím, že by sme pokračovali v načatej ceste.
Ale myslím, že v mojom veku už „šponovať“ niečo na ihrisku by nemalo zmysel. Predsa, chytal som prvú aj druhú ligu. Pozrel som sa do zahraničia. Trénerská cesta je pre mňa momentálne väčšia výzva.
Takže rukavice vešiate na klinec definitívne?
Áno, v tejto ťažkej III. lige Západ, som sa musel pripravovať systematicky, nedalo sa len prísť cez víkend na zápas, ale štyrikrát do týždňa trénovať. To sa s prácou trénera dalo skĺbiť len ťažko.
Vďaka ústretovosti na oboch stranách, či už pána Antošíka v Žiline a aj tu mi ľudia vychádzali veľmi v ústrety, spolu sme to dotiahli do vytúženého cieľa, ktorý sme si stanovili a za podmienok, ktoré nám tu vytvorili, ani iný nemohol byť.
Mali ste myšlienky na odchod už skôr?
Nie. Pred dvoma rokmi pri prvom stretnutí s Mariánom Lovíškom a Jankom Panákom sme si jednoznačne povedali, že cieľom je postup. Nastavil som sa tak, že z Považskej odídem až v prípade postupu.
Vždy ste tvrdili, že podmienky na futbal v Považskej Bystrici sú výborné. Stojíte si za tým?
Jednoznačne, vidno tu kus roboty. Keď sa pozriete na ihrisko, na hráčsky káder, na spôsob, akým sme v súťaži dominovali. Mali sme najlepšie vedenie, najlepšieho trénera a káder v súťaži.
Bez toho, aby nám vedenie, či už je to primátor Karol Janas, Janko Panák, Marián Lovíšek, bez tých podmienok hrať nedalo. Dovolím si tvrdiť, keby mala napríklad Senica takéto podmienky ako my, určite by hrala prvú šestku v prvej lige.
Súhlasíte s tým, že na druhú ligu bude Považská Bystrica potrebovať posilniť káder a zaplátať po vás dieru v bráne?
Čo sa týka môjho postu, ten sme vyriešili v predstihu veľmi kvalitne. Maťo Slávik je ligový brankár, ktorý súhlasil s tým, že polsezónu mi bude kryť chrbát. Nechcem povedať, že bude sedieť na lavičke, to by bolo vzhľadom k jeho kvalitám dehonestujúce. Jednoducho že to spolu potiahneme. Ak by som to časovo nedával, tak by ma zastúpil. A myslím, že v bráne v budúcej sezóne problém nebude.
Čo sa týka doplnenia kádra, to je na hlbšiu analýzu, ktorú si už nový tréner urobil. Je už len na ňom a vedení, aby bol hráčsky káder vhodne doplnený. Nebudeme si zatvárať oči, keď sme nehrali v plnej sile, tak to bolo cítiť.
Máte za sebou zaujímavú kariéru. Kam by ste zaradili postup s Považskou Bystricou?
Postúpil som dvakrát, s ViOnom do Fortuna ligy a s Považskou Bystricou z ťažkej tretej ligy, ktorá má vynikajúcu úroveň, kopec vynikajúcich futbalistov a mladých trénerov.
Musím povedať, že mužstvá boli na nás pripravené a bolo ťažké sa presadzovať. Myjava mala skvelý realizačný tím, skvelého trénera, na jeseň aj na jar vedeli, ako majú hrať, čo chcú hrať.
Musím sa priznať, že po zápase s Marcelovou mi spadol obrovský kus balvanu zo srdca. Zaváhali sme pár zápasov a Myjava mala výbornú šnúru. Pre mňa to bolo ťažké, lebo som chcel odísť z Považskej Bystrice s titulom.

Problém s prestavbou štadióna

Prestavba futbalového štadióna v Považskej Bystrici sa zadrhla na zvýšení cien stavebných materiálov.
9. sep. 2021 o 8:51 PETER MIČÚCH mypovazska.sme.sk
Po tom, ako externá firma urobila verejné obstarávanie, sa za tri mesiace zdvihla ich cena a stavbári zmluvy na rekonštrukciu nepodpísali.
„Cena v priebehu troch mesiacov stúpla o 80 percent. Stavebné materiály ako cement išli hore o 30 percent. Zvyšovanie cien sa netýka len futbalového štadióna, museli sme napríklad zrušiť aj výmenu palubovky v športovej hale.
Keď sme súťažili začiatkom roka a malo sa začať s prácami v apríli, tak firmy robili rozpočty ku koncu roka, kedy boli ceny nižšie. Pri zvýšení cien všetci od zmluvy odstúpili,“ vysvetľoval predseda futbalového klubu v Považskej Bystrici Ján Panák.
Problémom nie je realizácia, ale obstarávanie. „Je veľmi časovo náročné, že pri pohybe trhu so stavebným materiálom sú ceny po vysúťažení neaktuálne. Keď sa musí ísť cez európsky vestník, tak sa nedá obstarať skôr ako o tri mesiace. Zákon o verejnom obstarávaní je veľmi zložitý, najmä pre samosprávu,“ pokračoval.
Súťaž sa musela zopakovať, ale zmluva s dodávateľskou firmou už je podpísaná a pracuje sa na nadkrytí hlavnej tribúny.
„Firma už vyrába základnú konštrukciu, ktorou doplnia už postavenú strešnú kostru. Mali problém s materiálom, ale ten sa jej podarilo zohnať.“
Posunúť sa musela aj pokládka tartanu pre atlétov. „Museli sme meniť projekt. Ten pôvodný sme poslali na Slovenský atletický zväz aj miestny ľahkoatletický klub a oni mali k tomu pripomienky. Museli sme zrušiť súťaž a dať ho prepracovať.
Prebehla elektronická aukcia a tento týždeň firma z Martina podpísala zmluvu. Keďže však neobstarávame, tak o tom nemáme veľa informácií, zmluvu s celkovým vyhodnotením nám dá externý obstarávateľ, až potom môžeme konať.
Zmluvy sú však podpísané, takže nič nebráni tomu, aby sa na tom pracovalo a do konca roka to bolo hotové.“
Tartan by sa mohol pokladať koncom októbra alebo v novembri. „Ale iba ak to počasie dovolí. Nechceme ho pokladať, aby sme ho potom na jar museli strhnúť,“ zakončil Panák

Mšk PB ašpirant na postup

 Filip Chudý FUTBAL

MŠK Považská Bystrica je favoritom na postup: Klub investoval do posíl

Po krátkej pauze štartuje nový futbalový ročník na regionálnej úrovni. Futbalisti Považskej Bystrice sú ašpirant na postup do druhej ligy.

Už dve futbalové sezóny za sebou neprebehli normálne. Kým ročník 2019/20 na regionálnej úrovni futbalové zväzy rýchlo úplne odpískali, ten minulý zas naháňali za každú cenu, aby sa dohrala aspoň polovica zápasov, čo stačilo na vyhodnotenie poradia. Treba však povedať, že aj za cenu toho, že sa zrodilo množstvo kontumácií, čo pomaly hraničilo s neregulárnosťou.

Zosun v poradí

Ťažila však z toho MŠK Považská Bystrica, ktorá si na jar pripísala až dve kontumačné výhry z celkovo šiestich duelov, keďže súperi ani nepricestovali na zápasy. Aj vďaka tomu sa posunula v tabuľke tretej ligy západ na konečné piate miesto (hralo sa len 15 kôl).

Celkovo to však bol medziročný zosun, keďže v anulovanom ročníku bola po 16 kolách priebežne druhá. V zatiaľ poslednom kompletnom ročníku 2018/19 patrila MŠK šiesta priečka. O sezónu skôr bola Považská Bystrica ešte Borčicami, od ktorej získala licenciu na tretiu ligu. Razom sa tak administratívne a nie športovo dostala z piatej do tretej ligy.

Favoriti súťaže

Vedenie klubu už dlho sníva o druhej lige, pričom vybojovanie si postupu by malo byť cieľom aj v začínajúcej sa novej sezóne. Ba dokonca sa črtá, že MŠK môže byť favoritom číslo jeden.

Dlhodobo najlepší klub tretej ligy z Myjavy totiž odmietol postúpiť do druhej najvyššej súťaže. Medzi dôvodmi uviedli aj to, že by to vyšlo na približne 100 000 eur viac, keďže cestovania by bolo dlhšie a museli by prísť aj posily. A možné problémy nechceli v neistej dobe riskovať. Myjavčania chcú teraz budovať mužstvo a šancu dajú tiež mladým hráčom. Kopaničiari by mali byť vpredu, ale je otázne, či opäť úplne najvyššie.

Rovno z Fortuna ligy preradili od tretej ligy klub FC Nitra, ktorý „zabával“ slovenskú futbalovú verejnosť mnohými kauzami. To sa odzrkadlilo aj na tom, že prakticky všetci hráči spod Zobora „zutekali“. Zo širšieho ligového kádra zostal vlastne len 20-ročný odchovanec Matej Franko, zvyšok kádra bude úplne zmenený a doplnený hlavne mladými odchovancami a v hre majú byť aj otázni legionári. Preto aj ťažko odhadovať, na čo Nitra bude reálne mať. Ukázať sa to môže už v sobotu v úvodnom kole v Považskej Bystrici.

V očakávaní postupu

Tradične by mala byť silná Beluša, ktorá vyhrala tretiu ligu pred dvomi rokmi, ale zostala v tretej, lebo nemá štadión na vyššiu súťaž, čo sa nezmenilo, preto ťažko môže pomýšľať na postup. Karty na predných priečkach môžu miešať aj Malženice, ale tiež nemajú štadión na druhú ligu, ak si teda nejaký nepožičajú… Vyskočiť môže niekto ďalší, ale na postup nepomýšľa zrejme už nikto.

Aj preto je Považská Bystrica favoritom tretej ligy a očakáva sa od nej v meste postup.

Treba tiež upozorniť, že by malo prísť k reorganizácii a zo štyroch tretích líg by mali byť len dve – západ a východ. Podmieňovací spôsob je však potrebný, keďže sa to teoreticky môže opäť odložiť, lebo súťaž sa ešte len začína a do úspešného konca je ďaleko…

Zmeny v kádri

Postupovým ambíciám MŠK nahráva aj fakt, že káder sa podarilo nielen udržať, ale mestom dotovaný klub investoval aj do posíl. Do ofenzívy prišli na prestup Aurel Dávidík z Podbrezovej, ktorý naposledy hosťoval v Dubnici a na hosťovanie zo Žiliny Daniel Hundák. Do defenzívny prišiel na hosťovanie Jakub Párkaň z Trenčína, ktorý tiež v minulej sezóne hosťoval v druholigovej Dubnici.

Z nosných hráčov skončil kvôli zdravotným problém len Matej Zavadzan. Ostatné odchody boli známe skôr, len sa prípadne teraz spečatili. Peter Šútorík je už v Udiči na prestup. Jakub Borovička prestúpil do Kvašova. Tam bude na striedavý štart pôsobiť aj Erik Filípek, ktorý sa vrátil ako kmeňový hráč do Púchova. Otázna je budúcnosť Mareka Svoradu. A nie sú vylúčené ani ďalšie zmeny.

Káder MŠK Považská Bystrica

Brankári: Martin Kuciak, Fabián Čiernik
Obrancovia: Roman Častulín, Lukáš Mravec, Róbert Petruš, Marián Vala, Dušan Kucharčík, Jakub Párkaň
Stredopoliari: Mário Boris, Jozef Čičut, Sebastián Čiernik, Branislav Gamboš, Aurel Dávidík, Jakub Bambúch
Útočníci: Marek Gajdošík, Lukáš Slávik, Marek Zuziak, Róbert Demjan, Daniel Hundák

 

Pred začiatkom ročníka 2021/22

Inde sú hráči platení oveľa lepšie ako v Považskej, tvrdí Panák.
Pred štartom futbalových líg sme sa porozprávali s Jánom Panákom. O Považskej Bystrici, oblastných súťažiach, reorganizácii, protipandemických opatreniach.
4. aug 2021 o 10:33 PETER MIČÚCH
Hráči MŠK majú za sebou vydarenú letnú prípravu, počas ktorej vyhrali všetky zápasy. „V príprave hráme vždy dobre, dúfame, že sa to prejaví aj v lige. Základná zostava je už vykryštalizovaná, iba namiesto Zavadzana hľadáme náhradu.
Nie je to jednoduché, bol to nosný hráč, jeden z najlepších. Dúfame, že sa na mieste štítového záložníka uchytí Dávidík a bude adekvátna náhrada,“ povedal predseda považskobystrického klubu.
Ten mal na jar v tretej lige Západ výborne našliapnuté. „Na jar sme mali najlepšie výsledky zo všetkých, stratili sme iba dva body v Galante. Aj ten sme mali vyhrať, osemdesiat minút sme hrali pred šestnástkou súpera, ktorý sa len bránil. Stratu jedenástich bodov na prvého sme stiahli na štyri.
Priali sme si, aby sa hralo viac kôl. Boli sme veľmi dobre pripravení, je škoda, že sa nehralo viac. Asi by sme to vedeli zlomiť.“
Túžia po druhej lige
Už dlhšie sa hovorí o postupe do vyššej súťaže. „S týmto kádrom je ťažké si klásť nižšie ciele. Po sezóne príde v tretej lige k reorganizácii, vytvoria sa dve celoslovenské ligy, Západ a Východ. Naša skupina bude kvalitná, budú v nej hrať aj kluby z Bratislavy, zo Západu aj Stredu. Cieľom je dostať sa minimálne tam. Ale túžime po druhej lige.
Vždy tu bola, historicky sem patrí. Mesto je veľké, druhá liga by sa tu mala hrať. Nebude to jednoduché, do trojky spadla Nitra, zostala v nej Myjava, dobrý tím má Beluša, Malženice ako farma Trnavy. Káder máme dobrý, môže konkurovať už spomínaným tímom. Ale stačí jeden zlý výsledok a celé to môže dopadnúť horšie,“ hovorí Panák.
Vyššia súťaž by priniesla klubu výhody. „Keby sme boli v druhej lige, tak by sa hráči hlásili sami a boli by ochotní pristúpiť aj na nižšie podmienky, lebo by sa mohli ukázať a ísť vyššie. Do tretej ligy musíme hráčov presvedčiť, aby sem prišli. Tým, že im niečo ponúkneme.
Ale myslím, že sú oveľa lepšie platení hráči. Na Myjave mali päť hráčov, ktorí dostávali mesačne dvetisíc eur, v Kalnej troch.“
S odchovancami sú v kontakte
Považania sa snažia lanáriť aj svojich odchovancov. „Pokúšame sa o to každý polrok. Sme s nimi v kontakte. Pred rokom sa zdalo, že sa dohodneme s Brigantom, ten ale skončil nakoniec v Bardejove, teraz je v Skalici. Bavili sme sa s Jancom, ten ale odišiel do Poľska. Tam sa zranil, chce sa tam doliečiť.
Nevieme, v akom je stave, nemôžeme si dovoliť platiť hráča pol roka, keď nebude hrávať. Rokovali sme s Jakúbkom, keď odchádzal z Trnavy, nakoniec išiel do Košíc.“
Futbalisti MŠK fungujú na poloprofesionálnej úrovni. „Sú platení, musia ale trénovať štyri-päťkrát do týždňa. To nevonia každému. Nie je to jednoduché, skĺbiť to s prácou či štúdiom,“ povedal Panák.
Môže prísť Dubnica či Žilina
Najschodnejšou cestou, ako na stredné Považie prilákať atraktívneho súpera, je Slovenský pohár. „Keď by sme prešli cez Prečín, tak by sme hosťovali Dubnicu a ak by sme vyhrali aj tento zápas, tak Žilinu.“ (Považská Bystrica 1. kolo pohára s Prečínom vyhrala 0:2 a čaká ju Dubnica, pozn. red.)
Na štadióne MŠK je už zakrytá jedna tribúna, druhá ešte nie. „Víťazná firma súťaže odmietla podpísať zmluvu, narástli ceny materiálu.
Obstarávanie trvá v našich podmienkach tri, štyri mesiace. Nepodpísala ju druhá ani tretia firma. Externá obstarávateľská firma nanovo oslovila desať firiem, dozvieme sa výsledok, kto ponúkne nižšiu cenu.“
Avizovaná nová tartanová dráha je ešte v štádiu riešenia. „Pri tartanovej dráhe sa zadrhli na tom, že sa štyrikrát prepracovával projekt, vždy boli pripomienky zo strany atletického zväzu alebo klubu. Sčasti sme ich nemohli akceptovať pre financie. Prerobili sme ho aj štvrtýkrát, teraz čakáme na výsledok,“ povedal Panák.
Ušetria klubom financie
Zmena nastala pri siedmej lige, ktorá už bude celookresná. „Zostalo nám 28 klubov, takže budú dve celookresné súťaže po 14.“
Chod oblastného futbalového zväzu je beh na dlhé trate. „Máme málo rozhodcov, zredukovali sa delegáti, na väčšinu zápasov nechodia. Použili sme všetky prostriedky, ako ušetriť financie klubom. Zo SFZ sa dostávajú nejaké peniaze na mládež, tie sa dajú dostať aj cez členské, cez všelijaké granty. Ale je to málo, šport u nás nie je bohužiaľ preferovaný.
Oblastný futbalový zväz žije z toho, čo sa vyskladajú kluby. Zo SFZ máme zaplatenú sekretárku, ostatné financie si musíme pozháňať. Rozpočet ObFZ je nejakých šesť- až sedemtisíc eur.
Tie idú na rôzne zasadania, všetci funkcionári to robia nezištne, dostávajú iba cestovné,“ povedal Panák.
Testovanie by bolo neúnosné
Otázniky vyvolávajú protipandemické opatrenia. Testovanie hráčov by bolo podľa Panáka pre kluby neúnosné.
„Slovenský futbalový zväz nám poslal usmernenie, že protipandemická komisia pristúpila na to, že v zelených okresoch sa hráči nebudú musieť testovať. Vyhláška ešte nie je vonku, musí ju dopracovať hlavný hygienik.
Náklady na antigénové testy by okresné kluby nevedeli znášať. Keď je v klube desať nezaočkovaných ľudí, ktorých by bolo treba testovať, krát päť eur za test, je päťdesiat eur. Každý zápas, 26 zápasov.
Celý rozpočet klubu by padol len na testovanie, to je neúnosné.
Máme tu deväť družstiev, na testovanie by išlo päťsto eur týždenne. Budujeme tu tímy vo všetkých vekových kategóriách, krok po kroku. Keď sa nám konečne začne dariť, tak by sme to teraz mali zrušiť?
Každý o tomto probléme vie, dúfame, že sa to spomínanou vyhláškou vyrieši,“ vyjadril sa Panák.