Postup do 2.ligy

Majú skúsené mužstvo. Po 30 rokoch postupuje do druhej ligy bývalá bašta.

MŠK Považská Bystrica je víťazom III. ligy Západ.

Na čele tabuľky majú priepastný 11-bodový náskok. Futbalisti MŠK Považská Bystrica sú istým víťazom III. ligy Západ a postupujúcim do druhej ligy.

Víťazstvo spečatili jasným triumfom 3:0 proti Marcelovej. Na štadióne vypukli oslavy a nechýbalo ani šampanské. Tréner ALEXANDER HOMÉR (51) hovoril o zaslúženom triumfe a postupe do vyššej súťaže.

Do druhej ligy sa Považania vracajú po dlhých tridsiatich rokoch.

Tri kolá pred koncom máte nedostihnuteľný náskok. Ako ste to oslávili?

Oficiálne oslavy nás len čakajú. Hráči sa však už zabavili. Viem, že mali šampanské, ale ja som s nimi pobudol len krátko. O niektorých veciach tréner radšej nechce vedieť (smiech).

Stále máme pred sebou tri zápasy, ktoré chceme zvládnuť. Aby sme nepokazili celkový dojem zo sezóny.

Druhá liga vám už neunikne. Aké pocity prežívate?

Som šťastný, že to máme úspešne za sebou. Pretože vedenie klubu nebralo nič iné, ako postup. Boli sme pod tlakom, ktorý však patrí k futbalu. A treba sa s ním vedieť vysporiadať.

Nepripúšťali sme si nič iné ako prvenstvo, ale stať sa mohlo hocičo. Po športovej stránke sme preto spravili všetky potrebné kroky, aby bolo mužstvo pripravené na sto percent.

Kolektív, tréneri a vedenie, všetko do seba zapadlo.

Čo rozhodlo vo váš prospech?

Že máme v tíme hráčov, ktorí hrali najvyššie súťaže. Vedeli odovzdať svoje skúsenosti a tým pádom sme zvládli aj zápasy, ktoré sa nevyvíjali v náš prospech. Aj keď mal súper navrch, dokázali sme vyhrať, čo sa ukázalo hlavne na jeseň, ktorú sme mali famóznu.

Jednoznačne sme vyhrali všetky zápasy, čo sa často nevidí.

Na čele ste mali štrnásťbodový náskok, no druhá Myjava ho na jar skresala na šesť. Čo sa stalo? Nebáli ste sa, že o titul prídete?

Priepasť bola natoľko veľká, že nastalo uspokojenie a mnohí dvíhali ruky nad hlavy predčasne. Upozorňoval som, že nás čakajú ťažké zápasy. A to sa aj potvrdilo.

V apríli prišla nie herná, ale výsledková kríza a Myjava bola zrazu nadostrel. Myjavčania hrali bez tlaku a zápasy zvládli, zatiaľ čo my sme trikrát zaváhali. Isté obavy tam preto boli.

Také veci však futbal prináša a treba vedieť správne reagovať. Od začiatku som vedel, že súťaž nepreletíme.

V priamom súboji prvých dvoch tímov ste však Myjavu zdolali doma 2:0 a spravili ste výrazný krok k postupu.

Na súpera sme sa dobre pripravili. Vyšiel nám úvod zápasu a hostí sme potom do ničoho nepustili. Som rád, že sme to zvládli. Bol to rozhodujúci zápas sezóny.

Ako sa hovorí, útok vyhráva zápasy a obrana súťaže. Potvrdilo sa to aj v našom prípade, pretože defenzíva nášho tímu fungovala na výbornú. Nejedná sa len o brankára a obrancov, ale i zálohu a útok.

Všetko začínalo v útoku, pretože keď útočníci dostávajú súperových hráčov pod tlak, obrancovia zbierajú sily. Mali sme dobré napádanie a rozohrávky sme súperom poriadne znepríjemňovali.

MŠK Považská Bystrica – víťaz III. ligy Západ. (Autor: MŠK)

Ktoré herné činnosti vám ešte vychádzali?

Štandardné situácie. Výbornými hlavičkármi sú Dušan Kucharčík, Róbert Demjan a Lukáš Mravec.

Ktorých hráčov by ste ešte vyzdvihli?

Žiadnych. Nechcem nikoho menovať, pretože by sa mohli niektorí uraziť (smiech). Chválim všetkých hráčov, či hrali viac alebo menej zápasov. Náš úspech je spoločným dielom.

Aké budú ambície Považskej Bystrici v druhej lige?

Prioritou bude udržanie sa v súťaži. Gro mužstva by malo zostať pokope, preto verím, že sa nám to podarí. Pretože kabína je dobre mentálne nastavená a má svoju kvalitu. Potrebujeme len zdvojiť niektoré posty, aby sme mali alternatívu v prípade zranení či kariet.

Nekončia niektorí hráči s kariérou? Šepká sa o brankárovi Martinovi Kuciakovi.

Lúčil sa už viackrát, ale verím, že to ešte potiahne. Pretože stále má mužstvu čo ponúknuť. Nielen on, ale aj ďalší skúsení chlapci.

Bude to náročné, pretože máme ešte tri kolá a potom už 16. júla začína súťaž. Verím však, že to zvládneme.

Považská Bystrica bola v minulosti tradičným účastníkom najvyšších súťaží. Vracia sa futbal v meste na méty z minulosti?

To si netrúfnem tvrdiť, ale postupnými krokmi sa tam posúva. Ožíva, preberá sa, čo si začínajú uvedomovať fanúšikovia a ľudia z mesta. Na každom domácom zápase je prítomný primátor Karol Janas a niekedy príde aj na tréning.

Teším sa, že je nám samospráva naklonená, pretože inak sa futbal robiť nedá.

Čomu, prípadne komu ešte vďačíte za zlepšené výsledky?

V klube sú chlapci, ktorí prešli akadémiami v Žiline, Trenčíne či Dubnici. Niektorí majú za sebou reprezentačné štarty v mládežníckych kategóriách a vyskúšali si vyššie súťaže v zahraničí.

V tíme máme dobrých hráčov, no kvalita sa ukáže až v budúcej sezóne. V druhej lige majú kluby prepracovanú defenzívu, ktorú nebude ľahké prekonávať.

Očakávam, že ľahšie sa nám bude hrať vonku ako doma. Nechajme sa však prekvapiť. Už teraz sa na nový ročník teším.

História futbalu v Považskej Bystrici

Prvý futbalový klub bol založený v roku 1920 ako ŠK Považská Bystrica. Prvý zápas odohrali Považskobystričania v marci 1921 na domácej pôde a vyhrali nad Trenčínom 3:1.

V roku 1939 už pod názvom AC Sparta Považská Bystrica sa futbalisti od Váhu stali víťazmi Slovenského pohára a vyhlásili ich za neoficiálnych majstrov Slovenska.

V ročníku 1939/1940 štartovala Považská Bystrica v 1. slovenskej lige po boku takých klubov ako ŠK Bratislava, Žilina, Trenčín a Banská Bystrica. V sezóne 1945/1946 to bola dokonca 1. československá liga proti súperom ako Slávia Praha či Viktoria Plzeň.

V sezóne 1963/1964 Považania pôsobili v 2. lige. Do Považskej Bystrice zavítala slávna Dukla Praha a zrodila sa senzácia, keď v štvrtom kole Československého pohára dokázal klub už pod názvom Spartak zdolať vtedy slávneho rivala 2:1.

V ďalších rokoch pôsobila Považská Bystrica v druhej lige, až v ročníku 1989/1990 si zahrala opäť v 1. československej lige, z ktorej však hneď vypadla.

Najväčší úspech posledných rokov dosiahol klub v roku 1989, kedy hral finále Slovenského pohára (v Hlohovci prehral so Slovanom Bratislava 1:2).

V ročníku 1991/92 vypadli Považania z 1. slovenskej národnej futbalovej ligy, keď skončili na predposlednom mieste. Na začiatku deväťdesiatych rokov skrachovali miestne strojárne, ktoré podporovali futbal a od tej doby nastala kríza.

Klub v roku 1998 odišiel z tretej ligy a začínal od najnižších tried. V roku 2000 patronát nad klubom prevzala firma Raven a od tej doby prakticky každý rok postupoval o jednu súťaž vyššie.

V sezóne 2012/13 hrala Považská Bystrica v Majstrovstvách regiónu ZsFZ (4. najvyššia súťaž) a po jeseni bola na postupovej priečke. Na jar, po tom, ako sa majiteľ klubu nedohodol s mestom, však klub ukončil svoju činnosť.

Vedenie prebralo mesto, ktoré sa snaží vychovať vlastných hráčov v premenovanom klube MŠK Považská Bystrica.

V roku 2018 došlo k fúzii s Iskrou Borčice, ktorá pôsobila v III. lige Západ. Považská Bystrica dohrala tento ročník ešte pod hlavičkou Borčíc a odvtedy pôsobí pod názvom MŠK Považská Bystrica. Z piatej ligy tak poskočila do tretej a dnes je prvým nováčikom v druhej lige.

Historické názvy

 • ŠK Považská Bystrica (1920-1924)
 • Orol Považská Bystrica (1924-1926)
 • ŠK Považská Bystrica (1926-1933)
 • ŠK Munička Považská Bystrica (1933-1936)
 • AC Sparta Považská Bystrica (1936-1939)
 • AC Považská Bystrica (1939-1945)
 • AC Sparta Považská Bystrica (1945-1948)
 • Sokol Manet Považská Bystrica (1948-1953)
 • Spartak Považská Bystrica (1953-1966)
 • Sparta Považská Bystrica (1966-1968)
 • ZVL Považská Bystrica (1968-1990)
 • FK Sparta Považská Bystrica (1990-1997)
 • FK Raven Považská Bystrica (1997-2013)
 • MŠK Považská Bystrica (2013)

Notice: compact(): Undefined variable: limits in /data/web/virtuals/114283/virtual/www/domains/mskpb.eu/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 853

Notice: compact(): Undefined variable: groupby in /data/web/virtuals/114283/virtual/www/domains/mskpb.eu/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 853

Start a Conversation

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *